תודה לפורעי הימין

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

לו יכולתי, הייתי שולח זר פרחים צנוע לפורעים בחטיבת אפרים, מחוות תודה על פועלם. הם הצליחו לעשות את מה שאחרים נכשלו בו: לעורר, ולו לרגע, את דעת הקהל בישראל, ואולי אף את הצבא והממשלה, כנגד המתנחלים. בוקר טוב, ישראל, התעוררת? שנים של פרעות כנגד תושבים פלסטינים, עקירות וחבלות, הצתות והריסות, נישולים וגניבות, אבנים וגרזנים, לא עוררו כאן כל עניין. אבן אחת בראשו של סמח"ט, עשתה את ההבדל.

מהומת אלוהים: יש "טרור יהודי"; יש מיליציות בשטחים, מתנחלים-מחבלים בארץ ההפקר. והכל בשל אבן, שהגירה כמה טיפות של דם יהודי קדוש. הנה הן שוב, ההתנשאות והלאומנות: איך ייתכן שמתוככי ה"עם הנבחר" צומח טרור, איך כמה טיפות דם אחד מזעזעות יותר מנחילי דם אחר. איך האבן ששרטה את מצחו של סא"ל צור הרפז מהדהדת לאין שיעור יותר מהרימון שריסק את מצחו של מוסטפא תמימי, שנהרג ארבעה ימים קודם לכן בידי חייל מהצבא שבו הרפז משרת.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הדעות והפרשנויות ישירות אליכם

לא, נערי הגבעות לא סיכנו את מדינת ישראל, הם אפילו לא עיוותו את דיוקנה, כמו שמקובל עכשיו להזדעק. מה רוצים מהם? הרי הרגילו אותם שהכל מותר. די לצקצוק הלשונות המתחסד, מספיק עם ה"גינויים" והבעות הזעזוע המאוחר והמדומה. אין כל חדש תחת שמש המתנחלים, לא "עליית מדרגה" ולא "קו אדום". הקו היחיד שנחצה, אולי, הוא קו האדישות: במשך שנים דיווחנו כאן על מעללי המתנחלים, שבוע אחר שבוע; סיפרנו איך הם מאיימים על פלסטינים, מכים בילדיהם בדרכם לבית הספר, משליכים אשפה על אמהותיהם, משסים את כלביהם בזקניהם, חוטפים רועי צאן, גונבים את המקנה שלהם, ממררים את חייהם יומם וליל, בהר ובבקעה, פולשים ומשתלטים - ולאיש זה לא נגע. ולפתע פתאום - זעזוע.

בוקר טוב, ישראל. למה, מה קרה? אי אפשר להתגולל כנגד פרחי המתנחלים, אחרי שנים של לא רק אדישות נוכח מעללי אבותיהם, אלא גם חיבוק חם ואוהד מצד מרבית החברה ותמיכה גורפת מצד צה"ל וכל ממשלות ישראל. אי אפשר לדבר אליהם בכפל לשון: לראות בהם אחים-חלוצים, להזרים אליהם תקציבי עתק, להבטיח שיישארו לנצח במקומותיהם, לראות בהם חלק לגיטימי, שלא לומר "ערכי", של החברה - ואז לפתע להפנות אליהם עורף, לגנותם ולתקפם, והכל בשל אבן. ממזרים, אי אפשר לשנות כך את הכללים, ביום בהיר אחד. והכללים נקבעו מזמן - זו ארצם, ארץ המתנחלים, הם אדוניה, ובה מותר להם לעשות הכל. רק מוסר כפול ומעוות יכול לשנות את הכללים הללו, בגלל שפגעו קלות בצה"ל. רק בשם מוסר כפול ומעוות אפשר עכשיו להזדעזע ממעשיהם האחרונים, שבשום אופן לא היו החמורים והאכזריים שבהם.

לישראל שמורה כמובן הזכות (והחובה) לשנות את הכללים, אבל השינוי הזה יכול להיות רק שינוי כולל, מהפכני, ביחס למפעל ההתנחלויות כולו, כזה שישים לו קץ, כזה שישנה את המציאות הבלתי חוקית, הבלתי מוסרית והבלתי נסבלת, שמתקיימת מאחורי בתינו. הממשלה הנוכחית לא רוצה בשינוי הזה, צה"ל לא רוצה בשינוי הזה, ספק אם מרבית הישראלים רוצים בו. כל דבר פחות מזה הוא לא יותר ממס שפתיים חלול, רעד קל בכנף המטוס, שנושא בבטנו את המפעל הזה מזה עשרות בשנים.

עד אז, הבה ונניח להם. אין כל טעם לפנות דיר במצפה יצהר, בזמן שאפרת כבר מלחכת את פאתי בית לחם. אין טעם לאסור מלחמה על המאחזים ה"בלתי חוקיים", בזמן שעופרה ה"חוקית" בנויה על אדמות גזל. ואין טעם להוציא צווי הרחקה כנגד קומץ פורעים, בזמן שישראל לא מעלה על דעתה להוציא צווים דומים כנגד כל אחיהם. המפגינים האלימים בחטיבת אפרים הם היפוכם של אנרכיסטים, כפי שהגדירם ראש הממשלה. הם רק רוצים לשמר את הסדר הקיים, בדיוק כמו שרוצים מרבית הישראלים וראש הממשלה בראשם. פרחים לפורעים? במחשבה שנייה, הם לא עשו כלום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ