נגד מי מופנה תג המחיר

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

יש לשים קץ לתופעה. והצבא והמשטרה כשלו במשימה. כך גם ההורים, הקהילות, הרבנים והמחנכים. לו היה מדובר במלחמה (ויש הרוצים שכך יהיו פני הדברים), הייתי כותב: לא מחוסר רצון או מודיעין כשל הצבא, כי אם בשל המסקנות הלא נכונות שהסיק מחומר הגלם.

הואיל ורק מעטים מבינים את הנפש המסוכסכת והמופרעת של חלק מהמתפרעים, קשה לגבש כלפיהם מדיניות יעילה של סיכול או ענישה. במקום לדבר על ביעור הנגע, כפי שהתבטאו אפילו ראשי היישובים, כדאי לחשוב על טיפול. אך באווירה השוררת היום, כשהזעם המוצדק מוליך את תגובת הציבור, אין לכך סיכוי. כולם, במיוחד אלה שבערוגתם פשה הנגע, רוצים בנקמה. שהרי על עצם קיום מפעל ההתנחלות מאיימים המתפרעים.

להבנתי, צה"ל ואף המסגדים הם רק שקי החבטות. עיקר הזעם מופנה נגד ביתם - המשפחתי-הגרעיני והציבורי-האידיאולוגי. רק פגיעה בצה"ל ובעיקר בערבים מסוגלת לעורר זעזוע ותשומת לב למחאתם נגד אלה שלדעתם בוגדים בייעודם.

עשו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

החומרנות והבורגנות פשו גם בהתנחלויות, וזאת הסיבה לכך שתושביהן הסתפקו במחאה מילולית רפה נגד ההקפאה והשלימו עם ההכרזה על שתי מדינות. שהרי אם ההכרזה תתממש, יבוא הקץ על היישוב היהודי ביהודה ובשומרון. ועתה ציבור זה, לרבות הנהגתו, משלים עם עקירת המאחזים. אם המחאה היתה המונית, כך אנשי תג מחיר, לא היה צורך במעשיהם הקיצוניים.

וכמובן "הבגידה בגוש קטיף". רק קומץ ממאות אלפי המתיישבים ביהודה ובשומרון ותומכיהם ירדו לגוש קטיף למנוע את העקירה. המנהיגות הציבורית והרבנית קראה לנוער להיאבק, אך למעשה, כך הפצע שותת עד היום, שיתפה פעולה עם העוקרים. ביום מחו, בערב תיאמו עמדות וסעדו בצוותא. "בגידת המנהיגות", כינו זאת אז ומכנים זאת עכשיו.

אך לא רק בתחום האידיאולוגי-הציבורי בגד, בעיניהם, דור המייסדים. גם בבית הפרטי הדברים מתנהלים לא אחת בניגוד לנורמות שהטיפו להם. והם אינם מסתגלים ואינם משלימים.

הם מודעים היטב לשנאה שמעשיהם מחוללים לחברת המתנחלים שממנה צמחו, ועתה, עקב פגיעותיהם במוסדות ובאנשים שהציבור המזועזע נזעק להגן עליהם, היא שתשלם את מחיר מעלליהם.

במאבק בתופעה אין מי שכובל, כפי שמאשימים, את ידי צה"ל. ההיפך הוא הנכון: לממשלה, המואשמת באזלת יד, יש אינטרס עליון לשים קץ למעשיהם. כך גם לצבא, למשטרה ולשב"כ. ומעל לכל - להנהגת המתנחלים. אך התגובות, חלקן היסטריות (מחבורה זו תצמח "מלחמת אחים"? מי יילחם לצדה?), מבשרות שהמאבק ההכרחי עלול להתבצע בדרכים שגויות. עוד עלול להתקיים בהם "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ".

האשמים ייתפסו וייענשו. אך אלה לא ימתנו את תחושת התסכול שצעירים רבים חשים כלפי הממסדים, לרבות צה"ל, שנתפש בעיניהם כמבצע ברצון - ובאלימות - את הפקודות לעקירת מאחזים.

המחנה, הטוען שהוא שומר החותם של אחדות העם ומחנהו, בניגוד למחנה מתנגדיו, ישר וטהור, צריך לפשפש במעשיו ולתהות מה השתבש בשנות המאבק. שאם לא כן - לא תיעלם וגם לא תיאלם הסיבה שבגינה עלו צעירים לגבעות, וחלקם אף אימצו אורח חיים חסר רסן, פלילי והרסני.

Read this article in English: Who are 'price-tag' attacks aimed at?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ