נתניהו מחלק חרוזים לאינדיאנים

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אם עוד לא ידעתם - אז תדעו עכשיו: יש לנו ראש ממשלה רחום וחנון, שכל מטרתו להיטיב עם העם. עוד בטרם נפתחה ישיבת הממשלה ביום ראשון הוא כבר הכריז על "ההטבות" שתעניק הממשלה לנתיניה: "הוזלת מחירי הדיור, הוזלת הנסיעה בתחבורה הציבורית והורדת מחירי הדלק והגז". אחר כך, בסיום הישיבה, כשדבר מזה לא קרה, דיבר בנימין נתניהו על סעיף אחד חשוב, שהוא כן הצליח להעביר "במסגרת ההטבות": פטור ממכס על קניות באינטרנט בסכום של עד 1,200 שקל. הוא אף הוסיף, שמדובר ב"צעד נוסף בהמשך להטבות המס שכבר אישרנו". כמה הטבות אפשר לקבל ביום אחד? ואיך העלאת מס הכנסה ומס חברות הופכת ל"הטבות"?

נתניהו הזכיר לי את הכובשים ההולנדים שקנו את ניו יורק מהאינדיאנים, בני שבט הלנאפי, בתמורה לכמה מחרוזות זכוכית. ההולנדים היו בטוחים שהאינדיאנים יאהבו אותם לנצח. לכן ראוי לומר לאינדיאנים המקומיים, שביום ראשון הם נחלו מפלה גדולה. הם אמנם קיבלו כמה חרוזי זכוכית, אך הפסידו את הסיכוי להורדת יוקר המחייה. כי הממשלה מפחדת מהאינטרסנטים. היא מעדיפה אותם על פני 7.8 מיליון האזרחים.

הבעיה איננה דחייה של שבוע בקבלת החלטות על ביצוע כמה רפורמות קטנות בענף הגז לשימוש ביתי, בענף המלט, בענף תחנות הדלק והתחבורה הציבורית. אלה לא הנושאים המרכזיים. הסיפור הגדול הוא שההמלצות החשובות בפרק התחרות בדו"ח טרכטנברג כלל לא היו על סדר היום בממשלה. הן נעלמו. הן נדחו למועד לא ידוע.

מדובר בהמלצות שבאות לטפל בסיבה המרכזית למחירי המזון הגבוהים אצלנו: מכסי המגן הגבוהים המוטלים על מוצרי מזון, וההגנות הלא מכסיות הרבות שמקשות על היבוא.

בכל הנוגע למוצרי תעשייה המליצה ועדת טרכטנברג להוריד את המכסים המוטלים עליהם לאפס, בתוך שנה. אבל הממשלה נכנעה כבר לפני חודש ללחצי התעשיינים והחליטה להוריד את המכסים הללו באופן הדרגתי לאורך חמש שנים, וגם זה נעשה בדרך עקומה ונפתלת, כך שכלל לא בטוח שההורדה אכן תתבצע.

אבל זה עוד כלום לעומת הבריחה של נתניהו ויובל שטייניץ מטיפול שורש במכסים הגבוהים המוטלים על יבוא מוצרי מזון, כמו למשל מכס של 190% על יבוא בשר, 170% על עוף, 212% על אבקת חלב, 140% על חמאה, 298% על בצל טרי, 127% על זיתים, ו-80%-100% על שמן זית, שימורי טונה, רסק עגבניות, קטשופ, שימורי תירס, בוטנים קלויים ודבש.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

סיפור הדבש מעניין. הציבור חושב שמונופול "יד מרדכי" מוחזק בידי קיבוץ יד מרדכי. אבל האמת היא ש-51% מהבעלות נמצאים בידי "שטראוס" הענקית. יש אפשרות לייבא כמות מסוימת של דבש בלי מכס. ומי מקבל אותה? מונופול "יד מרדכי". כלומר, היצרן הכי גדול הוא גם היבואן המועדף. אז מה הפלא שמחירי הדבש אצלנו כפולים יחסית לאירופה?

אפילו ועדת קדמי (מנכ"ל משרד התעשייה), שהיתה אמורה להגיש בשבוע שעבר רשימה של הפחתות מכסים על מוצרי מזון, לא עשתה זאת, כי נתניהו לא מוכן להתעמת עם התעשיינים והחקלאים. לכן אין הוזלות מחירים.

בנוסף, לא הובא לממשלה הפרק מדו"ח טרכטנברג שדן במכון התקנים. מדובר במחסום יבוא ידוע, שמונע תחרות. טרכטנברג המליץ לאפשר יבוא חופשי של כל המוצרים שיש להם תקן בינלאומי, ולאפשר ליבואנים לבדוק מוצרים במעבדות מורשות באירופה. כך לא יהיה צורך לעבור את הוויה דולורוזה של מכון התקנים, והיבוא יהיה מהיר יותר וזול הרבה יותר. אבל התעשיינים מתנגדים והממשלה מפחדת.

כמו כן לא הובאה לממשלה המלצת טרכטנברג לצמצם באופן משמעותי את השימוש בהיטלי סחר, שמוטלים אצלנו, למרבה האירוניה, כדי להגן על מונופולים. כי גם לכך התעשיינים מתנגדים. אז במקום הורדת מכסים וביטול חסמים, קיבלנו חרוזי זכוכית צבעוניים מנתניהו. הוא הרי בטוח שהצליח לעבוד עלינו, בדיוק כמו שההולנדים חשבו לגבי האינדיאנים.

Read this article in English: Beads for the Indians

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ