העיקר אני

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

ככל שתדמיתה של ישראל בעולם מידרדרת, נתניהו עולה כפורח. קשה שלא להבחין ששער ראשו עובר טיפול יומי ומסורק לתלפיות. גוון שערו נע בין אפור לתכלת וכל שערה מונחת במקומה. אין זה מקרה שפינו חדר במעון ראש הממשלה ממכשירי הקשר שהיו בו והפכו אותו למספרה. לא רק בעבור שרה - גם בעבור ביבי. אין זה אותו ביבי שחצן הזכור מכהונתו הראשונה, אלא גבר המשחק את תפקיד המנהיג המוביל.

בעוד שבכנס סבן השנתי אמרו בכירי הממשל דברים לא מחמיאים על ישראל והתנהלותה, ביבי משחק את מנהיג האומה המשווה את עצמו לבן גוריון "שלא התחשב בגויים". בעוד שההיפך הוא הנכון. ב"ג היה קשוב למעצמות ובוודאי רחוק מלהתגרות בהן. כשהנשיא אייזנהאואר דרש מישראל לפנות לאלתר את סיני בעקבות מבצע קדש ב-56', הוא נענה, אף על פי שהכריז חגיגית בכנסת על "כינונה של מלכות ישראל השלישית".

בעוד פרשנים מתלבטים איך ייחלץ ביבי מהבעיות באזורנו, הוא מפתיע בהחלטתו להקדים את הפריימריס בליכוד ל-31 בינואר. מהלך זה לא אומר שהוא מתכוון להקדים את הבחירות, אך גם לא פוסל את הרעיון. הוא אומר מן הסתם לעצמו שלא כתוב בתורה שבחירות חייבות להתקיים רק בעוד שנתיים - אני מככב בסקרים, אני שיחררתי את שליט וגם הייתי ראשון לחבקו. אין כרגע שום מועמד נגדי. האופוזיציה חלשה, ליברמן וברק יהיו תלויים בי. אני אמצא את הדרך למנות את ברק לשר ביטחון. חברי המפלגה יכעסו? שיכעסו. אני אקבע מי יהיה איפה, ואם יהיו בחירות ומתי.

נתניהו רוצה לנצל את הפריחה בסקרים, לפני שמבקר המדינה יפרסם את הדו"חות על השריפה הגדולה, על המשט, על הנסיעות וכיו"ב. דבריה של הילרי קלינטון בכנס סבן, שישראל מזכירה לה את איראן, לא החלישו את נתניהו, להיפך. "מי היא שתטיף לנו מוסר", יצאה הדלפה מסביבתו של אלי ישי. ביבי לא בדיוק נזף בו ואף ייחסו לסביבתו את האמירה שעדיף שנבחרי ציבור יתרכזו במדינותיהם.

שר ההגנה ליאון פאנטה זעק בכעס תשבו כבר לשולחן המו"מ, אך ביבי נראה זחוח. לא אתפלא אם החליט להקדים את הפריימריס כצעד ראשון להקדמת הבחירות. כשהנשיא אובמה יזיע כדי להיבחר לכהונה שנייה, הוא יהיה זקוק לקול היהודי. קרי: להיות בסדר גם עם מי ששולט עכשיו בישראל. ביבי יקדים אולי את הבחירות, אך לא לפני שיידע בוודאות שתהיה לו מפלגה חזקה.

הוא קיבל תמיכה כמעט מלאה מרוב חברי הליכוד להקדמת הפריימריס. ח"כ מירי רגב טענה שיש לקבוע מועד מוסכם על כל המועמדים. תגובתו הסרקסטית של ביבי היתה: הליכוד היא תנועה דמוקרטית וחופשית. כל מי שרוצה יכול להציג את מועמדותו לראשות הממשלה. חץ קטן לסילבן. אלה שהפנו מבטיהם לאהוד ברק, שמעו אותו אומר שבבחירות הבאות "תראו את הפתק של ‘מפלגת העצמאות'". זה נשמע כבדיחה. ברק תלוי בביבי וביבי לא יקדים את הבחירות לפני שיהיה הסכם ביניהם שברק שר ביטחון.

מעולם לא היה מעמדה של ישראל כה שנוי במחלוקת כמו בעת הזאת, כשביבי מתמוגג או מתפעל מעצמו. אך לא נראה באופק מועמד אחר לראשות הממשלה. המחאה החברתית לא פגעה בו. ציפי-שמיפי, כפי שכונתה אחרי הראיון המוזר שהעניקה ל"ידיעות אחרונות", תאבד קולות בבחירות בטרם עת. זה שנים אין מועמד המזנב בראש ממשלה מכהן. אין שרת שזינב בב"ג, אין גולדה שזינבה בפרס שזינב ברבין. על אף פי שיש ביקורת על מחדליו של ביבי בנושא השלום ועל תוכניותיו המפחידות נגד איראן, לא נראה לו מחליף פוטנציאלי. הוא בונה את עצמו כמנהיג העם שאין בלתו.

נתניהו סומך על כך שאובמה יהיה בשנה הבאה ברווז צולע, ומניח שאז הקול היהודי יהיה שווה זהב. אך ממוקד בעצמו, ביבי לא שם לב לכך שגם נשיא על תקן ברווז צולע עדיין מסוגל להועיל או להזיק כנשיא. על ביבי להשגיח שאהבתו העצמית לא תעביר אותו על דעתו הפוליטית.

Read this article in English: The main thing is me

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ