ישראל אומרת שלום למערב

קרלו שטרנגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרלו שטרנגר

לפני כמה שבועות התרחש אירוע שמעטים שמו לב אליו. לגרמניה יש שש קרנות פוליטיות הממומנות על ידי משרד החוץ שלה. כל אחת מהן מזוהה עם מפלגה גדולה אחרת בגרמניה, כולל מפלגת הימין-מרכז של הקנצלרית אנגלה מרקל, "המפלגה הנוצרית-דמוקרטית" (CDU).

בצעד חריג שלחו מנהלי הנציגויות הישראליות של שש הקרנות מכתב לכל חברי הכנסת, ובו הביעו חשש מ"סדרת יוזמות חקיקתיות שישנו בצורה עמוקה את המסגרת הפיננסית של פעילות הארגונים הלא ממשלתיים בישראל, ומכאן גם את מעורבות החברה האזרחית בכלל".

המנהלים הדגישו, כי מטרת הקרנות הגרמניות היא "לתמוך ולחזק את החירות, הדמוקרטיה, שלטון החוק והפלורליזם בגרמניה ובמדינות אחרות", וכי הקרנות פועלות ברוב המדינות בעולם.

בעוד שכמה חברי כנסת הגיבו למכתב באהדה, אף חבר קואליציה לא סבר שהמכתב ראוי לתגובה. גרמניה, כך נראה, אינה מדינה חשובה דיה כדי להצדיק מענה לחששות של הקרנות הפוליטיות שלה.

אפילו ארה"ב מתבקשת להתעסק בענייניה. כששרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון הביעה דאגה עמוקה לגורל הדמוקרטיה בישראל, בעיקר עקב היוזמות החקיקתיות המגבילות את מימון עמותות השמאל, הקואליציה אמנם הגיבה: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר, כי מוטב שנבחרי ציבור "יתרכזו בנעשה במדינותיהם".

אין לנו מה ללמוד מהעולם החופשי. ח"כ אופיר אקוניס אמר באחרונה שהסנטור מקארתי "צדק בכל מלה". נראה שישראל גם אינה זקוקה לידידות של יהדות ארה"ב הליברלית, שבעבורה תקופת מקארתי היתה אחד הפרקים האפלים ביותר בהיסטוריה האמריקאית.

כשחושבים על האירועים האלה בהקשר של סדרת הצעות החוק האנטי-ליברליות שהועלו בשנתיים האחרונות, אי אפשר שלא להגיע למסקנה, שהקואליציה השלטת החליטה שהזהות של ישראל כמדינה מערבית כבר אינה רלוונטית.

בואו ננסה לחשוב לפי ההיגיון שלהם: אירופה לא באמת מגוננת על ישראל. אם נותקף, גרמניה, צרפת או בריטניה לא יבואו פיסית להגנתנו. מה זה חשוב אם אין הן מחבבות אותנו? כל עוד מכבי תל אביב יכולה לשחק ב"יורוליג" וישראל יכולה לעשות עסקים עם האיחוד האירופי, חברות וקירבה אינן חשובות. כמו כן, הם מאמינים שאירופה לעולם לא תטיל סנקציות ממשיות על ישראל, עקב ההיסטוריה שלה בכל הנוגע ליהודים. ארה"ב, הם טוענים, תמיד תעמוד לצדנו. האם בנימין נתניהו לא טען מאז ומתמיד שהאליטות הליברליות של החוף המזרחי והמערבי אינן מייצגות באמת את ארה"ב, וכי המחויבות של ארה"ב לישראל היא דתית? והאם הקונגרס והצהרות מועמדי המפלגה הרפובליקאית על ידידות נצח אינם מוכיחים שהוא צודק?

הוסיפו לכך את העובדה שהתחזיות של אהוד ברק, בדבר הצונאמי הפוליטי בעקבות בקשת הפלסטינים לקבל הכרה באו"ם, מעולם לא התממשו; אירופה לא תמכה בפלסטינים כגוש אחד. נתניהו, טוענים חברי הקואליציה, צודק בהערכותיו לאורך כל הדרך. אין צורך להסכים למדינה פלסטינית: בדרך כזאת או אחרת תשרוד ישראל את הביקורת העולמית על הכיבוש.

דבריו של דיפלומט מערבי, שביקש ששמו לא יפורסם, מסכמים היטב את המצב: הוא היה ברוסיה בתקופה שבה קיצץ ולדימיר פוטין את חופש הפעולה של ארגונים לא ממשלתיים. הדיפלומט הדגיש שהוא ידיד ותיק של ישראל, אך הביע דאגה עמוקה ממה שכינה ה"פוטיניזם", ההולך ומתנחל במדינה.

ההשוואה עשויה להיות הולמת. ח"כים מהקואליציה כמו אקוניס וזאב אלקין טוענים שהגדה המערבית שייכת לישראל, ולא חשוב מה אומר העולם. למעשה הם אומרים בין השורות: "מה שרוסיה יכולה לעשות בצ'צ'ניה וסין יכולה לעשות בטיבט, ישראל יכולה לעשות בגדה המערבית". במלים אחרות: ישראל אינה זקוקה לבעלות ברית אמיתיות בעולם החופשי. היא יכולה להתקדם לעבר הפיכה לאתנוקרטיה, אולי אפילו כזאת בעלת מאפיינים תיאוקרטיים, בלא שיהיו לכך השלכות. אחרי הכל, כל המדינות סוחרות עם הרוסים ועם הסינים, והם יכולים לנסוע למערב. מדוע שנייחס חשיבות לידידות של המערב?

ומה עם העובדה שרוב הצעירים היהודים האמריקאים מתרחקים מישראל? התרחקות זאת אינה נוראה כל כך, סבורה הקואליציה שלנו. ממילא צעירים אלה ייעלמו בדרך ההתבוללות. לעומת זאת, היהודים האמריקאים הימנים נעשים קולניים יותר ויותר ויעמדו לצד ישראל בכל מחיר.

ומה באשר לגורל היהודים הליברלים הישראלים, החשים יותר ויותר מנוכרים כלפי מדינתם? למען האמת, המחאה הרפה שלנו לא באמת מטרידה את הקואליציה. אנחנו עומדים להפוך למיעוט חסר חשיבות, והקואליציה תמצא במהרה דרך להשתיק אותנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ