הגולגולת צפה על פני המים

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

ההיסטוריה אינה מביאה ראיה ליכולתם של יהודים לקיים דמוקרטיה, גם לא לרצונם. ירושלים מעולם לא היתה אתונה. 64 השנים האחרונות הן אפוא בגדר נס שעליו אסור לסמוך. מאין יעמדו לנו רווח והצלה?

זאת הטרגדיה: מצבם של הכוחות הדמוקרטיים הוא כמצב שירותי הכבאות - הציוד מיושן והמערך מפוצל. כל תחנה מנסה להשתלט על הדליקה בחצרותיה, כאילו לא אחזה האש בכל פינות הבית.

שופטים שופכים את מרי שיחם בצר להם; עיתונאים משיחים את דאגותיהם במר להם; ארגונים אזרחיים לזכויות אדם מרעישים עולמות כשעולמם מחשב להיחרב; ואנשי אקדמיה מחכים בתורם לברברים. כשנכווים ברותחים, ואת העור חייבים להציל - רק אז ממירים את רשות הדיבור בזכות הצעקה.

הרי זאת אותה צעקה, כי המתקפה אותה מתקפה, והעומד בראשה הוא אותו בנימין נתניהו. בעודנו מעלה מס שפתיים לבית המשפט, הוא רודף את התקשורת ו"עמותות השמאל". אלמלא הסתיר פניו מאחורי הפרגוד, איווטוס הקדוש לא היה יכול לרקוד.

לא רק נתניהו מטשטש את מגמת פניו. גם גדעון סער, שמלכתחילה מחזק את ידי "אם תרצו", ואחר כך מתרעם על הרוצים יותר מדי; וגם כל מי שהשתלח בשעתו בקרן החדשה לישראל או בעדאלה, ולא הבין ששעתו תגיע. עכשיו צפה גולגולתו על פני המים - על דאטפת אטפוך.

מרגע שמשלימים עם בון-טון-בניטו באגף אחד, מיד נחשף שני. את הפשיזם אי אפשר לעצור בגזרה צרה, כי הוא תוקף בחזית רחבה. ביחד ניתן לעמוד. לחוד - התבוסה מובטחת.

יעדי המתקפה מתחלפים, אך המטרה העיקרית עומדת: לשנות את אופי המשטר; וכל אמצעי התועבה מתקדשים. איווט אינו התלמיד הישראלי היחיד של ולדימיר ולדימירוביץ: רק השבוע סילק פוטין מדרכו את הארגונים שמפקחים על הבחירות, ועוד מסתייעים בכספי ממשלות זרות.

הברווז התורן במטווח הקבע הוא החוג לפוליטיקה ולממשל באוניברסיטת בן גוריון. כעת הוא על הכוונת, אך מבעדה משקיפים על האקדמיה כולה. התקדים ייקבע כאן, כי באר שבע היא טרף קל. נראה את המועצה להשכלה גבוהה מתעסקת עם "המרכז האוניברסיטאי באריאל", מקימה "ועדת בדיקה בינלאומית" בחשד להתחזות: מה פתאום "מרכז אוניברסיטאי", כשמדובר במכללה בינונית. ולא זכור לי, שנתמנתה ועדה לאוניברסיטת בר-אילן לאחר שהרוצח יצא ממנה.

אין צורך בתיאוריית קונספירציה כדי להבחין בפרקטיקה, שמוציאה את הקצף על כל המחלקה, ומכתימה אוניברסיטה שלמה: מוותרים על שירותי פרופסור אמריקאי בעל מוניטין המזוהה עם שלום עכשיו, ושוכרים תחתיו פרופסור ימני, וכך מנסחים מראש את מסמך ההרשעה; כך הופכת דעה קדומה לחוות דעת מלומדת.

באר שבע תחילה - סימן אזהרה לבאים אחריה. כדאי לאקדמיה להתעורר, לצאת מתוך הדממה. לא מוכרחים להזדהות עם כל עמדה, כדי להגן על הזכות להביע אותה; וככל שההגנה יותר קשה, כך היא מתחייבת יותר.

האחים החומים קמו על האליטות להשחירן. נמנו וגמרו להרקיד אותן לפי חלילם, כשבין הרועים לבין הזאב - כל שה מהוסה. במקום שצדים מרצים כמכשפות, איש אינו חסין בפני שריפת מחשבות.

אל תהיו שיות, כי גם יומכם קרב, שהוא לא יום אלא לילה. וביום ההוא תשאלו - איפה הייתם במלחמה על הבית, ולא רק על הקוטג'.

Read this article in English: Silencing the lambs

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ