קול במסגד ערווה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אנשים רבים מתלוננים על הרעש הבוקע מן המסגדים. הצעתנו נועדה לפיכך לתת לתושבים קצת שקט בבתיהם הפרטים, שהרי יש בהם אנשים זקנים, ילדים, חולים ותלמידים שמשננים את שיעורם". זה אינו ההסבר שצירפה ח"כ אנסטסיה מיכאלי להצעת החוק שלה, שמבקשת לאסור שימוש במגבירי קול במסגדים. אלה הם דבריו של השר המצרי לענייני הקדשים, חמדי זקזוק, שעוד ב-2005 הציע לאחד את הקריאה לתפילה במסגדי קהיר במערכת הגברה אחת, שממנה ישמיע מואזין אחד "בקול נעים" את הקריאה לתפילה.

זו לא היתה הפעם היחידה שבה התחבטו חכמי הלכה מוסלמים בסוגיה של הפעלת הרמקולים במסגדים. גם במרוקו, בטורקיה ובסעודיה נדרשו לשאלת ה"רעש" העולה חמש פעמים ביום מן המסגדים. בבחריין הממשלה אפילו מנעה באופן מוחלט את הפעלת הרמקולים. מתברר שהאוזן המוסלמית רגישה לרעש לא פחות מהאוזן היהודית, וגם במדינות שבהן הדת אינה מופרדת מן המדינה, כמו בישראל, במצרים או בסעודיה, רעש הוא מטרד.

אבל בנימין נתניהו, תומך נלהב של הצעת החוק של מיכאלי, העדיף להיתלות דווקא במדינות חילוניות כמו בלגיה וצרפת כדי להצדיק את החוק. "בכל מדינות אירופה יש את הבעיה הזאת, והם יודעים לטפל בזה. בבלגיה זה לגיטימי, בצרפת זה לגיטימי, למה אצלנו זה לא לגיטימי? אנחנו לא צריכים להיות יותר ליברלים מאירופה", הסביר בישיבת שרי הליכוד.

אז מה יש בחוק הזה, שאפילו ליברלים אמיתיים כמו דן מרידור ומיכאל איתן מן הליכוד, וקצת פחות ליברלים כמו השרה לימור לבנת, התנגדו לו? מה כל כך נורא בו? במדינה שבה מבעירים מסגדים מבלי שהאשמים ייתפסו, שבה חברי כנסת מציעים לשלול מן השפה הערבית את מעמדה הרשמי והממשלה דורשת שגם אזרחים מוסלמים יצהירו שהם מכירים ביהדותה של המדינה, מותר לחשוד שההצעה למניעת השימוש ברמקולים במסגדים לא נועדה לשפר את איכות חייהם של השכנים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

גם בית היוצר של הצעת החוק, "ישראל ביתנו", אינו בדיוק הבית התמים שיכול לשכנע בכוונותיו הטהורות. בדיוק כפי שהצעות חוק דומות שהיו מציעים מרין לה פן, מנהיגת מפלגת "החזית הלאומית" הימנית הפשיסטית בצרפת או חירט וילדרס הימני קיצוני מהולנד, לא היו משכנעות איש שמדובר במאבק לשמירת איכות הסביבה. אבל אלה הם נציגי ה"ליברליזם האירופי" שמשמשים מופת לנתניהו. מופת שאפילו עמיתיו (הליברלים) בליכוד מתרחקים ממנו כמו מצרעת.

להבדיל מן ה"ליברלים" של "ישראל ביתנו" ומן ה"ליברל" שעומד בראשות הממשלה, ה"ליברלים" האירופים אינם מסתתרים מאחורי מסיכות של איכות הסביבה: ללה פן זכות היוצרים על ההצעה למנוע תפילה מוסלמית ברחוב "כדי לשמור על צביונה של צרפת", ואילו וילדרס דורש למנוע את הפצת הקוראן בהולנד ולאסור על בניית מסגדים ועל הגירת מוסלמים לאירופה. אלה הם שומרי החומות של אירופה ה"ליברלית" שבהם מתקנא כל כך נתניהו. שונאי איסלאם אמיתיים, שאינם נזקקים למכבסת מלים. אלה האנשים ש"יודעים לטפל בזה", כדברי נתניהו. לטפל באותה מגיפה איסלאמית שמאיימת להרעיל את אירופה ואת ישראל. בגלגולים קודמים זו היתה אותה אירופה "ליברלית" שידעה לטהר את עצמה מיהודים, מצוענים או משחורים.

נתניהו יכול להסיר דאגה מלבו. אין סכנה שנהיה יותר ליברלים מאירופה, אף על פי שהיא נהפכת ליותר ויותר פשיסטית, אנטישמית ושונאת זרים. מדינה שבה חיילות אינן רשאיות לשיר, לנשים אסור לשבת ליד גברים באוטובוס ומסגדים מאיימים על זהותה, אינה יכולה להיות יותר ליברלית מאירופה. לעומת זאת, את הצביעות הבאנו לרמה שאירופה יכולה להתקנא בה. עכשיו אנחנו כלואים עד מחנק באותה צביעות, עד שאסור לנו אפילו לבקש להנמיך את קול הרמקולים במסגדים מחשש לתדמית ה"ליברלית" שלנו. אילו היינו מצרים או בחריין, ולא "אירופה", מצבנו היה הרבה יותר טוב.

Read this article in English: Shameful sounds from the mosque

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ