מספסרים בגיל הרך

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

אין אדם, מוסד, או פוליטיקאי שמכבד את עצמו שלא חש חובה להתבטא בנושא "הדרת נשים" ולצקצק, בזמן שבמקביל מתקיים בשקט מאבק דרמטי נגד נשים - המאבק לביטול חזקת הגיל הרך. חזקת הגיל הרך קובעת, שבגירושים יש עדיפות למשמורת של האם לילדות/ילדים עד גיל שש. ארגוני הגברים מנהלים בשנים האחרונות מלחמת חורמה לביטול החזקה, בטענה שהיא אינה שוויונית, היא מפלה גברים ומונעת מהם להיות בקשר עם ילדיהם.

אלא שאף לא אחת מהטענות האלה איננה נכונה. המשמורת שמדובר בה היא רק מקום המגורים העיקרי; משמורת משפטית יש לשני ההורים באותה המידה בכל מקרה, והסדרי הראייה הנהוגים בישראל הם מהרחבים בעולם. כשיש הסכמה בין ההורים אין כלל בעיה. משמורת להורה אחד אינה מונעת מההורה האחר לראות את ילדיו ככל שיחפוץ. בעניין דמי המזונות, נתוני הביטוח הלאומי מראים כי מאז 1972 שילמה המדינה 4.1 מיליארד (!) שקל דמי מזונות במקום גברים שלא שילמו מזונות שנפסקו להם.

אם כך, על מה המאבק? המאבק הוא על אמצעי לחץ על נשים לוותר על חלקן בחלוקת הרכוש ועל מזונות. בכל המדינות שבהן בוטלה חזקת הגיל הרך קרה אותו הדבר: רוב הילדות והילדים נשארו בחזקת האם, אבל במזונות פחותים, המקשים מאוד על הקיום היום יומי ועל תנאים נאותים לילדים.

הסיבה לכך היא, שלמרות העובדה שיש יותר גברים שהם אבות פעילים, המשתתפים בגידול הפיסי של ילדיהם, רוב העבודה מוטלת עדיין על נשים. החלוקה השוויונית-כביכול וההתעלמות מכך שנשים הן ההורה המטפל העיקרי הופכות שוב את עבודת הנשים לשקופה ומחזירה אותן להיות עבד-חינם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

העניין הוא, שנשים בכלל ופמיניסטיות בפרט שואפות לשיתוף רב של אבות בגידול הילדות/הילדים. ברור לכל, שזה המצב העדיף לטובת הילדים וגם לשוויון וליתר חופש לנשים ביום יום. אלא שלא בכך עוסק המאבק הזה. המאבק עוסק במחיקת ההגנה היחידה שיש לנשים מפני מערכת המעדיפה גברים גם בנישואים וגם בגירושים. בישראל במיוחד: שהרי כאן ענייני הנישואין והגירושין נתונים בלעדית בידי ממסד רבני, המורכב מגברים בלבד, הפוסקים על פי ההלכה, כלומר על פי טובת הגבר. כך שלמעשה המדינה מכריחה נשים להיצמד להגנות המעטות שיש להן.

המאבק על חזקת הגיל הרך מתחולל היום במדינות רבות, ובכולן ארגוני הגברים הנאבקים לביטולה הם קומץ לא מייצג של גברים, שאינם בוחלים בהכפשות של נשות אקדמיה בעלות שם בינלאומי, באיומים על פעילות בארגוני נשים, בשקרים לתקשורת ולציבור ובלחצים על המערכת הפוליטית והמקצועית.

הגברים האלה אינם נאבקים על שוויון בחופשת הלידה, בימי היעדרות ממקום העבודה לטיפול בילדים, בשעות עבודה גמישות. בעודם נשואים, חלוקת התפקידים המסורתית הולמת אותם מאוד דווקא. זה חלק מתגובת-הנגד על ההתקדמות של הנשים, היותן בעלות זכויות אדם. עד לפני מאה שנה המערכת המשפטית לא דנה כלל במשמורת ילדים; הם היו פשוט שייכים לגבר. המאבק שהגברים האלה מנהלים הוא על הבעלות הזאת, על האשה, הילדים והכסף.

המאבק הברוטלי של ארגוני הגברים הביא להקמת ועדת שניט, הבוחנת את חזקת הגיל הרך ותגיש את מסקנותיה לשר המשפטים בתוך כמה ימים. אך סמלי הוא, שהוועדה מורכבת מרוב של גברים, כולל היו"ר. דעת המיעוט בה הציעה לעבור לחזקת ההורה המטפל; המלצה הוגנת, המזמינה כל גבר לקחת חצי לפחות מעמדת ההורה המטפל בתוך הנישואים, ולהמשיך להחזיק בה גם אחריהם.

כשיבטלו את ההפרדה באוטובוסים, את הסמכות של בתי הדין הרבניים על נישואין וגירושין, כשיאכפו את חוק שכר שווה וייצוג שוויוני בכנסת, בממשלה, בעמדות ניהול בכירות ובעמדות ביניים, כשיהיה חינוך חינם מגיל שלושה חודשים - אז, אדרבא, בטלו את חזקת הגיל הרך. עד אז, אל תספסרו בגיל הרך.

Read this article in English: On the backs of young children

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ