יש מחיר לאהבה

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

ההתמודדות על המועמדות לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הרפובליקאית תחל רשמית רק בעוד שלושה שבועות, באיווה. אבל בכל הנוגע לעניין הישראלי אפשר כבר עכשיו להכתיר את מערכת הבחירות הנוכחית כאירוע מכונן. לישראל מעולם לא היתה נוכחות בולטת כל כך בשיח הפוליטי האמריקאי. היא מעולם לא הוצבה כך כטריז בין שתי המפלגות הגדולות ומעולם לא זכתה בתמיכה כה גורפת וחד-משמעית, בעיקר בצד הימני של המפה.

התבטאותו של המועמד המוביל עתה, ניוט גינגריץ', שהפלסטינים הם "עם מומצא", היתה רק האחרונה בשורה ארוכה של עמדות שהיו ממקמות את הנציגים הרפובליקאים אי שם בין דני דנון לאריה אלדד. חברת הקונגרס מישל בכמן הודיעה שישראל אינה צריכה לוותר על אינץ' נוסף מהשטחים שכבשה; מושל טקסס, ריק פרי, אישר לבנות התנחלויות בכל מקום ובכל היקף שנרצה; הסנאטור לשעבר ריק סנטורום סיפח את יהודה ושומרון לישראל גופא; השגריר לשעבר ג'ון הנטסמן סבור שישראל היא האינטרס היחיד של אמריקה במזרח התיכון; ומיט רומני, המוביל במרוץ לשעבר, התחייב שארצות הברית תסתום את הפה בענייני תהליך השלום ותעניק את רשות הדיבור הבלעדית לחברו הטוב ביבי. כל המועמדים - מלבד רון פול, היחיד ביניהם שמסויג מישראל - מבטיחים להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים.

המועמדים הרפובליקאים מזהים את אי שביעות הרצון ממדיניותו של הנשיא ברק אובמה ביחס לישראל כהזדמנות פז לחולל מהפך בעמדת הקהילה היהודית, שבאופן מסורתי תומכת אלקטורלית וכספית בדמוקרטים. אבל היעד העיקרי של הרפובליקאים הוא הציבור הנוצרי האוונגליסטי. קולותיהם של האוונגליסטים עשויים להכריע מאבקי פריימריס רבים. התמיכה המוחלטת של האוונגליסטים בישראל נובעת מאמונה דתית עמוקה, שבמרכזה הרעיון של מאבק בין בני אור לבני חושך. כדי להתקרב אליהם אימצו גם הרפובליקאים עמדות דומות.

התמיכה הבלתי מסויגת הזאת אמנם גורמת נחת ליהודים רבים, אבל בטווח הארוך נזקה עלול להיות גדול מתועלתה. אמריקאים רבים אינם יכולים שלא לתמוה מה סוד כוחה של המדינה הרחוקה הזאת, ולתהות בדבר מניעיהם של יהודים התומכים בה. המקום הבולט שתופסת ישראל, על חשבון נושאים פנימיים בוערים כמו חינוך, פשע ועוני, ובעיות חוץ משמעותיות כמו ההתפתחויות ברוסיה ובסין, המשבר בכלכלת אירופה והתהפוכות בעולם הערבי, נראה כמעט סוריאליסטי.

בניסיונם להציג את עצמם כיחידים שדואגים לאינטרסים של ישראל, הרפובליקאים מכרסמים במסורת ארוכה של הסכמה דו-מפלגתית, ותעמולתם עלולה בסופו של דבר להגשים את עצמה. הקיטוב הפוליטי במרוץ לנשיאות, שיחלחל לקונגרס, עלול לפגוע ביכולתה של ישראל לגייס תמיכה משני צדיו של המתרס הפוליטי. בציבור הרחב ייווצר הרושם שהתנגדות לרפובליקאים גוררת בהכרח גם הסתייגות מהתמיכה שלהם בישראל.

אי אפשר להתעלם גם מהסכנה שלרטוריקה אנטי-פלסטינית מעליבה, שגינגריץ' סיפק רק דוגמית ממנה, תהיה השפעה מקצינה על העולם הערבי הסוער. הקצנה ערבית עלולה לחזק את מעמדה האזורי של איראן. זה לא יפריע, כמובן, למי שמצפה בכליון עיניים למלחמת גוג ומגוג ולאפוקליפסה שתבוא אחריה, אלא רק לאלה שעדיין דבקים ברעיון האנכרוניסטי שבניהול מדיניות חוץ יש צורך בתבונה, ברגישות ובשיקול דעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ