קים-איל-ביבי

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

בנימין נתניהו היה ראשון תמיד. הראשון שזיהה את חומרת השריפה בכרמל, 45 דקות בלבד לאחר שהאש כילתה את אוטובוס הסוהרים; הראשון שפירסם את תהילתו במו קריינותו; הראשון שקלט שהקילוס העצמי מגחיך אותו ותקף את החנפנים שפעלו ברוחו. הראשון לציון.

חבל שההשתבחות נהפכה לבדיחה לאומית, אמנם בצדק, במהירות רוח מזרחית במועצה האזורית חוף הכרמל בדצמבר שחון. זו אינה זוטה, אלא תבנית נוף נפשו של נתניהו. מה שנראה השבוע הוא בדיוק מה שיש. בפרסית זה נשמע עוד פחות מצחיק, ובעדויות מבפנים, מתוך חוגו הקרוב, זה מפחיד - אילו ידיים נמצאות על ההגה הממלכתי.

נתניהו מאמין שיש לו ייעוד עלי אדמות, להציל את עם ישראל. השם שאבותיו בחרו להם מחייב אותו: הרי במקום "מיליקובסקי" נבחר "מי שנתן האל" ולא שם סתמי כלשהו. האל, ברוב חסדו, נתן אותו לעמו. לצורך מילוי משימתו צויד בכוחות-על, ובראשם כושר הנבואה. נתניהו משוכנע באמת ובתמים שהוא רואה את הנולד; נולד לראות. זאב ז'בוטינסקי, לפי המיתולוגיה הרוויזיוניסטית, חזה את השואה. בן-ציון נתניהו היה מזכיר של ז'בוטינסקי באחרית ימיו. בנימין נתניהו, חוזה שואת איראן, ממשיך את שושלת הנביאים.

מה בכך, שאחרים אמרו כמותו ולפניו כל מה שהוא טוען שראה מראש וראשון, ושלא כל מה שניבא התגשם? נתניהו מאמין בייעודו, ורק הביצוע מתמהמה. הוא נבהל בקלות, נע ונד מקוטב לקוטב, פעם זחוח, פעם שחוח. לא עושה די, ואז שופך יותר מדי, תכונה שבהתעכב המלחמה בלטה בשני פגעי הטבע בתקופתו - האש בכרמל ושפעת החזירים (והוא שר הבריאות).

לפנים היה ראש ממשלה כזה ושמו מנחם בגין, שהכניס כך את צה"ל ללבנון, ושניהם שקעו; הצבא בבוץ, והמנהיג במרה שחורה. לבגין היה אריאל שרון. לנתניהו יש אהוד ברק, מפקדו, שגירש אותו מראשות הממשלה רק כדי לזחול לאחר שנים לשרת תחתיו, היחיד במערכת שאליו נתניהו נושא עיניים ואצלו הוא מוצא מזור לספקותיו, השר היחיד שתפקידו משוריין בממשלת נתניהו הבאה. אם ברק תבע וקיבל בשעתו ממפלגתו הקודמת סמכות לייבוא אישי וניצל אותה לטובת יולי תמיר, מובטח שנתניהו יכניס אותו למועדון - גם לכנסת - בכרטיס שלו, בחזקת "הוא אתי".

אף שנתניהו ראה את הנולד האיראני, זה הגרעיני המשווע למהלומה, משהו השתבש והלידה מתעכבת. עברו תשעה ירחים, ו-18, ו-27, וממשלתו השנייה של נתניהו טרם הושיעה. כך נעשה השלטון עצמו לייעוד החלופי. בחירות בהקדם ותקופת כהונה נוספת, שתכליתה להכשיר את תקופת הכהונה שלאחריה. אם רק יעבור בתפקידו את 2013 ויכהן שבע שנים מצטברות, רק בן גוריון יקדים אותו בטבלה.

נתניהו מדבר על מצוינות ומקיף את עצמו בבינוניות. מחריד לראות איך מתנהלת הלשכה האמורה לנהל את מדינת ישראל. זה, כידוע, קשור גם במעמד נתניהו כסגן ראש משפחה. נתחים כה גדולים מלוח הזמנים שלו משועבדים לגחמות שאינן בשליטתו, עד שיש הסבורים שעליו להכריז בכל מקרה כזה על נבצרות.

רוב נסיכי הליכוד ונסיכותיו התרחקו מעמדות המוצא שלהם, ככל שהתבגרו ונהפכו מבנים-של לאבות-של. נתניהו נשאר הבן-של, וגם האח-של והבעל-של. רואה העתידות תקוע בעבר. העיקר שהוא מרוצה מעצמו.

Read this article in English: Kim Il Bibi

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ