הודאה פסולה

עמי עצמון ומיכל בכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי עצמון ומיכל בכר

הזכות להתייעץ עם עורך דין היא אחת הזכויות החשובות הנתונות לחשוד במהלך חקירה משטרתית. בבסיסה של זכות זו עומדים הרצון והצורך לאפשר לעורך הדין ליידע את הנחקר בדבר מכלול הזכויות המוקנות לו, לרבות זכותו לחקירה הוגנת וזכותו שלא להפליל את עצמו. עורך הדין הנפגש עם הנחקר ומייעץ לו, תורם לפיקוח על תקינות החקירה המשטרתית ולאמינות הראיות המושגות בה. תפקידו של עורך הדין בשלב שבו נערכת החקירה המשטרתית הוא קריטי במניעת מסירת הודאות שווא.

תכלית החקירה המשטרתית אינה לחלץ הודאה בכל מחיר, אלא לחפש ראיות שיובילו לחשיפת האמת. מימוש הזכות להתייעץ עם עורך דין עשוי לסייע בכך. במהלך השנים נדרש בית המשפט העליון לזכות זו, ונקבע שמדובר בזכות חוקתית התורמת לקיומו של הליך משפטי הוגן.

השאלה שבבסיס פסקי הדין הדנים בסוגיה, היא, מה דינה של ראיה, לרבות הודאה, שהושגה תוך מניעת זכותו של חשוד להיפגש עם עורך דין במהלך חקירתו. בפסיקה משנת 2006 נקבע שבצד החתירה לגילוי האמת וללחימה בפשיעה, יש לתת משקל להגנה על זכויות החשודים, כחלק מהשמירה על הגינות ההליך הפלילי.

הצורך לאזן בין הגינות ההליך לבין ערך גילוי האמת, הוביל אז את בית המשפט העליון לאימוץ דוקטרינה, לפיה בית המשפט יכול לפסול ראיה שהושגה שלא כדין. הפרשנות המקובלת שניתנה לפסיקה היתה כי ככל שמדובר בעבירה חמורה יותר, יקטן הצידוק לפסילתה של ראיה שהושגה בדרך פסולה.

ואולם, לפני כשלושה שבועות ניתן, בבית המשפט העליון, פסק דין הקובע שגם בעבירות חמורות, כגון רצח, יש מקום לפסול הודאה אם זו נגבתה תחת לחץ ותוך מניעת הזכות להתייעץ עם עורך דין. בפסק הדין הודגש שחומרת העבירה אינה מצדיקה את הכשרת הראיה שהושגה בדרכים פסולות.

הגם שפסיקה זו עלולה להקשות במידת מה על עבודת המשטרה, נדמה שיש בה כדי לתרום לחיזוק הגינותו וטוהרו של ההליך הפלילי.

עו"ד בכר ועו"ד עצמון הם מומחים למשפט פלילי ומנהלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ