על טרור ואופוזיציה

דוד זונשיין
דוד זונשיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד זונשיין
דוד זונשיין

לא היה צורך בהקמת ועדה נוספת בשביל להגיע למסקנה, שהשלב הבא במסע המתוזמר לביטול האופוזיציה הישראלית - שלחובתה ייאמר, שהיא מיטיבה להתבטל מעצמה - הוא איום על חיי אלה המסרבים להתבטל. הם אינם רבים. אין צורך בעבודה מאומצת כדי למצוא ח"כ שמתנגד באופן עקבי ואגרסיבי לטור המתארך של הצעות החוק שתכליתן לשנות את שיטת המשטר הנהוגה בישראל. ח"כ זהבה גלאון היא היחידה מקרב הח"כים היהודים שמתנגדת באופן נחרץ לכיבוש ולמפעל ההתנחלויות, היחידה שהקשר בין המפעל ההרסני לבין המחאה החברתית ומצב זכויות האדם בחברה הישראלית ובשטחים הכבושים הוא האג'נדה העיקרית שלה.

גלאון היא אופוזיציה נחושה, והיא, רחמנא ליצלן, אשה. האיום על חייה הוא אפוא צעד נוסף, מתבקש למרבה הזוועה, בהידרדרות העקבית. נחישותה מרגיזה מאוד את בובות החוטים של בנימין נתניהו משום שזאת ההתנגדות האחרונה שהם מחשיבים. הרי אנשי קדימה, האופוזיציה על פי חוק, הם מיוזמי אחדים מהחוקים, מפלגת העצמאות שפרשה ממפלגת העבודה מאשרת אותם בנוכחותה בממשלה, ומפלגת העבודה, שהיתה אמורה לבדל את עצמה בביקורת חריפה על החוקים, מסתפקת באג'נדה החברתית של שלי יחימוביץ' - אג'נדה חברתית ליהודים בלבד.

כל זה צריך לעורר חרדה בציבור הישראלי הרואה בדמוקרטיה יסוד חיוני במדינת ישראל. מדובר בציבור גדול עדיין, אך ייתכן כי כבר הגיע הזמן שיברר אם הדמוקרטיה יקרה לו באמת, או שמא יש ערכים דחופים יותר מבחינתו. כי אחד מיסודות הדמוקרטיה הוא הגנת המיעוט מפני הרוב, והציבור נוטה לחשוב, עוד משיעורי האזרחות בבית הספר, כי כשמדברים על מיעוט מתכוונים לקבוצות שוליים.

אך בישראל עריצות הרוב היהודי על המיעוט הערבי - עריצות שהרוב נהנה ממנה במשך שנים בין שמדובר בנתינים פלסטינים ובין שבאזרחי ישראל הערבים - חילחלה גם לפוליטיקה היהודית. והנה, אף על פי שרוב מכריע מצביע למרכז-ימין, הרוב הזה מוצא לנכון לנסות לבטל את האלטרנטיבה הפוליטית.

זה צריך להדליק אור אדום כי הפעולה העקבית הזאת לביטול האלטרנטיבה הפוליטית מעידה על כוונת המנצח הגדול על תזמורת החוקים, ראש הממשלה נתניהו, לשנות את החברה הישראלית מיסודה. נתניהו, איש של מהלכים גדולים, אשר כשר אוצר הניח את היסודות ואת מפת הדרכים להפרטת הכלכלה והחברה הישראלית, משתמש כעת בקדנציה השנייה שלו כראש הממשלה באסטרטגיית הסחה: בשעה שהוא מעסיק את הציבור בסוגיית איראן, הוא פועל לביטול יסודי, פוליטי וחוקתי של האלטרנטיבה לממשלות הימין-מרכז.

נתניהו, חשוב לציין בהקשר זה, הוא המנהיג שצעד מטרים ספורים מארון הקבורה שנישא בהפגנה נגד יצחק רבין. כשנשאל על כך טען שלא ראה. אחרים בקרבתו ראו ופרשו, או התבטאו בחריפות. זו עשויה להיות תגובתו גם על תוצאות המהלכים שהוא עצמו נוקט לביטול כוח האופוזיציה המהותית בכנסת. טרור יהודי כבר הופנה נגד מובילת פרויקט מעקב ההתנחלויות של "שלום עכשיו", חגית עופרן. עכשיו הוא מכוון אקדח, כך לפי המשטרה ומשמר הכנסת, על חברת הכנסת גלאון.

נכון, הכיבוש, ההתנחלויות, מצב זכויות האדם בשטחים ובישראל - כל אלה אינם מוכרים. אך גם אופוזיציה רפה, מרכינת ראש, מבוישת ומשתפת פעולה אינה מוכרת. הטרוריסטים היהודים מזהים את הנחושים, או מוטב לומר במקרה זה את הנחושות, ומצוידים ברוח גבית ממשלתית הם ניגשים לטפל בהן. מוטב שראש הממשלה יבין לאן הגיע המסע שהוא מוביל, וימהר לרסן את חברי חברי הכנסת עושי דברו ולטפל טיפול שורש במבקשי נפשה של גלאון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ