צאלים ד' בדרך

אורי מילשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי מילשטיין

ביולי 1990 התרחשה תקלה חמורה במתקן האימונים של צה"ל בצאלים: חמישה אנשי מילואים נהרגו ועשרה נפצעו, כשפגז נורה לעבר קבוצת חיילים גדולה. בנובמבר 1992 שוב אירעה תאונה (צאלים ב'). חמישה לוחמי סיירת מטכ"ל נהרגו וחמישה נפצעו.

בנובמבר 2011 חזרה אותה תקלה באותו מקום וסיכנה את חייהם של הרמטכ"ל בני גנץ וקצינים בכירים שצפו בתרגיל.

לא מדובר ברשלנות כפי שנוהגים לתרץ בצה"ל, אלא בסימפטום של שני פגמים יסודיים: זלזול בתורת ההפעלה וחוסר הרלוונטיות של ההכשרה והאימונים בצה"ל. אלה גורמים לתאונות באימונים ולמקרים של ירי על כוחותינו במלחמות. זלזול בתורה הכתובה התגלה כבר לפני 38 שנים בעדויות לוועדת אגרנט, שחקרה את מלחמת יום הכיפורים. קצין המבצעים של פיקוד הצפון במלחמה, סגן אלוף אורי שמחוני, השיב בתשובה לשאלה, כי התורה מתאימה לתרגילים, במלחמה זה אחרת.

ניתוח של מלחמות ישראל מלמד שההכשרה והאימונים בצה"ל שגויים, עלותם גבוהה ונזקיהם עצומים. הנזק העיקרי: הצגה שגויה של יכולות צה"ל בפני הפיקוד העליון, לפני המלחמות ובמהלכן. המקרה הבולט ביותר היה החלטתה של ראש הממשלה גולדה מאיר, שלא לאשר התקפת-נגד מקדימה של חיל האוויר על ריכוזי אויב במצרים ובסוריה ביום הכיפורים 1973, מתוך הערכה שצה"ל יכול לבלום כל התקפה. היא לא ידעה שצה"ל כלל לא פיתח תפישה להגנת סיני ורמת הגולן, וכל תמרוניו היו השקעת כספים גדולה ללא קשר למציאות האסטרטגית.

רמטכ"ל מלחמת לבנון השנייה, דן חלוץ, אמר בראיון שהופתע מחוסר המיומנות של זרוע היבשה. אבל זהו תפקידו של רמטכ"ל - לדאוג למיומנות גבוהה של כל הזרועות. ההפתעה של חלוץ מלמדת שהוא לא הבין את תפקידו כרמטכ"ל, וכי גם אחרי כל התחקירים של המלחמה, שהוא יזם ועמד בראשם, הוא לא הבין שמקור האסון היה הכשרה ואימונים בלתי רלוונטיים.

אמרו שהרמטכ"ל גבי אשכנזי שיקם את צה"ל. בא מבצע "עופרת יצוקה" וחזרו ליקויי מלחמת לבנון השנייה: הפעלה ארוכה של הארטילריה וחיל האוויר ללא תוצאות ממשיות, ואין אונים של זרוע היבשה.

אחד הגורמים העיקריים לליקויים בהכשרה ובתרגול בצה"ל הוא, שעד היום כל המפקדים לא הבינו שבדיכוטומיה המבנית של דרג לוחם ודרג מחליט, החיבור מתרחש במיפקדת הגדוד. המג"ד הוא גם לוחם וגם אמור לפרש את הנעשה בשדה הקרב למקבלי ההחלטות הבכירים. בגלל מערכת לקויה של הכשרה ואימונים, מפקדי הגדודים מעבירים מידע גולמי לדרגים מעליהם. הם נמנעים מקבלת אחריות וקבלת החלטות טקטיות, ומחכים לפקודות מצד דרגים שרחוקים משדה הקרב וברוב המקרים גם אינם מבינים אותו.

כך לדוגמה, מפקד גדוד הצנחנים 890 בקרב החווה הסינית במלחמת יום הכיפורים, סא"ל יצחק מרדכי, העביר מידע בקשר למפקדו, מח"ט חטיבה 35 עוזי יאירי, שמצדו העביר מידע למפקד האוגדה, האלוף אברהם אדן (ברן), שמצדו העביר מידע למפקדו, שמואל גורודיש, שלא קיבל לגבי אותו קרב שום החלטה פשוט כי לא הבין מה מתרחש שם. הקרב הסתיים במנוסה מבישה של צנחני צה"ל, בהרוגים ובפצועים רבים.

תפישת ההכשרה והאימונים בצה"ל היום אינה שונה מזו שהיתה נהוגה לפני 65 שנים בפלמ"ח. אז והיום אין הבחנה בין הכשרת הדרג הטקטי הלוחם, לדרגים המחליטים. ההבדל הוא שהיום ההכשרה והאימונים יקרים יותר והתוצאות קשות יותר בשל השיפור שחל בתפקוד האויב. אם ראשי מערכת הביטחון לא יבינו את הצורך בשינוי מערכת האימונים וההכשרה, צפויים עוד הרבה "צאלים" והרבה מהלכים הזויים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ