הכוח ניצח

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

סוף סוף, לאחר שמונה חודשים של מאבק, עיצומים, השבתות, איומי התפטרות, דיונים בבתי המשפט וסבל לחולים, נחתם אתמול הסכם עם הרופאים המתמחים. ההסכם משפר את תנאי העבודה והשכר של הרופאים הצעירים, שאמנם ראויים לכך.

חבל רק, שהמתמחים לא למדו את הלקח שדפני ליף כבר למדה. ליף התגוללה על ראש הממשלה ודיברה אליו בבוז; אך לאחר שספגה ביקורת ציבורית הבינה שטעתה, והתנצלה. הרופאים המתמחים חטאו בדיוק באותו חטא ההיבריס. הם הודיעו שלא יבואו לטקס החתימה על הסכם השכר שהשיגו, אם ראש הממשלה יבוא. הם כועסים עליו משום שלא התערב בסכסוך.

אבל ב"לא התערב" הם מתכוונים לכך, שבנימין נתניהו היה צריך להזיז הצדה את יובל שטייניץ ואת הממונה על השכר, אילן לוין, ולהכריע בסכסוך לטובתם. אם היה נתניהו עושה זאת, הוא היה גורם לנזק כלכלי גדול. במו ידיו הוא היה מחסל את שר האוצר ואת הממונה על השכר, שתפקידם להגן על תקציב המדינה בתקופת המשבר הקשה הנוכחי. הרי אין מדובר בסכסוך האחרון במשק.

זאת ועוד, המתמחים המורדים שברו את כל חוקי המשא ומתן כשהמשיכו בעיצומים ובהפגנות גם לאחר שהושג הסכם מחייב עם הנציגות החוקית שלהם. זהו מפנה לרעה ביחסי העבודה במשק - כי אי אפשר לקיים מו"מ כשלא ברור אם חתימה על הסכם היא סוף פסוק. המתמחים הוכיחו, שהשימוש בכוח משתלם וכי מה שלא הולך בכוח הולך בעוד יותר כוח, וזה איתות רע למשק.

ההישגים שהשיגו המתמחים מסתכמים בתוספת שכר של 2.5% (150 מיליון שקל בשנה), שעיקרה מופנה למתמחים ולמומחים הצעירים. זה הישג לא מבוטל, אך יש לשים אותו בפרופרוציה. כי ההסכם המקורי שהשיג יו"ר ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמן, נותן לרופאים תוספת שכר של 47% בממוצע.

המתמחים לא הצליחו להשיג את מטרתם העיקרית: קיצור תקופת ההסכם לשלוש שנים. תוכניתם היתה לבצע הפיכת חצר בהסתדרות הרפואית בעוד שנתיים, לסלק את אידלמן מהתפקיד, וב-2015 לצאת ל"אם כל השביתות". כך תיכננו להשיג את כל מה שלא הושג היום, כולל ביטול שעון הנוכחות המעצבן.

אבל במשימה זו הם נכשלו, וטוב שכך. כי המשק אינו מסוגל לעמוד בשביתת רופאים ארוכה וקשה בכל שלוש שנים. המתמחים כן השיגו "נקודת בדיקה" של ההסכם, שתהיה עוד שלוש שנים, אך בלי אפשרות לפתיחתו או לשביתה.

גם אידלמן אינו נקי משגיאות. הוא רצה כל כך לשנות את פני הרפואה בישראל, עד שבנה הסכם שבו הרופאים בפריפריה משתכרים ב-20% יותר מאלה שבמרכז. כך הפר את החוק הלא כתוב של מנהיג ועד: הצג את החלשים בחזית, אך תן את עיקר הכסף לחזקים.

כי אידלמן הוא אידיאליסט. הוא רצה לתקן את מצב הרפואה בפריפריה, ולכן כיוון לשם את עיקר תוספות השכר. זה שיגע את רופאי המרכז; שהם ישתכרו פחות מרופא בפריפריה? זאת הסיבה לכך שהמרד יצא משני בתי החולים הגדולים במרכז, איכילוב ושיבא, ומרמב"ם.

ואמנם אידלמן הפריז מעט. הפערים שיצר גבוהים מדי. רופא מתמחה במרכז הארץ העושה שש תורנויות בחודש משתכר כיום 16,694 שקל ברוטו לחודש בממוצע. בעקבות ההסכם המקורי יעלה שכרו בהדרגה לרמה של 21,634 שקל. לעומת זאת, מתמחה בפריפריה המשתכר כיום 17,016 שקל ישתכר 25,887 שקל. הפער הזה, של כ-4,000 שקל, גרם לכעס במרכז. לכן לא פלא, שהקבוצה הכי מיליטנטית באה מאיכילוב. זה גם בית החולים היחידי שרוב המתמחים בו הצביעו נגד ההסכם שהושג אתמול.

העוסקים ברפואה עושים עבודת קודש בהצלת חיים ובשיפור איכותם. הם עושים לילות כימים לריפוי חולים, והציבור מעריך מאוד את עבודתם. עכשיו, לאחר ההישגים שהשיגו הן בתחום השכר והן בשיפור הרפואה הציבורית, נקווה שנקבל שמונה שנים שקטות - עד המאבק הגדול הבא, בינואר 2020.

Read this article in English: Force has been victorious

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ