ג'ונגל בווילה

אלכסנדר יעקובסון
אלכסנדר יעקובסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכסנדר יעקובסון
אלכסנדר יעקובסון

ישראל היא וילה בג'ונגל, אמר אהוד ברק. צריך להיות שחצן לא קטן כדי לומר זאת, וטיפש לא קטן כדי לא להבין שיש בזה משהו. אבל ברור גם, שיש אלמנטים של הג'ונגל בתוך הווילה עצמה.

באחרונה הם מרימים ראש, בתחומים שונים. יש הסבורים שהם עומדים להשתלט על הווילה. אינני מאמין בזה. החופש הישראלי חזק יותר ממה שנדמה לרבים. אבל להעכיר את האווירה הציבורית בארץ ולפגוע בישראל - את זה מסוגלים לעשות הכוחות האנטי-ליברליים הפרועים בימין.

הנה אחד הקולות של הג'ונגל האנטי-ליברלי בימין: ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד, מיוזמי "חוק העמותות", אומר, בתשובה להאשמה במקארתיזם, ש"מקארתי צדק בכל מלה שאמר. עובדה, היו סוכנים סובייטים". אחר כך תיקן את עצמו: לא בכל מלה צדק הסנאטור, אבל הוא צדק שהיו סוכנים. ואם היו סוכנים, האם זה אומר שמקארתי צדק בעיקרו של דבר, גם אם לא בכל מלה? האם יש בעולם הגדול מפלגת ימין מהוגנת, שחבר פרלמנט מטעמה מסוגל לומר, ברגע של גילוי לב, שמקארתי צדק בכל מלה? אולי יש, בעצם. זה רק אומר, שיש ג'ונגל גם בווילות אחרות.

האמת היא, שמקארתי צדק יותר מכפי שאקוניס מעלה בדעתו. לא רק שהיו סוכנים סובייטים בארצות הברית, אלא שהיו קומוניסטים אמריקאים ששיתפו פעולה אתם מטעמים אידיאולוגיים. אני יודע זאת מפי הסוס. סבי היה סוכן של המודיעין הצבאי הסובייטי בארה"ב בשנות ה-30, ובפעילות הריגול שלו נעזר בקומוניסטים אמריקאים. אלה היו אנשים אמיצים, בעלי ערכים אוניוורסליים נעלים, שהאידיאולוגיה שלהם הובילה אותם לשרת את סטלין.

גם סבי היה כזה. סיפור קטן זה הוא חלק מסיפור גדול, שהוא אחת הטרגדיות של המאה ה-20. מי שמשלה את עצמו, שאמונה בערכים אוניוורסליים היא ערובה להימנעות מטעויות הרות אסון, כדאי לו לתת את דעתו לסיפור הזה.

אולם אקוניס אינו חשוד בדבקות-יתר עיוורת בערכים אוניוורסליים. כאיש ימין עליו לשאול את עצמו שאלה אחרת קודם שהוא משבח את מקארתי: למי באמת הועילה הפעילות של הסאנטור הזה, ולמי הזיקה? ברור שמקארתי הצליח בהאשמותיו הפרועות, שהגיעו עד לפנטגון, ובברוטליות שלו כלפי קומוניסטים ולא קומוניסטים לגרום לא מעט סבל ללא מעט אנשים. אבל ברור גם, שמבחינה פוליטית פגע מקארתי בסופו של דבר לא בשמאל, אלא בימין האמריקאי, ולמעשה בימין בכל העולם, אשר תמיד מועד להיות מואשם, בצדק או שלא בצדק, במקארתיזם. והוא פגע בארה"ב ובמעמדה הבינלאומי בעיצומה של המלחמה הקרה.

לבנימין נתניהו כדאי מאוד לפעול לבלימת ההשתוללות בג'ונגל האנטי-ליברלי שבתוך מפלגתו ובקואליציה, בדומה לשמרנים אמריקאים כשרים למהדרין שסייעו לבלום את מקארתי. כדאי לו לא רק כמי שמאמין, כך יש לקוות, בעקרונות הדמוקרטיה הליברלית. כדאי לו פשוט כפוליטיקאי המבין בוודאי, שההשתוללות הזאת סופה לפגוע במדינת ישראל ובימין הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ