תוכן? אפשר לוותר

אסף אמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף אמיר

ביום ראשון ויתרה הממשלה לרשות השידור על חוב בסך 180 מיליון שקלים. זאת, לאחר התבטאות של ראש הממשלה בנימין נתניהו (כפי שצוטטה ברשת א' ברדיו), כי "רשות השידור אינה חייבת ולו שקל למדינה". למה התכוון אם כך? נדמה שביקש לומר שמקרה ערוץ 10 אינו דומה למקרה רשות השידור.

ביבי צודק: בניגוד לערוץ 10, רשות השידור באמת לא חייבת שקל למדינה. איך בכלל היא יכולה להיות חייבת, הרי אין לה עסקים עם המדינה. היא גם לא חייבת כסף לציבור, להיפך. לפי החוק, האזרחים נדרשים לשלם אגרה בעבור שידורי רשות השידור וזו מחויבת לספק בתמורה שידורי חדשות ותוכן, המוגדרים בחוק. השר הממונה אמור לפקח שהיא מקיימת החוק ובזה מתמצים "עסקיה" עם המדינה.

רשות השידור אכן לא חייבת שקל. עם זאת, היא כן חייבת לציית לחוק הקובע שעליה להשקיע מאות מיליוני שקלים בתוכן. באמצעות מאות המיליונים הללו היא היתה אמורה להעשיר את המסך, ולספק עבודה לתעשיית התוכן שנמצאת בימים אלו במשבר קשה.

לפני שנתיים היה ערוץ 10 במצב הדומה למצבה הנוכחי של רשות השידור. במקרה שלו, לאחר שנים של אי עמידה בחובותיו למסך, כלומר לצופים, ביקשה ועדת הכלכלה לשים לזה סוף.

דרישתה של ועדת הכלכלה, יש לומר, הגיעה רק לאחר שנים שבהן היא והרשות השנייה העלימו עין מהפרות התוכן של ערוץ 10. זה נפסק רק לקראת המעבר של הערוץ מזיכיון לרישיון, כאשר היוצרים דרשו להוסיף לחוק סעיף הקובע שרק מי שעומד במחויבויותיו יוכל ליהנות משיטת הרישיונות. עקב כך נאלצה ועדת הכלכלה לדרוש מערוץ 10 למלא את חובותיו.

הישג זה של היוצרים יצר מצב שבו אם לא יסדיר את חובות התוכן שלו, ערוץ 10 לא יקבל רישיון וייסגר. למרות רצונם של כמה מחברי הקואליציה באותו זמן לעזור לערוץ, אי אפשר היה להכשיר את ההפרה הבוטה של החוק. בישיבה מכרעת לפני שנתיים, כאשר נשאלה היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנדלר, מה יידרש על מנת לאפשר לערוץ להמשיך לשדר, השיבה: "משאית של מזומנים". מאבק היוצרים הבטיח שהתנאי למנוע את סגירתו של הערוץ יהיה עמידה בכל מחויבויותיו. רק כך יוכל לשרוד ובבוא היום ליהנות ממעבר לרישיון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ערוץ 10 חפץ חיים ולכן בשנתיים האחרונות הוא אכן עמד בכל מחויבויות התוכן שלו. הוא עדיין חייב 45 מיליון שקלים למדינה בעבור תמלוגים ודמי זיכיון, ועל חוב זה ביקש דחייה.

השבוע נדרש ראש הממשלה לשתי הסוגיות: אישור לפריסת החוב הכספי לערוץ 10 ומחויבויות התוכן של הערוץ הראשון (שראש הממשלה אחראי עליו כשר ממונה). את הסוגיה הראשונה פתר נתניהו באמצעות ח"כ זאב אלקין (ליכוד) ומשמעת קואליציונית - האישור לא ניתן. עוד לא ברור אם ערוץ 10 ייסגר, אבל עמדתו של ראש הממשלה הובהרה.

נותרה סוגיית חובות התוכן של הערוץ הראשון, שגם בה ההפרות נמשכות שנים. האם ידרוש נתניהו, מעצמו ומהערוץ שעליו ממונה, לעמוד במחויבויות כפי שדרש מערוץ 10 לפני שנתיים? האם לאחר חמש שנים של הפרה ידרוש השר הממונה מהערוץ לקיים את ההסכם שחתם עם הציבור בחוק רשות השידור? שלשום הוא השיב על כך.

נדמה שבעיני נתניהו, חוב כספי למדינה חשוב הרבה יותר מחוב של המדינה לציבור. תזכיר החוק שהעביר אתמול ראש הממשלה מכשיר בדיעבד את הפרות רשות השידור. כלומר, הוא הפעיל סמכותו כדי להעביר חוק המכשיר את הפרות החוק שהוא היה שותף להן מעצם היותו השר הממונה על רשות השידור.

צודק ראש הממשלה: רשות השידור לא חייבת כסף לציבור. הממשלה, המאפשרת זלזול בציבור ובחוק בצורה כה בוטה, היא החייבת. היא זו שדרשה את כספנו ועליה החובה לדאוג שנקבל בעבורו תמורה.

הכותב הוא יו"ר איגוד המפיקים

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ