אם לא תהיה תל אביב

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

"אם לא תהיה תל אביב, מה יעשו בשיר על תל אביב?" שואל מאיר ויזלטיר בשירו המפורסם. ויזלטיר הקדים את זמנו: עכשיו, בסיוע הגרעין האיראני והדיון הציבורי הגועש בו ובמתקפה ישראלית אפשרית, נזרק לחלל הרעיון שאולי לא תהיה תל אביב.

במלחמה הבאה נראית תל אביב כיעד מספר אחת של מתקפת טילים. אם במלחמות קודמות סבלה בעיקר הפריפריה, במלחמה הבאה יככב המרכז. אם במלחמות קודמות היה הנזק לעורף מוגבל, הרי במלחמה הבאה חוזים כאן הרס והרג בממדים שלא הכרנו.

תל אביב, סמל התחיה הציונית, סמל התרבות הישראלית החילונית, אי הקידמה והנאורות היחסית בסביבה מקצינה והולכת, מצטיירת כמוקד אותו הרס אפשרי; כמטרה העיקרית של אלפי טילים. השאלה האם יהיה ביניהם ביום מן הימים גם טיל גרעיני היא משמעותית, אבל הנזק של אלפי טילים קונוונציונליים עלול להתקרב לנזק גרעיני.

ניסיונותיו של שר הביטחון לגמד את נזקי המלחמה היזומה שהוא מתכנן בימים אלה אינם משכנעים. יש להודות לראש המוסד לשעבר מאיר דגן על אזהרותיו מפני מתקפה ישראלית באיראן, מגבלותיה וסכנותיה. לדעתו שותפים בכירים רבים בישראל, וכן שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה. מתקפה ישראלית לא תחסל את הגרעין האיראני ורק תגביר את המוטיווציה להשתמש בו. מצמרר במיוחד הוא הטיעון שפיצוץ גרעיני "קטן" בתל אביב, בנוסח הירושימה או נגסקי, ניתן להכלה: בסך הכל 30 אלף הרוגים (בגל הראשון), פחות מחצי אחוז מאוכלוסיית המדינה. 99.6% יישארו בחיים. רוב מוחץ. הרוב קובע.

עוד תשעה חודשים יהיה מאוחר מדי, אומר שר הביטחון ומתווה לו"ז מזורז למלחמה הבאה; ואנו מדמיינים הריון מוזר שכמו בסרטי אימה מוליד שטן הזורע מוות והרס. פורסם שברק עשה הון בזמנו מייעוץ לחברה שמייצרת שרוולי מילוט מרבי קומות. כמו שנאמר - איזהו חכם? הרואה את הנולד. או שמא המוליד אותו?

בתוך ההמולה התקשורתית הזאת אי אפשר שלא לחשוד גם באיזו כמיהה עמומה לאסון, אפוקליפסה עכשיו, קטסטרופה מטהרת שתיצור סוף סוף לכידות באוכלוסייה המסוכסכת שלנו. לא עוד הפגנות ענק למען צדק חברתי. אפילו התקהלות של מאה איש תהיה מסוכנת. לא עוד קריאות לתהליך מדיני. העולם כולו נגדנו ואנו נקיז את דמו ודמנו. שדרות רוטשילד וכיכר רבין יעלו באש, אך עדיין ייוותרו הגליל והנגב, אולי גם ירושלים, וכמובן ההתנחלויות.

הכמיהה לאסון כאן מוכחת עובדתית: מדד הפופולריות של ראש הממשלה הגיע לשיא באסון הכרמל (61%) ובמשבר עם אובמה (60%). העם דורש אסון. אסונות אלה יתגמדו אם וכאשר תפרוץ כאן מתקפת ברק-נתניהו, ובעקבותיה מבול טילים מאיראן, מלבנון, ואולי גם מעזה ומסוריה. שיאי פופולריות חדשים ומסעירים צפויים להישבר לנוכח תצלומי תקריב של ראש הממשלה במקלט הגרעיני שלו בשיחות חירום טלפוניות עם מנהיגי העולם. עם קצת מזל וקריסת מערכות, אולי אפילו טורקיה תקים כאן בית חולים שדה.

תל אביב היא אולי העיר המאוימת ביותר בעולם כרגע, אבל האיום עליה הוא פנימי, לא רק חיצוני. ההקצנה הדתית, הלאומית והאנטי דמוקרטית היא איום על תל אביב ומה שהיא מייצגת. הקיפאון המדיני והיוזמות ההתקפיות של ראש הממשלה ושר הביטחון הם איום על תל אביב. איומים אלה כבר הניבו הצלחה אחת: מחירי הדירות בתל אביב ירדו באחרונה בעד 15%, יותר מבכל מקום אחר בארץ. מה שלא עשה טרכטנברג עשו תופי המלחמה.

אם לא תהיה תל אביב, מה יעשו בשיר על תל אביב? אם לא תהיה תל אביב ישירו אותו בקרית ארבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ