אמיר אורן
אמיר אורן
בריסל

על גג מטה נאט"ו, בקור העז של דצמבר, מפטרל צלף. למטה, מול הדגלים המאיימים להיקרע במשבי הרוח, ניצב אשוח גדול, נושא פירות חשמליים - כדורי נורות לקראת חג המולד וראש השנה.

המאבטח החמוש בפינת הגג ועמיתיו שבפתח הבניין לא נבחנו מעולם בתנאי אמת. נסיון ההתנקשות של כנופיית באדר-מיינהוף במפקד כוחות נאט"ו אלכסנדר הייג, ב-1979, נכשל מפני שמטען הנפץ הופעל ידנית בתיזמון שאיחר בחלקיק שנייה. אם גורמי טרור האיסלאם הקנאי יחליטו לתקוף את הברית הצפון-אטלנטית בביתה, להפוך את בריסל לביירות, התוצאה עלולה להיות קטלנית. בריסל מוסלמית-לרביע ומתהדרת בשלטי "סלון מרחבה" ו"אהלן וסהלן". התשתית לביצוע פיגוע שיתוכנן בקאבול או בטהראן קיימת.

ובפנים, בתידרוך לעיתונאים, המופע של אנדרס פו רסמוסן, מזכ"ל נאט"ו, ושל הילרי רודהם קלינטון. שניהם מיומנים, שולטים בחומר ורהוטים. רסמוסן וקלינטון באו לסכם את ועידת שרי החוץ של נאט"ו ולהשיק את פסגת ראשי הממשלים של הברית, בעוד חמישה חודשים בשיקגו. הם מסירים את הלוט מעל לסמל הפסגה, קו הרקיע המרהיב של גדת אגם מישיגן, נוף הרקע של אל קאפונה, האחים בלוז ומייקל ג'ורדן, וגם של הילרי קלינטון, בילדותה, ולימים של אחד משני הגברים המתסכלים של חייה, ברק אובמה.

שניהם נדרשים לסוגיית רוסיה, שבגלגולה הסובייטי היתה עילת-הקיום של נאט"ו, נהפכה למטרד נסבל בשולי הברית ומתעקשת להציק כשמתעוררות גחמותיו של ולדימיר פוטין. רוסיה אינה אוהבת את מערכת ההגנה נגד טילים המוצבת והולכת במזרח נאט"ו, בסמוך לה אך לא נגדה אלא נגד איראן. כעס אמיתי או קלף מיקוח, תמורת משהו? הבירור עוד בתחילתו. כשקלינטון תוקפת את הזיופים בבחירות ברוסיה, בלהט צדקני ובפרצוף חתום, הרוסים בעולם חוסכים ממנה את אזכור המוניטין של שיקגו בתחום זה.

באולם סמוך, ב-18 בינואר ולמחרתו, יתכנסו ה"צ'ודס", צ'יפס אוף דיפנס, משמע מפקדי הצבאות של חברות נאט"ו, ואתם עמיתים ממדינות הים התיכון והמפרץ. בין המוזמנים - הרמטכ"ל בני גנץ. הזדמנות יקרת ערך לשוחח עם קצינים בכירים ממצרים, מטורקיה וממדינות אחרות, לצד המארחים השופעים - כדרך הפקידות והקצונה כאן - ידידות כלפי צה"ל, להבדיל ממדיניותה של ממשלת נתניהו-ליברמן-ברק. יו"ר הוועדה הצבאית של נאט"ו, אדמירל ג'אמפאולו די פאולה, ידידו של גבי אשכנזי, חזר בחודש שעבר לרומא, לכהונת שר ההגנה בממשלת המומחים.

אלא שבהתגוששות הקבועה בין הביטחון והכלכלה, הפעם הכלכלה מנצחת, ואין מדובר עוד בצד השני של המטבע, אלא במטבע של הצד השני. בתוך אירופה הוקם מתרס בין העמלים לבין הטפילים, בין הגרמנים לבין היוונים, בין הנמלים החרוצות מהצפון שטרחו וחסכו לפי מיטב המסורת הקלוויניסטית, לבין הצרצרים הנהנתנים מהדרום שביזבזו את עצמם עד בקשת מחילה - לא לעצמם, רק לחובותיהם.

"על אלכסנדר הטוב, שמעתם?" שואל את האירופים במודעותיו בנק מדובאי, על רקע פרש המדמה לוחם בצבאו של אלכסנדר מוקדון, ומשיב בעצמו בשלילה. נחוץ אלכסנדר הגדול, לא הטוב. אולי לא הייג, אבל בוודאי לא אלכסנדר המאושר, הרובץ במיטתו, בגילומו הקולנועי של פיליפ נוארה. מצביא, לא משקיף. בדובאי ובשאר מדינות המפרץ חוששים מזעזועי הכלכלה באירופה, אבל לא פחות מכך מחולשת נאט"ו. מודאגים שם פן המטרייה שהיא מבטיחה לפרוש מעל ליעדי ההתפשטות של איראן תישבר גם ברוח קלילה מזו הנושבת בדצמבר בבריסל.

Read this article in English: Alexander isn’t happy

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ