כשנתניהו רוצה להיות פוטין

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

תמיכתו המיידית והחד-משמעית של שר החוץ אביגדור ליברמן בתוצאות הבחירות ברוסיה כ"הוגנות, חופשיות ודמוקרטיות" מעוררת תמיהה גדולה במיוחד: הרי לשיטת הלאומנות הישראלית שלו רוסיה וולדימיר פוטין רעים מאוד לישראל. הם בעד איראן, סוריה, חמאס וחיזבאללה, מה דחוף לליברמן לחבק אותם ככה?

ייתכן שזהו ביטוי להזדהות גדולה עם עמדתו של פוטין, וכמיהה גדולה להיות גם הוא באותה עמדה; תמיכתו השקטה של ראש הממשלה בדברים האלה מבהירה שבנימין נתניהו שותף לכמיהה הזאת.

שוב אותה שיטה: ליברמן מדבר או עושה, וראש הממשלה תומך בשתיקה. אותה שיטה שביבי מפעיל עם זאב אלקין, אופיר אקוניס, יריב לוין, פאינה קירשנבאום וכמובן יעקב נאמן. כולם יוזמים ומובילים מהלכים וחוקים למיגור הדמוקרטיה, ונתניהו שותק. מדי פעם הוא דוחה דיון בחוק מסוים או מודיע שבממשלה לא יעבור חוק אחר, וזוכה לדימוי של אביר שלטון החוק, האיש עם האצבע בסכר, דמוקרט מתגונן ממש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אלא שאין מנוס מלהביט על התמונה הגדולה ולראות שמדובר בתוכנית סדורה ומקיפה, המשרתת את נתניהו ואת האידיאולוגיה שלו ומנוהלת על ידיו. לשכת נתניהו ממנה אנשים שיסתמו פיות לעיתונאים ועיתונאיות ברשות השידור או פשוט יעיפו אותם, לשכת נתניהו מחליטה לצרף לסמכותה הזאת את הטלוויזיה החינוכית, שעד היום מי ספר אותה בכלל, אהוד ברק מנהל לנוחותו את גל"צ, הממשלה חונקת כלכלית את ערוץ 10 וממנה את מקורביה לרשות השנייה. כל זה בעוד "ישראל היום" נהנה מהחופש האתי להיות מתואם עם ראש הממשלה עד הפרט האחרון.

נתניהו מינה את נאמן ומגבה אותו בהצעות החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, בהתערבות בתוך לשכת עורכי הדין, בהתערבות בקביעת זהותו של נשיא בית המשפט העליון; אין שום מקריות בתזמון המתקפה על בית המשפט ועל התקשורת, שתי המערכות שאמורות להגן, כל אחת בנפרד, על הציבור ועל הדמוקרטיה ממהלכים כאלה; המתקפה המשולבת מנטרלת את שתיהן במקביל מהיכולת לעשות זאת.

דומה שאפילו הניכור של מדינות ידידות והבידוד של ישראל מהעולם אינם "תקלה" או תוצאה לא-רצויה בעבורו. אדרבא, בדיוק כמו שגבר אלים מבודד את אשתו מקשריה עם העולם החיצון כחלק מהאלימות כלפיה וכדי להקל עליו להסלים אותה, כך בידודה של ישראל מאפשר להסלים את התהליכים האנטי-דמוקרטיים בתוכה, כמו גם את הכיבוש. פחות לחצים מבחוץ, פחות מדינות לתת להן דין וחשבון, ועוד אפשר לומר שהן אלה שהפנו לנו עורף.

יכול להיות שאת חלק מהדברים האלה נתניהו עושה באופן לא מודע; הוא בוודאי לא רואה את עצמו כאביגדור ליברמן. לכן בחר להקיף את עצמו באנשים אנטי-דמוקרטיים, שכל אחד מהם הוא השלכה של צד מוכחש באישיותו: אהוד ברק, שנראה שהקריירה שעשה בצבא נובעת בין השאר מכך שהתנהלות לא-דמוקרטית בפקודות מאוד הולמת אותו (והסיבוב האחרון שלו במפלגת העבודה הוכיח כי מעולם לא ויתר עליה); יעקב נאמן, הנאמן להלכה ולכוח ולא לדמוקרטיה, וכמובן ליברמן. לא בכדי נתניהו כינה אותם מהיום הראשון "שותפינו הטבעיים". כל אחד מהם הוא אלטר-אגו אחר שלו, שעושה את מה שהוא היה רוצה לעשות בעצמו, אבל לא מעז.

הרי מבחינה פוליטית-קואליציונית יש לנתניהו אלטרנטיבה. הוא גם יכול היה לתת לדן מרידור, לבני בגין ולראובן ריבלין יותר כוח, אבל הם לא ישרתו את מטרותיו. נתניהו רוצה להיות פוטין: אייפד לכל פועל וחירות שלטונית גמורה. לא בכדי בשיא התנופה הזאת הוא קובע לעצמו פריימריס פרטיים.

"אנו גאים בהיותנו מדינה המנוהלת על ידי חוק ולא אנשים", אמר ביבי ביום זכויות האדם. בדיוק בשל כך האנשים של ביבי משנים את החוק כך שרק אנשים מסוימים יוכלו לנהל את המדינה.

Read this article in English: Netanyahu's alter egos

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ