דרושים: דוברי בינרית

ליאת אלקיים
ליאת אלקיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאת אלקיים
ליאת אלקיים

טל נסע לפורטוגל לגדל קישואים אורגניים, ומאז חיינו אינם חיים. נתקענו באמצע העונה של "משחקי הכס" (משהו השתבש בתוכנת ההורדה מהאינטרנט), לא הצלחנו לצרוב לדיסק תמונות שהיו בפלאפון לכבוד יום ההולדת ה-90 של סבא (לא ברור אם זה הצורב, הכבל, הפלאפון, או הקארמה) וקיבלנו חשבון פלאפון משולש (כי לא ברור לנו איך, אבל נמחקה האפליקציה השימושית WhatsApp, שטל התקין לנו פעם ומאפשרת לסמס בחינם).

בהעדרו של טל, חבר ורע שמסדר את כל הבעיות הללו יחדיו בחצי שעה, התרחיש הצפוי והמלהיב לכל אחד מהקונפליקטים הממוחשבים הללו הוא כדלקמן: להתעצבן ולקלל את המחשב, לשנס מותניים ולנסות להתמודד עם הבעיה לבד, להתייאש אחרי שעתיים, להטיח את המחשב (או הראש) ברצפה, להשלים עם המצב.

היינו רוצים להיות מסוגלים לפתור את זה לבד, וייתכן שזה אפילו אפשרי, אבל אין לנו זמן. יש לנו עבודה. יש לנו ילדים, ו-45 מיילים שעוד לא קראנו. בקיצור, ייתכן שהעולם כולו הוא כפר גלובלי, אבל אנחנו רק איכריו.

הציצו לימינכם, הציצו לשמאלכם - לכל אחד יש ידיד טלפוני ממוחשב, איש קשר, מישהו שיודע לדבר עם המחשבים בשפתם. לפעמים הוא אח, לפעמים חבר, במקרים רבים הוא איש היי-טק או יוצא יחידת המודיעין 8200, ושכיחים יותר ויותר המקרים שבהם זה אחד הצאצאים, ילד שנולד עם עכבר ביד.

יש להבהיר: אותם דוברי בינרית אינם מופעלים במקרים של קריסת מערכות כללית (לצורך זה קיימת כמובן מעבדת מחשבים), הם מתווכים בין המשתמש הממוצע לבין אלפי הזוטות האלקטרוניות שממלאות את חייו. אותן זוטות, שמתכנני הטכנולוגיה ציפו שהצרכן יוכל להתמודד עמן בלי קושי בעצמו. וכאן כמובן שורש הבעיה כולה, שכן אותם הנדסאים, כותבי קוד, מתכנתים וכו' הניחו, שהם מייצרים מוצר בסיסי לתפעול בעבור המשתמש הסביר - מתוך הנחה, שהם עצמם משתמש שכזה. כל מי שעשה אי פעם ניסיון נואל להוריד קובצי מוסיקה מפי-סי רגיל אל נגן אי-טונס מתוצרת אפל מכיר את התחושה, שהוא פשוט גר בארץ נוכרייה.

בספר "אפקט הפייסבוק" מעלה דייוויד קירקפטריק את ההשערה, שמארק צוקרברג המציא את "פייסבוק" כדי להקל על עצמו יצירת קשרים חברתיים. מהמקום הזה אפשר להמשיך ולהניח, שההשתלטות האינסופית של הטכנולוגיה על חיינו היא למעשה חיובית בהיבט החברתי שכן היא מבססת קשרי תלות וחברות קיימים. מצד אחר, יש להודות שאין זה פלא שטל ברח לחווה אקולוגית מבודדת בפורטוגל, כי לפחות שלושה בתי אב תלויים בו לחלוטין לשם תפעולם הטכנולוגי השוטף.

לזה כבר לא קוראים עזרה, אלא משרה. מה שהתחיל בשנות ה-80 כבקשה צנועה (אתה יכול לתכנת לי שהווידיאו יקליט?) גדל לממדים מפלצתיים, והמסקנה מתבקשת: נישה תעסוקתית שלמה מבקשת להיווצר, אין מנוס מכך. אנשים שיתרגמו את שצף האינפורמציה, האפליקציות והיישומים בעבור המשתמשים הפשוטים. בעבורנו. זהו מקצוע העתיד. דרושים: דוברי בינרית.

Read this article in English: Help wanted: People who speak binary