יאיר אסולין

בכל פעם שאני שומע על עוד אפליה שמתרחשת בישראל אני מדמיין את הילד (ילדה) שנאמר לו שלא יוכל ללמוד בבית ספר מסוים, ולא כי הוא לא חכם/מוכשר/ישר, אלא בגלל שהמשפחה שלו באה ממרוקו/תוניסיה/אתיופיה וכו'; כלומר, בגלל שיש בו משהו מהותי שמציין אותו כסוג ב'. כעגבנייה עם חור. התמונה הזאת, בכל פעם שאני מדמיין אותה, ממלאת אותי זעם, גועל, בוז, רצון לקלל, לגדף, לתקוע אגרוף בקיר. הרי סימון כזה רומס בן אדם, מוחק אותו. סימון כזה הוא כמעט רצח. ובשם מה?

אני נזכר בבדיחה על שני האברכים הליטאים שלומדים יחד את הרמב"ם: הם מתייגעים בניסיון להבין מה בדיוק הוא אמר ולמה. הם כבר חושבים להרים ידיים כשפתאום מופיע זקן בגלבייה ומצנפת, ובמבטא ערבי כבד אומר להם את התשובה. "הפרנק הזה ילמד אותנו רמב"ם?" הם צוחקים. אז נובח עליהם השמש: טיפשים, טיפשים, הרי זהו הרמב"ם בעצמו. בבדיחה הזאת, אני חושב לעצמי, נמצאים כל יסודות הגזענות בכלל (ובכללה הגזענות החרדית-אשכנזית). כלומר, הבורות של הגזען (גם זה המודחק, הלא מודע) כלפי האחר, הרצון שלו לראות את כל בני האדם בדמותו, חוסר היכולת שלו להכיר בקיומה של תרבות אחרת, שונה. "בשבילי הרמב"ם הוא אשכנזי", אמר לי מישהו על הבדיחה הזאת. בזתי לו.

גם עכשיו, תוך כדי כתיבה, אני מתמלא זעם על החזירות הזאת, על הרצון האנושי להשתלט על הכל. ולא רק המזרחים מופלים אלא גם האתיופים והרוסים, כלומר, רוב החברה הישראלית. ולא רק החרדים מפלים. הסלידה הזאת מהאחר (היהודי והלא יהודי) מצויה, בבוטות כזאת או אחרת, כמעט בכל מקום בחברה, גם בתוך המופלים עצמם. לכן, מה שאני רוצה לומר זה: גזענים נמאסתם. אתם והבורות שלכם. כולכם. מאיזה מגזר, מוצא, דת שלא תהיו. אתם מרעילי הבאר. אתם העגבנייה עם החור.

הערה לקורא: אם יצרת קישור בין תוכן הטור לשם משפחתי - גם אתה נגוע בזה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ