מהים עד הנהר

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

קל להבחין בטרור. קל להבחין בגל טרור. קל לזהות פריצה של גדר מערכת על גבול ירדן. קל לזהות לבנה מושלכת לתוך ג'יפ צבאי. קל לזהות פשיטה המונית על בסיס של חטיבה. קל להבחין במסגדים שרופים. קל להבחין באותיות שחורות המרוססות על קיר. אבל האם קל לפענח את משמעותן?

קל לגנות טרור. קל למפלגות הפוליטיות לגנות אותו. קל לצבא לגנות אותו. קל לרבנים לגנות טרור יהודי כשהוא מופנה נגד הצבא. קל לשרים לגלגל עיניים צדקניות לשמים ולדבר על פירות באושים שצמחו כאן במפתיע. קל למדינה להתנער מאחריות לטרור הזה. אבל האם קל להתנער ממסריו?

כדי לזהות את המסר של טרור תג מחיר יש לבחון מה מצית אותו. הטרור הזה מוצג כנקמה על ניסיונות לפנות מאחזים לא חוקיים. אם אי אפשר לפנות מאחזים כאלה בלב אוכלוסייה פלסטינית בהוראת בג"ץ, הרי שכל פינוי או נסיגה אינם אפשריים. המסר הוא, אם כן, שלמות הארץ. האם זהו רק מסר של נוער הגבעות?

בימים אלה התבטא השר גדעון סער על הסכנות שבהקמת מדינה פלסטינית, וקרא לשקול מחדש את נאום בר אילן של ראש הממשלה. לאחר הצעדים החד-צדדים של הרשות הפלסטינית באו"ם, חבירתה לחמאס בעזה והתחזקות האיסלאם הרדיקלי באזור, הרעיון של שתי מדינות לשני עמים אינו מתקבל עוד על הדעת, טען שר החינוך.

אם שר שוודאי אינו נמנה עם הימין הקיצוני סבור שיש מקום רק למדינה אחת בין הים לנהר הירדן, מעניין מה חושבים השרים הקיצוניים יותר בליכוד ובקואליציה. שלמות הארץ אינה אם כן מסר בלעדי של נוער הגבעות. זה מסר שמקורו בממשלה, ושמחלחל לציבור בימים אלה. רעיון הפשרה הטריטוריאלית, שגם ממשלות ימין כאן אימצו לכאורה, מתפוגג והולך לנגד עינינו.

אוזן קשובה תבחין בניואנסים חדשים, מצמררים אפילו יותר. פריצת הגדר בקאסר אל-יהוד שבבקעת הירדן והפלישה למבנה נוצרי על קו הגבול הן איום מסוג חדש, המכוון לא רק כלפי פנים אלא גם כלפי חוץ. שתי גדות לירדן, זו שלנו זו גם כן, קראו נערי הגבעות שביצעו אותן. ואנו נאלצים להיזכר בכך שארץ ישראל השלמה כוללת, על פי מסורות שונות, גם את עבר הירדן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

במישור הגיאופוליטי נראה שהמהפכות האחרונות בעולם הערבי, והנבואות השחורות על התמוטטות חוזי השלום שחתמה ישראל, הן בשורות טובות בעבור הימין הישראלי. לא עוד תהליך שלום עם הפלסטינים. לא עוד התנתקויות ונסיגות. רק מדינה אחת מהים עד הנהר. יותר מזה, עם קצת מזל ייתכנו מלחמות נוספות וכיבושים נוספים. על כיבוש אפשרי של עזה כבר רמז הרמטכ"ל בני גנץ.

בטקס סיום טירונות שנערך באחרונה אי שם בארץ, ציטט הנואם פסוק מהתנ"ך. הפסוק שנבחר לא נלקח מחזון הנביאים על שלום ומוסר. הוא גם לא דיבר על זכותנו על הארץ במובן המצומצם של המלה. זה היה פסוק מקסימליסטי מספר יהושע: "כל מקום אשר תדרך כף רגלכם בו לכם נתתיו... מהמדבר והלבנון הזה ועד הנהר הגדול נהר פרת". ולפתע, כשמדברים על מדינה אחת מהים עד הנהר, כבר לא ממש ברור על איזה נהר מדובר. אם זהו מסר צה"לי בימים אלה ממש, מה לנו כי נלין על נערי הגבעות?

Read this article in English: From the sea to the river

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ