מה רע ברפואה פרטית?

דני אנגל
דני אנגל

מערכת הבריאות בארץ טובה מכפי שנהוג להציגה בתקשורת. הצגתה בדלותה הפכה לשיטה לגיוס תקציבים, במיוחד בבתי החולים הגדולים במרכז הארץ. בשנים האחרונות צמחו הכנסות בתי החולים הציבוריים ב-21.8% (לפי דו"ח פיננסי של משרד הבריאות ל-2010), ודווקא הם מניפים את הדגל המאבק ברפואה הפרטית בישראל, כאילו היא הורסת את הרפואה הציבורית.

אין ספק, הרפואה הציבורית חשובה ויש לשמור עליה ככזו, אך הרס המערכת הפרטית לא יפתור את בעיותיה, להפך - הוספת חולים המוצאים כיום פתרון במערכת הפרטית, תגרום להארכת התורים בציבורית. על פי אותו עיקרון, אפשר לנקוט דוקטרינה סובייטית ולאלץ את אזרחי ישראל לנסוע לעבודה רק בתחבורה ציבורית, בשם השוויון.

בניגוד לניסיון להציג את הביטוח המשלים ככסף ציבורי, תשלומי הביטוח הזה נחשבים פרטיים ונכללים בהוצאה הפרטית לבריאות. מפליא שכאשר המוסדות הציבוריים חומדים כסף שאיננו מגיע להם כי שולם באופן וולונטרי (פרטי), הם טוענים שאלו כספי ציבור, בשל העובדה שקופות החולים גובות אותם.

כדאי לזכור כי הסיבה שבעטיה רוכשים רוב האזרחים ביטוחים משלימים היא, שהם מאסו בשירות הניתן בבתי החולים הציבוריים, ולכן הם מוכנים לשלם כדי להבטיח לעצמם שירות רפואי טוב יותר כשיזדקקו לכך. הרצון של בתי החולים הציבוריים להסיט אליהם, באמצעות חקיקה, כספים הנמצאים בקופות, פסול מיסודו, שכן זהו תמריץ לאי יעילות. ראוי לחשוב על מנגנון שישפר את התגמול בגין רפואה דחופה ויקרה שמספקים בתי החולים הציבוריים, אך הניסיון למנוע תחרות באמצעות חקיקה הוא פסול.

טוענים כלפי בית החולים הפרטי כי הוא אינו אקדמי, אך כש"אסותא" מבקש להפוך לבית חולים אקדמי, עושים הכל כדי לחסום אותו. זאת, למרות שחסרים שדות קליניים להכשרת רופאים ואלו קיימים בשפע באסותא. טוענים שבאסותא לא מטפלים ביולדות ובפגים, אבל כשבית החולים ביקש להפעיל מחלקת יולדות, ללא תמיכה מהמדינה, יצאו נגדו מנהלי בתי החולים הציבוריים. טוענים שבאסותא אין מחלקות פנימיות, אבל כשהוגשה בקשה להקמת מחלקה פנימית, משרד הבריאות לא טרח להיענות לה.

טוענים כי אסותא "גונב" רופאים, אך הגמל אינו רואה את הדבשת של עצמו: כאשר בתי החולים במרכז מרוקנים את בתי החולים בפריפריה, הם אינם רואים בכך "גניבה" ולא פגיעה במערכת הציבורית. טוענים כי הרופאים נוטשים את המערכת הציבורית בגלל שכר נמוך. בפועל, במקרים רבים הרופאים שעוזבים את המערכת הציבורית, עבדו כבר קודם במערכת הפרטית ושכרם אינו גדל עם עזיבתם. לרוב הם עוזבים בשל חוסר יכולת להתפתח מקצועית.

טוענים שאסותא הורס את המערכת הציבורית. בפועל בית החולים תורם למערכת הציבורית, שכן בזכות קיומה של מערכת פרטית, יכולה זו הציבורית לשמור על שוויון בתוכה. אלמלא אסותא, היתה מתפתחת רפואה שחורה או שחולים במערכת הציבורית היו מקבלים קדימות בהתאם לביטוח אותו הם מחזיקים.

הרפואה הפרטית, שיכולה לשלם יותר, משמשת שסתום לדרישות שכר. כך המחירים במערכת הציבורית ירדו ואיפשרו לקופות החולים לתת יותר רפואה בתקציב נתון. גם התורים במערכת הציבורית התקצרו משום שיש אלטרנטיבה. המערכת הציבורית משתפרת כל העת בניסיון לחקות את הסטנדרט שאסותא מציב. גם לאזרחים במקומות מרוחקים ביותר, מגיעים שירותי רפואה ניידים שרק אסותא מפעיל.

אז אולי הפתרון לבעיות המערכת הוא בהרחבת המימון הציבורי לצד הרחבת הספקים הפרטיים. כך יוכלו האזרחים לקבל שירותים טובים יותר, בפחות השתתפות עצמית. אך עד אז ניאלץ כולנו לרכוש ביטוח בריאות כדי להבטיח את השירות ליום שנזדקק לו.

הכותב הוא ראש אגף השיווק של "אסותא מרכזים רפואיים"

תגיות:

תגובות