האם האיראנים רציונלים

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראובן פדהצור

שאלת המפתח היא, האם תנהג איראן המצוידת בנשק גרעיני כמדינה רציונלית. שהרי אם לא ניתן להרתיע את מנהיגי איראן מלשגר את הנשק הגרעיני לעבר ישראל, משום ששיקוליהם והחלטותיהם אינם במישור הרציונלי, איראן גרעינית אכן תהווה איום קיומי שישראל אינה יכולה להשלים אתו. במקרה כזה כנראה שלא יהיה מנוס מלתקוף ולנסות להשמיד את תוכנית הגרעין האיראנית. לעומת זאת, אם ההנחה היא שגם האייתוללות בטהראן הם רציונליים, הרי שאפשר יהיה לסמוך על הרתעה ישראלית מתאימה ונוכל לחיות גם בצלה של הפצצה האיראנית.

קובעי המדיניות בישראל ניצבים היום בפני דילמה לא פשוטה. האם הנחות היסוד שעליהן היתה מבוססת ההרתעה ההדדית במלחמה הקרה ישימות גם למקרה האיראני. האם שיקוליו של מנהיג מוסלמי בטהראן יהיו דומים לאלה של מי שישב בקרמלין. האם יורשיו של האייתוללה חומייני מוכנים להתאבד ולהביא לחורבנו של העם האיראני רק כדי להרוג כמה מאות אלפים מאזרחיה של הישות הציונית השנואה.

פרופ' אופירה סליקטר, מגראץ קולג' בפנסילבניה, בחנה את הספרות הענפה העוסקת בסוגיה ומצאה שכשני שלישים מהחוקרים נמנים עם "האופטימיסטים הגרעיניים", אלה המשוכנעים כי איראן גרעינית תנהג כמדינה רציונלית ולפיכך ניתן יהיה להרתיעה משימוש בנשקה הגרעיני. החוקרים הנותרים הם "הפסימיסטים הגרעיניים". להערכתם איראן אינה מדינה רציונלית, ולכן אסור לסמוך על היכולת להרתיעה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ניתוח הטיעונים וההנמקות מעלה כי האופטימיסטים מאששים את עמדתם בצורה משכנעת הרבה יותר. איראן, הם טוענים, מפתחת נשק גרעיני בשל הניסיון המר שחוותה במלחמת עיראק-איראן בשנות ה-80 ולא על מנת לעשות בו שימוש נגד שכנותיה או נגד ישראל. פיתוח הנשק הגרעיני הוא בחירה איראנית רציונלית, משום שזו תשובתן של מדינות בעולם השלישי לאיומים של מעצמות המערב ובעלות בריתן (לא בכדי אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי אם היה איראני, היה גם הוא שואף לפתח נשק גרעיני).

עצם ההחזקה בנשק גרעיני עשויה למתן את המשטר האיראני, בדיוק כפי שהמשטר הסיני, שנתפס כקיצוני ומסוכן, התמתן ב-1964 מרגע שהצטייד בפצצה. ככל משטר, מטרתם העיקרית של המנהיגים האיראנים היא להישאר בשלטון; הישרדות היא היעד העליון גם של מנהיגיהן של מדינות סוררות. דומה שהפסימיסטים מגזימים באי-רציונליות שהם מייחסים להנהגה האיראנית. למי שמדברים על "הדיקטטורים המטורפים בטהראן" ראוי להזכיר את הדיקטטורים ה"מטורפים" של המלחמה הקרה, סטלין ומאו טסה טונג, שבמישור הגרעיני נהגו ברציונליות גמורה.

גם הניסיון ההיסטורי מלמד שההנהגה האיראנית מתנהגת בצורה רציונלית לגמרי, כאשר מדובר באפשרות שתשלם מחיר יקר על שימוש בכוח צבאי. כך אפילו האייתוללה חומייני, שהוצג כמנהיג לא רציונלי במובהק, נהג ברציונליות גמורה כאשר העיראקים החלו לשגר טילים בליסטיים על טהראן ואלה גבו את חייהם של אלפי אזרחים איראניים.

חומייני, שהצהיר קודם לכן כי לא יחתום שום פנים ואופן על הסכם הפסקת אש עם עיראק, עד שזו לא תיכנע באופן מוחלט, נאלץ להשלים עם המצב החדש שנוצר עם נפילת הטילים בלב הבירה האיראנית, ולחתום על הסכם הפסקת האש עם סדאם חוסיין.

זה המקום להדגיש את הטעות הישראלית שבהאדרתו של האיום האיראני ובהצגתו כאיום קיומי על ישראל. כושר ההרתעה של ישראל די בו להניא כל שליט איראני מלחשוב אפילו על שיגור נשק גרעיני נגדה. הגיעה העת להפסיק לנפנף בדחליל האיום הקיומי ולהימנע מהצהרות לוחמניות, שלעתים יוצרות דינמיקה מסוכנת של הסלמה.

Read this article in English: Are the Iranians rational?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ