הגרעין הישראלי תחילה

חאלד דיאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאלד דיאב

האחד יכול להיות הטוען לכתר אצולת הימין בישראל, השני הוא בנו של איראני כפרי עני. אולם בנימין נתניהו ומחמוד אחמדינג'אד מתנהגים כשיבוטים שעברו מוטציה, כשמדובר באסטרטגיית ההליכה על הסף שלהם ובכישרונם להעצים את הבידוד הבינלאומי של עמיהם. נתניהו ואחמדינג'אד התחברו לכוחות השמרניים והריאקציונריים ביותר במדינותיהם. תשוקתם הנואשת לשכנע את המשוכנעים הוצגה לעין כל בעצרת הכללית של האו"ם שהתקיימה בספטמבר.

אחמדינג'אד הכריז בבוטות שהמערב מאיים בעיצומים ובפעולות צבאיות על כל מי שמפקפק בעצם קיומה של השואה ושואל שאלות על אירועי 11 בספטמבר, ועורר תגובות זועמות לא רק של נציגי ישראל וארה"ב אלא גם, מתברר, של אל-קאעדה. כדי לא להיראות כמפסידן מיהר נתניהו והעליב את הקהילה הבינלאומית כולה, כשתיאר את האו"ם כ"תיאטרון אבסורד", וציין ש"רוב אוטומטי... עשוי לקבוע שהשמש זורחת במערב ושוקעת במזרח".

משוגעים ומרושעים ככל שיהיו, יש היגיון מסוים בשיגעונם של נתניהו ואחמדינג'אד: שניהם רחוקים מלהיות פופולריים בארצותיהם, בעיקר בקרב המתונים, הליברלים והשמאלנים, ולשניהם למרבה האירוניה אינטרס משותף בליבוי העימות כדי לאחד את השורות מבית.

איני טוען שדאגותיהם וטרדותיהם של האיראנים והישראלים אינן מוצדקות, אלא שממשלותיהם מנסות לפתור את הבעיות בדרך הלא נכונה. אם מדובר בתוכנית הגרעין למטרות אזרחיות של איראן, אפשר להבין מדוע כועסים האיראנים לנוכח המוסר הכפול של המערב, במיוחד בהתחשב בכך שטהראן קיבלה את ברכת וושינגטון כאשר עסקה בפיתוח גרעיני בתקופת השאה. ואם הדו"ח האחרון של סבא"א נכון, ואיראן (למרות הכחשותיה) אכן מפתחת נשק גרעיני, יש היגיון אסטרטגי במדיניות זו. איראן מוקפת באויבים ובאויבים-בכוח החמושים בנשק גרעיני: ישראל, הודו ופקיסטאן, וודאי ארה"ב בעיראק ובאפגניסטאן.

לא זו בלבד שהרעיון של "השמדה הדדית מובטחת" (MAD) הוא מטורף כפי שראשי התיבות שלו מרמזים, אלא שאין זה סביר שאיראן תצליח להגיע לרמה כזאת של הרתעה גרעינית. עם זאת, לנוכח נאומי העימות של אחמדינג'אד אפשר להבין את החשש בישראל מאיראן גרעינית (גם אם הוא מוגזם אם מאמינים לדברי בכיר לשעבר במוסד, שהגדיר את איראן כ"נמר של נייר").

בהתחשב בעובדות אלה, הדיווחים האחרונים שלפיהם נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק מצדדים בפעולה צבאית נגד איראן נשמעים הרפתקניים ופזיזים במיוחד. שכן הם עלולים להצית מלחמה לא רק בין שתי המדינות אלא באזור כולו. יש אפשרות שפויה יותר, שעל ההנהגה והעם בישראל לשקול ברצינות: פירוק נשק גרעיני. לא זו בלבד שהנשק הגרעיני שיש על פי פרסומים זרים לישראל פותח בלא ידיעתו או הסכמתו של הציבור, אלא שהדבר גם נעשה בניגוד לרצונה של הקהילה הבינלאומית, בדיוק כפי שאיראן עושה מן הסתם כעת.

בנוסף, המאגר של כ-200 ראשי נפץ גרעיניים שלהערכת מקורות זרים נמצאים ברשות ישראל מהווה יותר נטל מאשר נכס - דבר שהיה צפוי מלתחילה. דו"ח של הסי-איי-אי מ-1963 שהותר לפרסום, צפה שישראל גרעינית תערער את היציבות באזור ותוביל להפצה מהירה של נשק גרעיני.

במשך שלושה עשורים לפחות, המאמצים למניעת מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון נתקלו בחומות אי הפשרנות הישראלית. אם איראן אכן תצליח לפתח פצצה משלה, מדינות ערביות אחרות ירצו ללא ספק להשיג גם כן יכולת כזאת. הדרך הטובה ביותר למנוע את הדבר היא שישראל תצא מהארון בעניין "הפצצה", ותתחייב לפעול למען מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני.

הכותב הוא עיתונאי מצרי המתגורר כיום בירושלים

Read this article in English: The ticking bomb in the basement

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ