במו ידינו

יובל אלבשן
יובל אלבשן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אין דבר קל יותר מאשר להגיש כתב אישום נגד קברניטי הציונות הדתית זצ"ל בשל פירוק השותפות בינם לבין הציבור הציוני הכללי. העובדות לכאורה ברורות: אך אתמול עוד באו בקהלנו והיו כבשר מבשרנו; לא יצאו כשהנשים שבינינו שרו, אכלו אתנו מאותו מסטינג, שהוכשר באופן "רגיל" בלא לדרוש כשרות מיוחדת, נשותיהם לא הורחקו לרקוד במכלאות מבודדות באירועים משותפים, וברחובות שלהם ושלנו נתלו אותן הפרסומות.

ואילו כיום, מדי בוקר נוספת עוד לבנה לחומת ההתבדלות הניצבת בינינו. אפילו שינוי השם - מציונים דתיים לדתיים לאומיים - מלמד על קץ השותפות ההיסטורית. אתמול היינו חברי אותה תנועה, והיום אנחנו רק בני אותו לאום.

הפיתוי להגיש כתב אישום הוא גדול; שכן צעד כזה יאפשר לנו לחמוק מדיון באחריות שלנו לפירוק השותפות ולהמשיך בהתנהלות הנוכחית בלי להבין את התוצאות הצפויות ממנה.

אך האמת היא, שגם לנו יש מניה בהקמת אותה חומה, והאשם העיקרי נעוץ באימוץ של חלק מהאליטה החילונית את התרגום הפשטני לגישת הרב-תרבותיות. תרגום זה מקדש את הכלת האחר באשר הוא שונה, גם כשהלה אינו באמת מבקש להשתלב בחברה הכללית ואף מתנגד נחרצות לערכי היסוד שלה. התנהלות זאת הקשתה על שותפינו ההיסטוריים להמשיך במעשה השותפות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

אפשר להדגים זאת במה שמכונה "השתלבות החרדים בצה"ל". בלא לשקול לעומק, ורק כדי להיענות לרצון הציבור לראות את "הטפילים החרדים" במדים, הסכים צה"ל לדרישות מיוחדות של מנהיגי החרדים, בהן כשרות מיוחדת, יחידות "נקיות מנשים", וכדומה. אלא שהסכמת צה"ל הציבה קושי עצום בפני מנהיגי הציונות הדתית. עד כה הם הקלו את קיום חלק מהדרישות המחמירות לטובת השתלבות ילדיהם בצבא העם. עתה, משנפתח הפתח להשתתף במלאכה זו גם בלי לוותר על קוצו של יו"ד מבחינתם, כיצד ימשיכו לעשות זאת? וכך, בניגוד למה שנדמה במבט ראשון, השתלבות החרדים בחברה והתבדלות הדתיים-הלאומיים אינן תופעות הפוכות אלא ביטויים של אותה תופעה.

זה גם מה שקרה במערכת החינוך, שהחלה לתקצב זרמים שפעלו בניגוד לערכי הליבה (מה שהביא להתחרדות בבתי הספר הממלכתיים-הדתיים ולאפליה). זה קורה עתה במרחבים ציבוריים נוספים, כמו ברחוב ובשוק התעסוקה.

ההימנעות ממתן עדיפות לערכי היסוד שלנו, היא שהביאה לכך. לו היתה עליונות ערך השוויון ברורה, היו נקלטים בצה"ל רק חרדים המכבדים את הנשים שלפניהם, ולא היו מוקמים, במימון המדינה, גטאות לנשים חרדיות בשוק התעסוקה, והן היו משתלבות בשוק הרגיל, שהיה צריך ללמוד כיצד לשמור מרחק נגיעה.

התירוץ היה הצורך לכבד את תרבות האחר, כדי שיוכל להשתלב בחברה הכללית. אלא שאין שילוב אמיתי כאשר כל צד מתחפר במנהגיו הקודמים. השתלבות אמיתית מחייבת התפשרות ולא התבדלות, כפי שהיה בראשית ימי המדינה.

למרבה הצער, התבדלות הדתיים-הלאומיים היא תוצר לא רק של רוחות הפונדמנטליזם וההתנתקות, אלא גם של ההתפרקות הערכית של הציבור הכללי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ