הבסיסים של נתניהו

ארי שביט
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
וושינגטון

מושג המפתח בסביבה הקרובה של ראש הממשלה הוא הבסיס. המושג הפוליטי האמריקאי הזה מתייחס אל אותו פלח אוכלוסייה ימני אשר קומם את שלטון נתניהו ומבטיח את שרידותו. האסטרטגיה המנחה את בנימין נתניהו בשלוש השנים האחרונות היא אסטרטגיה בסיסית של לא-לאבד-את-הבסיס. לא לעשות שום מעשה שיגרום לכך שמנהיג הליכוד יאבד את תמיכת הלאומיים או הדתיים-לאומיים או החרדים שהביאו אותו ללשכת ראש הממשלה.

אסטרטגיית הבסיס הוכיחה את עצמה. גם כאשר ליגיונות פוליטיים עוינים צרו על הממשלה, הבסיס האיתן הבטיח לנתניהו שלטון איתן. שום כישלון מדיני ושום כישלון חברתי ושום סערה ציבורית לא הצליחו לערער את הממשלה המוצקה של הימין החילוני, הימין הדתי והימין החרדי.

גם למדינת ישראל יש בסיס. הבסיס של ישראל הוא המערב הדמוקרטי. היסטורית, המערב יצר את ישראל. מדינית, המערב תמך בישראל. ביטחונית, המערב הקנה לישראל את עוצמתה הצבאית. כלכלית, החיבור החזק למערב הוא שאיפשר כינון של משק ישראלי מודרני ומשגשג. המערב הדמוקרטי הוא שקומם את ישראל והוא שהבטיח את שרידותה. גם כאשר ליגיונות עוינים צרו עלינו, הבסיס האיתן של תמיכת המערב הגן עלינו. הברית עם ארצות הברית ואירופה גרמה לכך, ששום כישלון מדיני ושום כישלון צבאי ושום סערה אזורית לא הצליחו לערער את מדינת היהודים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

השבוע, בוושינגטון, התמונה חדה מתמיד: ישראל מאבדת את הבסיס. התמיכה הבסיסית של המערב הדמוקרטי במדינה היהודית הדמוקרטית מתערערת. כבר אין מדובר בברק אובמה בלבד. גם אין מדובר בשמאל הרדיקלי או ביהודים שונאי עצמם. הטובים והנאורים שבחברינו אובדי עצות ביחס אלינו. הם אינם מבינים את ההתעקשות של מדינה שהיתה פעם נבונה לבנות בהתנחלויות. הם אינם מבינים את הקמצנות של מדינה שהיתה פעם נדיבה ביחס לפלסטינים המתונים. הם אינם מבינים את הנוקשות של מדינה שהיתה פעם מתוחכמת ביחס לטורקיה. הם אינם מבינים את הרוח הריאקציונית הרעה העולה מפרלמנט של מדינה שהיתה פעם מתקדמת ונאורה.

המערב הדמוקרטי מתבונן היום בישראל בתדהמה ובשאט נפש. הוא חש שנתניהו משטה בו ושקואליציית נתניהו מייצגת מדינה לאומנית-חרדית שאתה הוא אינו יכול להזדהות. בגלל הדבקות של ראש הממשלה בבסיס הפוליטי שעליו הוא ניצב, הבסיס האסטרטגי שעליו ניצבת מדינת ישראל הולך ונשחק.

נכון: למערב הדמוקרטי יש חולשות משלו. הוא נחלש מדינית ונחלש כלכלית ואיבד את דרכו. אין בו העוצמה האימפריאלית והתבונה האימפריאלית שהיו בו במאה ה-20. הוא תמים בעניין ההתעוררות הערבית ונרפה בעניין ההתגרענות האיראנית והוא מקובע בעניין הפתרון של הבעיה הפלסטינית. ובכל זאת: זה-מה-יש. זה העורף האסטרטגי שלנו. אם נאבד אותו, לא תהיה לנו תקומה.

השנים הבאות יהיו שנים מכריעות. כך או כך או כך, איראן תציב לפני ישראל אתגר חסר תקדים. כך או כך או כך המהפכה האיסלאמית בעולם הערבי תציב לפני ישראל אתגר עצום. כך או כך או כך המשבר בכלכלה הגלובלית יציב לפני ישראל אתגר לא פשוט. כדי להתמודד עם שלושת האתגרים הללו תהיה ישראל זקוקה יותר מאי פעם לבסיס האיתן של תמיכת המערב.

אבל התמיכה הזאת לא תינתן לנו, כל עוד הערכים של ישראל יהיו הערכים החשוכים של הבסיס הלאומני-חרדי של נתניהו; כך שהבחירה העומדת לפני ראש הממשלה חדה וברורה: הבסיס האסטרטגי, או הבסיס הפוליטי. וושינגטון וניו יורק, או קרית ארבע. אם יטעה נתניהו בבחירתו, הוא יישא באחריות היסטורית כבדה. בהגיע רגע המבחן, ישראל מבודדת ושנואה תהיה כערער בערבה.

Read this article in English: The Base

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ