השמאל זקוק לעשירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לשוחרי הדמוקרטיה בישראל דרושים עשירים; פרטים אצל הח"מ. שם המשחק אינו רק כסף, אבל הכסף דרוש עכשיו מאוד. דווקא בשעה הקשה של המדינה, דווקא בשעה הקשה יחסית של העשירים היה מותר לצפות להתגייסות חלק מקהילת בעלי ההון. כמה מיהודי תבל עשו זאת מזמן - ארווין מוסקוביץ', יוסף יצחק גוטניק ושלדון אדלסון תרמו לימין על כל שלוחותיו הממאירות. מוסקוביץ' קנה בתים במזרח ירושלים, חילק פרסים "ציוניים" ותרומות ל"עטרת כהנים", למתנחלי חברון, למועצת יש"ע ולערוץ 7; כמותו גם גוטניק, שאף מימן את קמפיין "נתניהו טוב ליהודים"; אדלסון קנה עיתון. הם ראו ברכה במפעלם.

המחנה האחר נותר מיותם מתרומות, אין משקל-נגד לימין העשיר והבוחש. כשאורי אבנרי שיווע למשקיע שיציל את "העולם הזה", איש לא התגייס אז לעזרתו, והוא נאלץ למכור את עיתונו, שלא האריך ימים בלעדיו. לא קשה לדמיין איך היתה ישראל נראית היום, אילו היה אז מישהו מתגייס להציל את השבועון הכי חשוב בתולדות המדינה, וזה היה ממשיך להופיע עד היום: העיתונות והדמוקרטיה היו חזקות יותר.

גם אילו נמצאה עכשיו קבוצת משקיעים שהיתה שמה לה למטרה, כתרומה לקהילה, להציל את ערוץ 10 ולהופכו לערוץ אמיץ ודמוקרטי, היו פני ישראל משתנים. אבל "העולם הזה" מת וערוץ 10 גוסס, אף על פי שניסה להתחנף להמונים ולנבערים - ואין מושיע. זאת ועוד, המוסקוביצ'ים והגוטניקים, שהמיטו נזק נורא על ישראל, הם לגיטימים, ישראל לוחמת בקומץ התרומות לעמותות השמאל וזכויות האדם.

עשו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

למחנה האחר דרושים עשירים. כאלה שיקימו, למשל, קרן לסיוע לעיתונאים המאוימים עכשיו בתביעות ענק כדי לסתום את פיהם, שיתמכו בעמותות ובארגוני השמאל המאוימים ובקמפיינים נגד הגל העכור והמסוכן השוטף את הארץ, וכאלה שיתגייסו לעזרת שיירי ישראל הנאורה במלחמת התרבות הגדולה שפרצה בה.

אבל אצלנו העשירים קופצים את ידם. כסף הם יתרמו, אם בכלל, רק למטרות נוחות שבחיק הקונסנסוס, בית חולים או אגף במוזיאון. אפילו בעל הון מעורב יחסית כסטף ורטהיימר משקיע במטרה שולית יחסית: כשהבית בוער הוא מבקש להקים בו בתי ספר מקצועיים לתעשייה.

לא מעט מהעשירים מודאגים עכשיו, לא רק ממעמדם שנסדק. יש בהם כאלה שעתיד ישראל אכן נוגע להם, שהחמצת הסיכוי לשלום מטרידה אותם, שעיוות הדמוקרטיה מדיד שינה מעיניהם. הם לא עושים דבר. הם חיים במדינה נוחה וחופשית יחסית, עד לקיץ האחרון הם אפילו זכו לסגידה ולהערצה. בניגוד ללא מעט מדינות אחרות, ביטחונם האישי מובטח כאן, הדמוקרטיה הישראלית מטיבה אתם.

עכשיו הם רואים מה שקורה, ולא נוקפים אצבע. כמו ישראלים רבים אחרים הם מקוננים מרה בחדרי חדרים ואינם עושים דבר. עידן עופר הוא מאמין מושבע בהסדר עם הפלסטינים וגם אחד שמבין מה צריך לעשות לשם כך; מותר לנחש שגם נפשו של איתן ורטהיימר נוקעת מכמה דברים שמתרחשים כאן. אתם יש לא מעט מתעשרי היי-טק ועשירים אחרים המזדעזעים ממה שקורה - ולא עושים דבר. אולי הם גם מבינים שישראל החדשה, זו שמשנה עכשיו את פניה במהירות, תרע גם אתם ועם עסקיהם; שישראל פתוחה ושוחרת שלום טובה לעסקיהם, ובכל זאת אין שום התגייסות חירום. בדיוק כמו שהם בתחתית רשימת הפילנתרופיה העולמית הם גם בתחתית רשימת המעורבות האזרחית, נזהרים לנפשם וממונם, שמא יסתכנו בקונטרוברסיה.

דווקא עכשיו, כשמעמדם קועקע והסכנות אורבות לא רק להם, אלא לדיוקן המדינה, קשה להבין את חוסר המעש שלהם. לא, בממונם הם אינם יכולים לחולל שינוי מפליג. אבל כן, אילו פתחו את כיסיהם ואת פיהם, הם היו יכולים לסייע לעצור את הגל המזוויע שמאיים לשטוף הכל. על ישראל החופשית, המערבית והנאורה מרחפת סכנה גדולה - והם בשלהם.

Read this article in English: Wanted: Wealthy people

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ