היתרון שבחוק העמותות

רועי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי ארד

שוד ושבר, ארגוני זכויות האדם לא יוכלו לקבל כסף מממשלות זרות. השמאל קרס, פצוע וזב דם. דפי הפייסבוק עמוסים קריאות מצוקה, וגם עיתונאים רבים מבשרים על קץ העידן הנאור ועליית שלטון החושך.

אפשר לדבר על האווירה שהובילה לכך שארגוני זכויות אדם ייחשבו לבוגדים. זו אכן מעידה שרוח עכורה עוברת על ישראל, אבל את זה אפשר היה לגלות גם מעיון מקרי בדו"חות של ארגוני זכויות האדם למשל, או מקריאת טוקבקים. ואפשר לדבר על החוק עצמו. הוא יביא לכך שהעמותות יהיו רזות יותר, שלוחמי זכויות אדם ושלום יעשו זאת רק מתוך רצון עז. מזכ"ל שלום עכשיו, תנועה שנוטה לתמוך במלחמות, אולי יקצץ במשכורתו. יהיו כאלה שיפרשו ופתאום יתגלו כסמנכ"לי שיווק, אבל רבים ימשיכו לפעול כי זה בוער בעצמותיהם, כי יש עוולות שחייבים להילחם נגדן, כמשה שנאבק באיש המצרי שהיכה עברי, כי "ראה בסבלתם" של אחיו העבדים.

יכול להיות שללא הלחץ מלמעלה, אנשי השמאל יהיו אפקטיביים יותר ויתעסקו בדברים שחשובים להם באמת, ולא באלה שנשמעים טוב באנגלית. הם לא יחשבו על הבטחות לתורמים מחו"ל, אלא יילחמו כדי לשנות את המצב. לא יהיה להם מה להפסיד. ראו איך מאבק אישי של צעירה שלא מצאה דירה הצליח יותר מכל המחאות המתוזמרות על ידי יועצים וגימיקאים בתשלום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

החוק המרושע הזה פשוט יפריד את השמאל מחיבוק הדב של התורמים. לעולם לא נדע אם המהפכה במצרים היתה מתרחשת אילו היו מרפדים את המוחים במשכורות. מוחמד בועזיזי הצית את עצמו בתוניסיה ושינה את העולם. כמה כסף הוא קיבל על כך מממשלת נורווגיה? כמה כנסים עם חליפות וקוקטיילים הוא עבר לפני שבגופו החרוך ניצח דיקטטור בלתי מובס? שני כנסים משמימים וארוחת ערב אחת, ולמאבק לא היה סיכוי.

מבחינה סוציו-אקונומית אין מה לרחם על אנשי השמאל. הפעילים הם בדרך כלל אשכנזים מהמעמד הבינוני. ככאלה הם בעלי זכויות יתר בשטח בין הירדן לים, "בני טובים" כמו שאמרו פעם. אמנם יש בעיות חברתיות שהוצגו הקיץ, אך יחסית לשאר 11 מיליון בני האדם בישראל ופלסטין, אנשי השמאל חיים בגן עדן. השמאל התרחק מחוויית החיים הפשוטה, ולכן גם לא מקשיבים לו ולא מאמינים לו. נער גבעות נחרץ, שלא יורד מגבעתו, חזק מעשרה דו"חות ומצגות פאואר-פוינט.

הבעיה היא לא כסף לעמותות זכויות אדם, אלא זכויות האדם עצמן. אתעצב אישית אם מכרים יחפשו עבודה, אבל גם כשסגרו את מפעל פולגת בקרית גת, פוטרו אנשים רבים. לא ראיתי אז את כולם נרעשים. אני חושב על בניטו מוסוליני ששלח את האינטלקטואלים הרדיקליים לגלות באזורים מבודדים - זה עשה רק טוב לספרות האיטלקית. קצת שקט. אם השמאל יירדף זה יהיה קשה, אבל בשורה התחתונה זה יחזק כל פעולה. המציאות היא שמקשיבים לך יותר כשאתה משלם מחיר אישי.

עם זאת, אני חושש שהחוק הזה נועד לצרכים פנימיים. כמו חוק הנכבה, שבינתיים משמעותו היא פרסום הנכבה, גם כאן המדינה הזרה יכולה לתרום דרך קרן מחו"ל, והבעיה נפתרה. החוק נועד לקדם את מציעיו, בהם שמות כמו רוברט אילטוב (ישראל ביתנו). מבדיקה קצרה התברר שהוא גם יזם חוק נגד נרגילות ומקטרות, והנה שמו עולה ואולי הוא ישרוד בכנסת הבאה.

Read this article in English: The advantage of the NGO law

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ