המתכחשים לשחיתות

דורון נבות וגליה שגיא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון נבות וגליה שגיא

הריגת השליח היא פרקטיקה ידועה בהיסטוריה. כך גם הצגת דעות שערבות לאוזנו של מאן דהוא. מה שפחות מוכר אולי, והרבה יותר מסוכן, הוא היפוך היוצרות השיטתי שחולש על כל החשיבה הציבורית בשנים האחרונות בישראל, ולפיו מי שמגן על זכויות האדם ועל האינטרס הציבורי הופך לנאשם.

לפי היפוך זה, הבעיה היא לא הקפיטליזם החזירי, אלא תנועת המחאה; לא הכוחנות והשוביניזם, אלא קולן של הנשים; לא הניסיונות לפוליטיזציה של הרכב בית המשפט העליון, אלא מי שעומדת בראשו; ועכשיו גם לא השחיתות, אלא הניסיון לצמצם אותה. וכך, במסגרת היפוך היוצרות הזה, הולכת ומתגבשת קבוצה חדשה המצטרפת למקהלת המנצחים - קבוצת המתכחשים לשחיתות.

כמה מהמבקרים את העיסוק בשחיתות מוטרדים מהאפשרות שהדבר ישריש את הדעה הקדומה שכל הפוליטיקאים הם נוכלים וירחיק אנשים טובים מהשירות הציבורי; יש החוששים, שביקורת כלפי נבחרי הציבור תסלול את הדרך למנהיג חזק ולביטול הדמוקרטיה; אחרים חוששים מקשיי משילות, שייגרמו מעודף נהלים ורפורמות מסוכנות; עוד קבוצה חשובה חרדה לשמם הטוב של אנשים ולשחיקה האפשרית ברעיון שבני אדם חפים מפשע עד שהוכח אחרת. כל אלה מציגים טענות חשובות, שיש להתייחס אליהן. לצדם יש קבוצה נוספת, מכובדת פחות, של המתכחשים לשחיתות מטעמים זרים. אלה שמבקשים להגן על עצמם או לשאת חן בעיני בעל השררה.

ב-6.12 התפרסם ב"הארץ" מאמרו של גל אלון ("דוקטורים לשחיתות"), שביטא עמדה מובהקת של התכחשות לשחיתות. אנו יוצאים מתוך הנחה, שמה שמניע אותו הוא האינטרס הציבורי ודאגה כנה שמא חוקר פלוני מאיים על ישראל באיומי שווא מזיקים. עם זאת, באופן הנוגד את קידום האינטרס הציבורי ואת איכות החיים הפוליטיים כאן, פירסם אלון טענות לא נכונות על העוסקים במאבק בשחיתות, על עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל, על מדד תפישת השחיתות העולמי, ועל מצב השחיתות בישראל.

מעולם לא טענו שהמדד "משקף דאגות של אזרחים", מהטעם הפשוט שהוא אינו כזה. מדד תפישת השחיתות העולמי מודד תפישות של אנשי עסקים ואנליסטים אזוריים, בעלי ניסיון בעבודה מול ועם רשויות שלטון. כלומר, לא מדובר במדד הבוחן את דעת הקהל, אלא בכלי שבוחן כיצד אנשי עסקים מהארץ ומחו"ל, שעסקיהם קשורים בשיתוף פעולה עם השלטון, מעריכים את היקף השחיתות בישראל.

העובדה שישראל קיבלה השנה את הציון הנמוך ביותר ביחס לעצמה במדד זה ראויה להבלטה; ייתכן שחלה הידרדרות במצבנו. עם זאת, מעולם לא אמרנו שישראל היא מדינה מושחתת. אנו מקפידים לומר, שוב ושוב, שישראל איננה מדינת עולם שלישי ואיננה מדינה מושחתת, אך היא כן מדינה שיש בה שחיתות. כל ניסיון להציג את הדברים אחרת חוטא לעובדות ופוגע בחשיבות הדיון בשחיתות.

יש דוקטורים בישראל בעלי התמחות במשפט, פוליטיקה וסוציולוגיה, החוקרים את ההיבטים השונים בפוליטיקה, ובכלל זה, שחיתות. אבל אין דוקטורים לשחיתות ואין דוקטורים שמציגים את עצמם ככאלה. למרבה הצער יש ויש דוקטורים המשמיעים ביקורת המבוססת על אי-דיוקים. בכך, אולי בלי כוונה, הם משתלבים במגמה המסוכנת של היפוך היוצרות, שבמסגרתו מי שמצביע על פגיעה בציבור, נאבק בעוולות ומגן על זכויות המיעוט - הופך למטרה למתקפה.

ד"ר נבות, המלמד באוניברסיטת חיפה, מתמחה במחקר שחיתות פוליטית; עו"ד שגיא היא מנהלת עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ