עץ החרוב וכבשת הרש

דפנה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה גולן

עץ החרוב העתיק הצומח במורדות הר הצופים לא יכול היה לדמיין שיום אחד גם הוא יגויר. על פי מסורות נוצריות, הכפר עיסאוויה שבו גדל החרוב נקרא על שם עיסא, הלוא הוא ישו, שישב עם חסידיו בצלו של העץ. מסורות מוסלמיות מספרות כי החרוב היה מקום מפגש למפקדי צבאו של סלאח א-דין, שעל שם אחד מהם נקרא הכפר. נוצרים ומוסלמים מאמינים בקדושת העץ ועולים לרגל אל החרוב העתיק לבקש משאלות - אבל רשות הטבע והגנים חמדה גם אותו. ובירושלים לא מתווכחים עם רשות הטבע והגנים.

התוכנית לגן הלאומי החדש "מורדות הר הצופים" עומדת בניגוד לתוכנית המתאר המוצעת של העירייה. היא גוזלת את כל האדמות שנותרו בעיסאוויה ואת רוב אדמות א-טור. היא מנכסת לא רק את החרוב העתיק, אלא גם כמה בתים קיימים. אבל ראש העיר ורשות הטבע והגנים רוצים גן לטובת התיירים.

כדי להוסיף עלבון לבושה, החרוב העתיק והקדוש מתואר במפת התוכנית החדשה כעץ אלון. ירושלים הנבנית למען התיירים היא עיר מדומיינת, שעל פי העומדים בראשה עברה, ההווה שלה ועתידה שייכים רק ליהודים. קרוב לחצי מיליון תיירים מבקרים מדי שנה במנהרות עיר דוד. הם לא רואים את התושבים הפלסטינים שחיים בצפיפות ובעוני בשכונת סילואן שממעל. בשכונת בוסתן מתכנן ראש העיר להרוס בתים של עשרות משפחות פלסטיניות, כדי לבנות גן שבו אולי עבר פעם דוד המלך. עכשיו מבטיחים לתיירים גן חדש לטייל בו ועץ החרוב העתיק שבשטחו בוודאי יגויר בקרוב ויתגלה כחרוב של חוני המעגל או כעץ החביב על בת שבע אהובת דוד.

חלק ניכר מהתכנון בירושלים נועד לדחוק את רגליהם של הפלסטינים בעיר ולכלוא אותם בין גנים לאומיים, התנחלויות ואתרי תיירות. יותר מ-98% מהגנים הציבוריים השכונתיים הם במערב העיר. במזרחה אין כמעט גינות ירוקות, אלא רק גנים לאומיים שנבנים בשביל תיירים על אדמות של פלסטינים. יכול להיות שדוד המלך טייל בכל הגנים הלאומיים בירושלים ואפילו ישב תחת עץ החרוב בעיסאוויה, אבל אפילו הוא היה אומר שיש גבול לכל נבזות ושאת כבשת הרש אסור לגזול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ