פגישה דמיונית עם ראש אכ"א

יגיל לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגיל לוי

הדיון הציבורי העונתי על הירידה בשיעורי הגיוס, וההצהרה הקבועה של ראשי הצבא על מחויבותם לרעיון של צבא העם, גורמים לי לפעמים לחשוב על סיטואציה דמיונית.

בדמיוני, ראש אכ"א נפגשת אתי ואומרת: כידוע, אנו מחויבים לרטוריקה של "צבא העם", אבל מבינים שנכון לנהוג כמו צבאות המערב ולאמץ מודל של צבא שכירים מקצועי. אנו יודעים שלא ניתן להצהיר על כך, אבל סבורים כי נכון לנקוט צעדים מעשיים, שבהדרגה ייצרו מציאות בלתי הפיכה של צבא אחר. אני מבקשת את עצתך, אילו צעדים לנקוט.

בתגובה אני פורש לפניה מהלכים, שיקדמו את הדרך לצבא מקצועי. ראשית, יש לעודד הדרה של נשים מהמרחב הציבורי הצבאי ולא לעודד את השתלבותן ביחידות השדה. ודאי שלא לחתור לשוויון מגדרי בצבא. מהלכים אלה יעניקו רוח גבית לדרישה להפוך את שירות הנשים להתנדבותי. הקטנת שיעורי הגיוס וכרסום באתוס של שירות כללי הם תנאי הכרחי לסדיקת מודל גיוס החובה גם לגברים.

תארי לך, אני אומר לראש אכ"א, שגברים שישתחררו משירות חובה ימצאו את עצמם בתחרות בשוק העבודה עם נשים (פרט לחרדים וערבים), שניצלו את הזמן לרכוש מקצוע או להשתלב בשוק. זה ישחק את המוטיווציה להתגייס ויעודד לחצים לביטול גיוס החובה.

הצעה שנייה שלי היא לעודד דווקא את התחזקות המגמות הדתיות בצבא ולא להיאבק בהן. ניכור המעמד הבינוני החילוני מהצבא היה תהליך יסודי בחברות המערביות, והוא חיזק את הלחצים לביטול גיוס החובה. אצלנו, בניגוד למערב, יש דווקא הזדהות עם המשימות הצבאיות, לרבות תחזוק הכיבוש; אבל עטיפתן במעטה דתי תכרסם בכך ותאיץ את התרחקות החילונים מהצבא.

מהלך שלישי מומלץ הוא להמשיך לצמצם את מערך המילואים. אני מסביר לראש אכ"א, כי צבא מילואים עממי הוא יסוד מכונן של צבא העם. צמצומו ובעיקר הדיבורים על כך תורמים להחלשת האתוס. לא פחות חשוב, וכאן נתחיל לדבר על כסף, הסידור המתממש בהדרגה, שרק לוחמים ישרתו במילואים. הדבר יחדד בעתיד את הדילמה של הצעיר הניצב בשערי לשכת הגיוס - שירות כלוחם, הקושר אותו לצבא עד גיל 40, או שירות כאיש מינהלה, המבטיח לו פטור בתום שירות החובה.

כך, אני מסביר לראש אכ"א, תידרשו לשלם שכר גבוה מהמקובל עתה כדי לעודד את המתגייסים לשמש כלוחמים, ובכך תיצרו בפועל צבא מקצועי.

אך בזה לא די. נכון יהיה לעודד כבר עתה את הקולות הקוראים לתשלום שכר ריאלי לחיילי החובה. אבל זה, תענה לי בוודאי ראש אכ"א, לא הופך עדיין את הצבא למקצועי, ובפרט שהמהלך נחוץ כדי לעודד מוטיווציה.

טעות בידך, אענה לה. ככל שתשלמו שכר גבוה יותר, כך תוכלו עם הזמן לגייס פחות - כי לא יהיה לכם כסף לכולם. וככל שתגייסו פחות, אלה שיתגייסו ידרשו שוב פיצוי על אפלייתם ביחס לאחרים; ואם תיענו לכך - שוב תגייסו פחות. זה יביא אתכם בהדרגה לגיוס מעטים תמורת שכר הולם, עד שתגייסו את אלה שבאמת ירצו להתגייס תמורת השכר שתציעו. זה העיקרון של צבא מקצועי - הסדרת הגיוס בהתאם לכוחות השוק. הכלכלה מילאה תפקיד חשוב בהפיכת הצבאות למקצועיים.

אלו הצעותי, אומר לראש אכ"א, והיא תענה: רגע, האם מה שהצעת זה לא מה שאנו עושים בפועל?

Read this article in English: How to do away with the 'people's army'

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ