אמיר אורן
אמיר אורן

ספנסר אוליבר חטף מכות רצח. ב-1998 היה אוליבר אלוף אירופה במשקל תרנגול, במרחק נגיעה מאליפות העולם. בשיא כושרו, בלתי מנוצח, לאחר שהביס יריבים ב-14 קרבות רצופים, תשעה מהם בנוקאאוט, פגש אוליבר בלונדון בסרגיי דיבקוב, אוקראיני-ישראלי. דיבקוב לקח ממנו את האליפות ושלח אותו לאשפוז ממושך עם קריש דם במוח, ולגמלאות בגיל 23.

בזכות אותו אוליבר טוויסט, שהרשים ידיד של עו"ד יהודה וינשטיין, חובב איגרוף מנעוריו, נעשה דיבקוב למכרו ולשותפו לאימון של וינשטיין. הם מתאגרפים בכל שבוע במכון כושר בסגנון עדות ההיי-טק, "הגראז'", ברמת החייל. וינשטיין בן ה-67, בכפפות איגרוף אדומות, גרסה מקומית של קלינט איסטווד ב"מיליון דולר בייבי", קצת כבד מדיבקוב ומקפיד לחמוק ממוטת זרועותיו.

עד שהתמנה לפני כשנתיים ליועץ המשפטי לממשלה, ליווה לעתים וינשטיין את דיבקוב בטיפוח מתאגרפים אחרים, ביניהם אפרו-אמריקאי. הצופים בתרגיליו בפארק הירקון התפעלו מהמתאגרף, שחור ושרירי וחטוב כפסל. "הוא נראה ככה גם לפני שהתאמן?" הסתקרן אחד מהם. לא, השיב וינשטיין, אז הוא היה לבן ושמן.

אומץ והומור יש לו, לווינשטיין, אך היהפוך לבן עורו? לא בשטחים, בהשתוללות נגד צה"ל ופלסטינים. המצב שנוצר בחזית הדמוקרטית בחודשים האחרונים, מהצעות חקיקה, שהן כמשתיק קול על קנה אקדח, ועד לתקיפת קצינים ומסגדים, אינו משעשע כלל. הוא משווע להחלטות אמיצות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הדעות והפרשנויות ישירות אליכם

אם אופיו נוטה לכך, היועץ המשפטי יכול לנהל את המדינה ולהיכנס, עם הזמנה או בלעדיה, לכל ריק שלטוני. שנות וינשטיין כסניגור פרטי הרגילו אותו לקצב קדחתני פחות מזה של קודמו מני מזוז ולעיסוק בררני יותר בנושאים המעניינים אותו. המבנה הנוכחי של הייעוץ המשפטי והפרקליטות סובל מהעדר שיטתיות. ברעיון מינויו של מבקר למנגנון זה יש יסוד נכון, לניתוח נתונים ולהאחדת המדיניות - למשל, בהסדרי טיעון במחוזות השונים - לבקרה על תפקוד, ולהפקת לקחים לשיפור המערכת, ובלבד שלא תהיה בכך הפרעה לניהול של תיקים קיימים ושלא יונף שוט על תובעים. היועץ המשפטי ופרקליט המדינה הם מנהיגים ולא מנהלים. חסר להם מנכ"ל או ראש מטה. וינשטיין צפוי להעמיד את אביגדור ליברמן לדין, לאחר השימוע, כי יסתפק בהערכה לסיכוי של 70% להשגת הרשעה, לא ב-95% או יותר שיידרשו לשופט בשבתו בדין. הוא אינו נבהל מעימות עם מבקר המדינה והשיב בשלילה לדרישתו לפיקוח ממוחשב, בזמן אמת, על הנעשה במשרדי הממשלה בכלל ובאוצר בפרט. עוזריו מאבחנים בו קשב לביקורת: ההערות ששמע בשבוע שעבר מעיתונאים, הפועלים כמגלי מוקשים, על טיוטת תיקון לחוק שיאסור פרסום חומרים מתיק חקירה, משפיעות עליו לזנוח סעיפים גורפים במיוחד בהצעה.

יותר מפעם אחת, בחורף צונן זה של הדמוקרטיה הישראלית, התערב וינשטיין והביע את דעתו המסויגת, עד כדי וטו בפועל, על מהלכי החקיקה של הליכוד וישראל ביתנו. אלה היו קרבות במשקל תרנגול, לעומת האליפות במשקל כבד - אתגר הימין הקיצוני בשטחים, שאינו רק חולק על המדיניות, מה שמותר לכל, אלא כופר בסמכות המדינה. נגדו נחוצה פעולה תקיפה, בכוח משימה משותף של הפרקליטות וצה"ל, השב"כ והמשטרה. עד כה זה קרה רק במהוסס, כאשר חוקרי מחוז ש"י והחטיבה היהודית בשב"כ הוכפפו למפלג הביטחוני ביאחב"ל, בראשות סגן ניצב.

בכך אין די. בראש כוח המשימה נגד האויב מימין צריך לעמוד וינשטיין עצמו, עם ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב יואב סגלוביץ, כראש מטהו, ועם סמכויות שיאפשרו לא רק איסוף ראיות להכנת כתב אישום, אלא גם סיכול פשיעה ביטחונית עתידית. וינשטיין חייב סוף-סוף להסיר מידיו את הכפפות האדומות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ