קריקטורה של ראש ממשלה

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

המצב כל כך מצחיק שבא לי לבכות. יש בו משהו בביבי, שעל אף יומרתו לתהילה כמנהיג האומה שאין שני לו, על אף קול הבס-פרופונדו שמציג אותו כאיש בעל סמכות וכמציל האומה - הוא מצטייר כקריקטורה של מנהיג.

בכהונתו הראשונה כיכב דיוקנו בתוכנית הטלוויזיה ההומוריסטית "החרצופים", שכל פרק שלה הסתיים בנעימה "שלום בטוח". היה בו בביבי של התוכנית משהו משעשע שדיגדג את הצופים לצחוק. אולי משום שלא סיפק לא שלום ולא ביטחון - עד עצם היום הזה.

בכהונתו השנייה כבר אין צורך לבצע מערכונים מצחיקים בכיכובו. עתה כל הארץ במה וכל עוזריו ויועציו הקומיקאים שלו. לדוד בן גוריון היתה לשכה בת ארבעה עוזרים בלבד - ואילו לשכתו של ביבי, על יועציו הרבים, נראית כאחורי הקלעים של אולם קונצרטים.

לב"ג לא היו דוברים. הוא היה הדובר של עצמו והמסביר של מדיניותו. עולמו של ביבי, אומר ד"ר נחמן שי, צר כעולם נמלה. זה גם מסביר את האובססיה שלו ליועצי תקשורת ויחסי ציבור. ליתר דיוק: למקהלה השרה את תהילתו כפי שהוא רואה אותה.

תחילה לא התכוון להשתתף בטקס האזכרה לנספים באסון השריפה בכרמל, מחשש שבאותו יום יתפרסם דו"ח מבקר המדינה, שלא יציג אותו כמציל הגדול של המצב. אחר כך החליט בחיוב, לא לפני שמקהלת עוזריו כתבה בעבורו נאום תהילה שקים ג'ונג-איל ז"ל לא היה מתבייש בו. ביבי שרחוק מלהיות בעל חוש הומור, הפך השבוע מטרה לבדיחות ועקיצות. כינו אותו שמש העמים, אמרו לו אתה גיבור, אתה גדול, אתה חזק, אתה מכדרר יותר מהר מהכדורגלן מסי, אתה מקים המדינה, אתה לחמת בצעירותך נגד הכלניות. מנהיגותך היא הכוח שהניע את בני משפחת החשמונאים.

אינני יודע אם דן כנר שמרח בדבש את האגו של ביבי לא התאפק כדי לא לצחוק. אך הוא קריין מקצועי שאת הטקסט קיבל מלשכת ראש הממשלה. וכאילו לא די בכך, הוסיפו לשבחי ביבי את המחמאה שהוא גם לחם באש וגם יזם את האנדרטה. לא רק שהבין את גודל האירוע, אלא אף רתם את כל הגורמים בארץ ובעולם לסייע לכיבוי האש - וגם יזם את האנדרטה כזכור - בלוח זמנים כה קצר וכה צפוף. ממש סופרמן.

"רק מי שחווה את כאב השכול יודע את עומק ייסוריכם", אמר ביבי למשפחות. אין זו הפעם הראשונה שביבי מנצל את מות אחיו במבצע אנטבה, כאילו הוא היחיד במדינה ששכל אח. בצדק אמרה ח"כ שלי יחימוביץ שמדובר בשיר הלל ציני.

נתניהו לוקה בשיקול דעת עקום בבחירת האנשים שעובדים עמו. אין לידו מבוגר אחראי שעצותיו יהיו ממלכתיות וימנעו מראש הממשלה לעשות שטויות, ולא רק עצה לזוג נתניהו להיראות טוב. טלו למשל את רם עמנואל שפרש מהקונגרס כדי לסייע למערכת הבחירות של אובמה. או את פרופ' הנרי קיסינג'ר, שהיה היועץ לביטחון לאומי של ניקסון, שלא היה אוהב יהודים גדול. הוא יזם את היחסים בין סין העממית לארה"ב וסייע לנו במלחמת יום הכיפורים.

יועץ למנהיג מדינה חייב להיות אדם רציני שלא מחפש את הקריירה האישית. דב וייסגלס למשל הוא דוגמה של יועץ שלא בא לעשות לביתו, אלא התמקד בסיוע חכם לשרון. בלשכתו של ביבי לפחות חמישה אנשים עוסקים בדוברות. קומנדו הדוברים לא הצליח, למשל, למנוע מהילארי קלינטון לומר בפומבי "אתם פוגעים במירקם היחסים בין אמריקה לישראל". ביבי תולה תקוות באהוד ברק, שבביקוריו הרבים באמריקה ישקם את היחסים עם הממשל.

וכל זה כאשר לביבי הרוב המוצק ביותר שהיה לראש ממשלה זה שנים, והעדר-אופוזיציה, שאינה מסכנת את שלטונו. אין כיום מפלגה שחולמת על הקדמת הבחירות. מעולם לא היה אצלנו ראש ממשלה כה יציב כביבי בסירובו לדון על גבולות קבע ולהוביל אותנו לשלום.

עקב כך, שיקול דעתו של ביבי בבחירת יועציו מדאיג. אם אלה משפיעים על האיש שמחזיק את האצבע על הכפתור, מן הדין ששנתנו תנדוד בלילות.

Read this article in English: A time for sleepless nights

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ