מעולם לא היינו מכוערים יותר

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

מעולם לא היינו מכוערים כל כך. ראש הממשלה מבקש להשתיק את המסגדים ולהחשיך את ערוץ 10. שר החוץ מביע תמיכה בדמוקטטור רוסי שזה עתה זייף בחירות. שר הביטחון עומד מנגד כשמתנחלים מתעמרים בפלסטינים וחרדים לאומיים מתעמרים בחיילות. שר המשפטים מנסה להפוך את בית המשפט העליון לעוד אחת מהחברות-הבנות שלו. היועץ המשפטי לממשלה פועל כדי למנוע מהתקשורת לדווח על חקירות של אנשי ציבור. סגן שר הבריאות מדיר נשים מטקס ממלכתי. יו"ר הקואליציה מערער ומעקר את החברה האזרחית. קנאים דתיים מרחיקים נשים ורודים בחילונים ויורקים על כמרים. מחבלים יהודים שורפים בתי תפילה מוסלמיים, פולשים למחנות צה"ל ותוקפים חיילים.

העיניים רואות את שלא האמינו שייראו: אפלה בצהריים. ישראל אפלה המחשיכה את ישראל הנאורה.

היו בעבר רגעים אפלים. כפר קאסם, סברה ושתילה, טבח גולדשטיין. היו בעבר ניסיונות להשתיק את העיתונות. קול העם, העולם הזה, חדשות. היו בעבר התנפלויות על מערכת המשפט. דניאל פרידמן, דניאל פרידמן, דניאל פרידמן. פעם אחר פעם היו מתקפות של הימין החילוני והימין הדתי על העקרונות הליברליים והמוסדות הליברליים, אך מעולם לא היתה מתקפה כוללת, רב זרועית ורב ממדית, על הליבה הערכית של המדינה היהודית הדמוקרטית.

עשו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

מעולם לא נעשה ניסיון כה מקיף לרטש את פנינו ולהחליפם בפנים אחרות. תחת ההנהגה של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן ישראל נהפכת למדינה שערכיה ערכי ניוט גינגריץ' ופניה פני ולדימיר פוטין.

מה קורה כאן? מדוע דווקא עכשיו? מדוע כוחות אנטי-דמוקרטיים פועלים כעת לעשות שפטים בזכויות האדם ובכבוד האדם ובחירותו? מדוע הלאומנות היהודית והקנאות החרדית וגם האטאטיזם הרוסי מתפרצים כעת בעת ובעונה אחת?

התשובה היא נתניהו. בעבר היה נתניהו שמרן זהיר ודמוקרטי. כשרון לאודר לצדו ופול ג'ונסון בידו, ביקש להפוך את ישראל למדינת שוק חופשי חזקה, שערכיה הם ערכי אמריקה הרפובליקאית. לכן נתניהו הראשון שלט כדמוקרט והפסיד כדמוקרט. גם כשהשמאל הכשיל אותו והדיח אותו הוא נשך שפתיים כג'נטלמן והרכין ראש.

אך כפי שהמפלגה הרפובליקאית השתנתה בשנות האלפיים, כך גם נתניהו. האיש של רונלד רייגן היה לאיש של מסיבת-התה. כששלדון אדלסון לצדו וליברמן אוזק את ידו, נתניהו השני הוא שליט כוחני. לא כללי המשחק מנחים אותו, אלא הרצון לכבוש עמדת כוח. לא שמירה על הדמוקרטיה לנגד עיניו, אלא השמירה על השלטון. לכן אין הוא מעוניין ואינו מסוגל להפגין מנהיגות מוסרית. נתניהו נותן לרוטוויילרים שלו לטרוף את הדמוקרטיה הליברלית בעוד הוא עצמו עומד מנגד. הוא איננו ממלא את תפקידו כשומר-החותם של מגילת העצמאות הישראלית.

חולשת המנהיגות והנרפות המוסרית של נתניהו הן שגרמו להתפרצות מחול השדים. העובדה שלא בלם את הכוחות האפלים שביעבעו תמיד במרתפינו היא שהביאה אותנו לאן שהביאה. ואולם לא מאוחר מדי עדיין. נתניהו יכול לעצור את הטירוף ברגע אחד. עליו רק להפסיק את החקיקה הטוטליטרית ולשאת נאום גדול אחד בשבח הדמוקרטיה והנאורות וזכויות האדם. עליו להבהיר, שהאלימות לא תעבור וכי נשים שוות, והערבים שווים, וכל אדם נברא בצלם.

אם מנהיג-העל של הימין יורה לסהרורי הימין לעצור - הם יעצרו. אם המנהיג של מדינת ישראל יאמר שחירות ושוויון ומשפט וחופש הביטוי הם הלב הפועם של המדינה - כך יהיה. שום מפלגה לא תעזוב את הקואליציה, שום שר לא יפרוש מהממשלה. אבל הצעירים הנדרשים להגן על המקום הזה יידעו על מה הם מגינים. המבוגרים שבנו את המקום הזה יידעו מה בנו. הפנים במראה ישובו להיות פנינו.

Read this article in English: The ugly face in the mirror

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ