מחלקה ראשונה להלסינקי

עודה בשאראת
עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בשאראת
עודה בשאראת

חזרתי מפינלנד מבסוט. שם נוכחתי לדעת שישראל מתייחסת לכל מדינות העולם, כולל פינלנד, בהתנשאות, בעוד שכלפי החוק הבינלאומי היא מפגינה בוז. העולם, מצדו, שותק כאילו מדובר בגזירה משמים. לכן התמלאתי גאווה על העם הפלסטיני הקטנטן, המצליח להחזיק מעמד מול מדינה שמזלזלת בכל העולם.

במסגרת פסטיבל סרטים דוקומנטריים שנערך בהלסינקי, הוקרן סרטו של הבמאי גדעון גיתאי "או"ם שמום". הסרט עוסק בהרג של ארבעה חיילי יוניפי"ל, בהם קצין פיני, במלחמת לבנון השנייה. הארבעה נהרגו בשלהי יולי 2006, כתוצאה מהפצצת חיל האוויר. שר החוץ הפיני, ארקי טוומיאויה, הביע באוזני את אכזבתו מהחקירה הישראלית. לדבריו, קשה להאמין להסבר הישראלי שההפצצה היתה טעות, שנובעת הסתמכות על מפות ישנות. כששאלתי אם הממשלה הפינית תנקוט צעדים משפטיים או דיפלומטיים, כדי לאלץ את ישראל להגיע לחקר האמת, לא היה לו מה לומר. הוא הסביר רק שהנושא הוא באחריות האו"ם. בישראל, כידוע, האו"ם הוא שמום.

לא רק הפינים. גם סין, מעצמת המיליארד, שותקת בעניין הרג אחד מחייליה בתקרית הנ"ל. בסרטו מונה גיתאי עשרות החלטות שהתקבלו במועצת הביטחון נגד ישראל, יותר מכל ההחלטות שהתקבלו נגד כל חברות האו"ם ביחד. פרדוקסלית, התעמולה החריפה ביותר שנשמעה נגד ישראל בסרט יצאה דווקא מפי גורמים ישראליים. שר החוץ, אביגדור ליברמן, נשמע תמה לנוכח העניין. אפשר להבין אותו. באמת, על מה המהומה? בסך הכל מדובר בארבעה חיילים. הפרופ' אסא כשר הצדיק את השימוש בפצצות מצרר ואיש צבא ישראלי בכיר הסביר, שאמנת ז'נווה אינה רלוונטית בדרום לבנון. עם מסבירנים כאלה, מי צריך אנטישמים.

טוב ששמעתי בקולו של שר הביטחון, אהוד ברק, שאמר ש"מי שרוצה שקט מוחלט יש עכשיו את פינלנד". בשקט הפיני אפשר לחוש עד כמה המדיניות הישראלית מנותקת מהעולם. אבל עם התגברות חוסר השקט בארץ התחלתי לחשוש שאנו, האזרחים הערבים, עלולים להישאר יום אחד לבדנו עם כל הליברמנים והדנונים, לאחר ששוחרי השלום הצודק מקרב חברינו היהודים יעזבו - בעזרתו האדיבה של ברק - ויפקירו אותנו למלח הארץ: אנשי ישראל ביתנו.

במבט שני, לא יכולתי שלא לקשר את עצתו של ברק להירגע בפינלנד עם התקווה שהביע פעם עו"ד דב וייסגלס, שהפלסטינים ייהפכו לפינים. ומכיוון שהדבר אינו בר השגה, לפחות בקרוב, הופכים את הפינים לאויבים וכך נפטרים מהפלסטינים. הנה פרטי הקנוניה: סעו להירגע בפינלנד ובבוא היום יוכרזו הפינים כאויבים. אלא שספק רב אם הפינים מעוניינים שאויביהם יהיו ישראלים. מהניסיון הפלסטיני הם לומדים שלא רק יגורשו מבתיהם, אלא גם יוכתמו באנטישמיות.

אגב, ייתכן שהמשיכה לפינלנד נובעת מתחביבו המוזר של ברק לשים עצמו במקום אחרים, ודווקא במקום הכי קיצוני. כצעיר פלסטיני הוא בוחר להיות בארגון טרור וכמנהיג איראני ירצה פצצת אטום. אין פלא שעם תסריטי אימה כאלה הוא חולם על פינלנד.

בפינלנד יש עוד דברים חשובים, בנוסף לשקט. בין היתר אפשר ללמוד שם איך מתייחסים בכבוד למיעוט השוודי הקטן. אז בשביל להירגע סעו לפינלנד. בשביל כיבוד זכויות האחר צריך להביא את פינלנד לכאן.

בינתיים אפשר לברר כמה עולה ואן ויי טיקט להלסינקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ