כשפשיסט איננה מלה גסה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

הילרי קלינטון עוד לא השלימה את דברי הדאגה שלה מהמתרחש בישראל, וכבר ירה חבר הכנסת החרוץ מהליכוד דני דנון עוד גרסה בשורת הצעות חוק הנאמנות (שנפלו בינתיים): "כל תעודה שתנפיק המדינה תחויב בחתימה על מסמך ובו סעיף הצהרת נאמנות למדינת ישראל".

הידיעה בערוץ 7 מסבירה: אין נאמנות - אין רשיון נהיגה, אין תעודת זהות, אין דרכון. לרזי ברקאי בגלי צה"ל הסביר דנון, שאכן זה לא מספיק בשביל - תחזיקו חזק! - "הפתרון הכולל". אפילו ברקאי קצת נשנק.

לרגע אופטימי אחד היה אפשר לחשוב, שדנון אינו עושה הבחנה על רקע דת ולאום: "ישנם הרבה אזרחים שפועלים נגד המדינה שמגינה עליהם... מי שלא נאמן למדינה לא צריך להיות אזרח". כלומר, גם יהודים כשרים שנאמנותם בספק. אבל מיד הוא מחדד את כוונתו: "נתוני הפשיעה מבהירים ללא כל צל של ספק, כי ערביי ישראל מתייחסים בזלזול לחוקי המדינה, עם נתוני פשיעה גבוהים בהרבה מכל מגזר אחר".

לא חשוב מה מלמדת ההצעה על דנון האיש: שלא למד היסטוריה, למשל, או שלמד דווקא ויודע היטב שבמשטרים פשיסטיים המדינה היא מעל לכל; או שכדמגוג מיומן הוא יודע מה הדוק הקשר בין רמת האפליה כלפי קבוצה אתנית מסוימת לבין הטענות לפשיעה בקרבה.

התקשורת - הלומת הצעות חוק ההופכות את ז'אן מארי לה פן ובתו לחובבנים - חדלה להבחין בין הצעה ישנה להצעה מתוקנת. הואיל וההצעה הנוכחית מטווחת ערבים, היא אינה מחוללת רעש. ומה על החוגים לתולדות עמנו, "יד ושם", מוזיאון לוחמי הגטאות? שתיקתם אינה חורגת מההתעלמות הכללית, אבל היא מחרישת אוזניים.

הצעת החוק החדשה של דנון דומה דמיון מעורר קבס לחוקים מתקופות אחרות. מסוכן לפטור אותה ב"היא ממילא לא תעבור". הרי השיטה עובדת כך: פלוני מגיש הצעת חוק המתעללת בערכי יסוד. חבריו מתנגדים, ומציעים את אותה הצעה בשינוי אדרת. זו חלוקת עבודה בין שותפים לדרך. כל הצעת חוק מייצרת אווירה, מרגילה את הציבור לקבל את ההתעללות כלגיטימית. היא משפיעה מיד על ההתנהגות ברחוב ומכשירה בבתי הספר עוד שנתון, שבשבילו "פשיסט" איננה מלה גסה. כל הצעת חוק דורכת על הקו האדום, וזה מוסיף להיטשטש. עוד כמה הצעות - והקו האדום יימחק לגמרי.

הצעת חוק הנאמנות של דנון, עוברית ככל שתהיה, אינה תרגיל במדעי המדינה. יש בה מניעים נהנתניים ברורים. ההצעה משתלבת בטיעונים ממסדיים קיימים, המציגים את המאבק הדמוקרטי לשוויון אזרחי כאיום על שלום וביטחון "המדינה" - כלומר, המעמד ההגמוני, היהודי. דנון וחבריו משדרגים כל הזמן את המנגנון התודעתי - הגזענות - המחפש תירוצים למשטר טובות ההנאה שיצרו לעצמם המהגרים היהודים תוך כדי נישול ואפליה של בני הארץ המקוריים - הפלסטינים.

הגזענות מתפתחת כדי לקבע ולהרחיב את זכויות היתר - בבעלות על אדמה (שנגזלה ונגזלת מפלסטינים), בצריכת מים גבוהה יותר, בבנייה משובחת, בהקצאות מהכנסות המדינה, בשירותים חברתיים, בסיכויי העבודה והלימודים ובהבדלים במשכורות. לכן להצעת חוק כזאת יש סיכויים טובים. היהודים ירוויחו ממנה.

Read this article in English: When 'fascist' is not a rude word

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ