כדי שהטכניון יצליח שוב

קרלו שטרנגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קרלו שטרנגר

ישראל קיבלה בשורה נפלאה בימים האחרונים: הטכניון, בשיתוף אוניברסיטת קורנל, זכה במכרז לתכנון מרכז חדש למדע שימושי בעיר ניו יורק. הזכייה מעידה שוב על הרמה הטכנולוגית הגבוהה של ישראל ושל האקדמיה שלה.

בנימין נתניהו בוודאי יתגאה בהישג. הוא משוכנע כבר שנים, שישראל יכולה להצליח כלכלית ובמקביל להפוך אט אט לחברה לא ליברלית; הוא יסיק שהוא יכול להמשיך להתקדם בלא הפרעות בנתיב הנוכחי שבו צועדת הקואליציה שלו, ולהוסיף לנגוס בחירויות האישיות והפוליטיות. אחרי הכל, הוא סבור, כל עוד רמת החיים תוסיף לעלות, הישראלים לא יעשו עניין אם יאבדו קצת מהחופש שלהם.

יש רק בעיה קטנה אחת עם הנחתו של נתניהו שהכלכלה תמשיך לשגשג בעוד ישראל הופכת בהדרגה לחברה לא ליברלית - זה פשוט לא יעבוד. זה נוגד את כל מה שידוע לנו על התנאים הדרושים לטיפוח חדשנות. אם הקואליציה של נתניהו תתמיד בנתיב של חיסול החברה הליברלית - כלכלת ישראל תאבד את חיוניותה.

הנס הכלכלי שהתחולל בישראל בשני העשורים האחרונים ניזון מרוח של חדשנות. מגזר ההיי-טק היה המנוע של הצמיחה הכלכלית. גורמים כמו השבועון "אקונומיסט" תיארו את תל אביב כאחד ממרכזי ההיי-טק המשפיעים בעולם.

מהם התנאים שבהם יכולה חדשנות לשגשג? הכלכלן ריצ'רד פלורידה הוכיח שמעמד חברתי מוגדר, שאותו הוא מכנה "המעמד היצירתי", הוא האחראי למרבית הפעילות החדשנית בעולם. מעמד זה כולל את כל בעלי המקצועות העוסקים באופן יצירתי בתחומיהם - מהנדסה ועיצוב ועד למחקר וניהול. לפי שיעור האוכלוסייה המשתייך למעמד היצירתי, אפשר לחזות את רמת התפקוד הכלכלי של ערים ומדינות.

למעמד היצירתי יש מאפייניים ייחודיים. הבולט שבהם הוא סלידה מכך שיאמרו לו איך לחיות ואיך לחשוב. הוא דורש חופש בחירה. הוא רוצה פלורליזם של דעות וסגנונות חיים. אין זה מפתיע: יצירתיות היא במהותה פעולה של שבירת תבניות ישנות ופיתוח דרכים חדשות של חשיבה, ייצור וחיים.

פלורידה גם הוכיח, שהמעמד היצירתי נוטה להימשך לערים ולמדינות ליברליות. סביבה ליברלית היא תנאי הכרחי בעבורו והוא אינו מוכן ואינו מסוגל לשגשג בחברות דכאניות וחונקות. כך העלו מחקריו של פלורידה הן בארה"ב והן באיחוד האירופי.

לא שוחחתי עם פלורידה, אבל אני מניח שלו התבונן בדרך הפעילות של הקואליציה הנוכחית, היה מגיע למסקנה שנתניהו ואביגדור ליברמן החליטו לחסל את פוטנציאל החדשנות של ישראל ואת המעמד היצירתי שבה.

הקואליציה הנוכחית בארצנו אוהבת אנשים כנועים פוליטית. היא היתה רוצה לומר לנו איך לחשוב, מה לומר ומה לא לומר. חבריה סבורים: "תנו להם להמשיך להיות יצירתיים בתחומי עיסוקיהם - אבל כשמדובר בפוליטיקה מוטב שיסתמו את הפה. אנחנו נגיד להם מה לחשוב. נזרים כספים לאוניברסיטאות ולמחקרים כל עוד המעמד היצירתי נוהג בצייתנות".

זה לא יעבוד. הביטו בסין, המזרימה סכומי עתק לאוניברסיטאות שלה. סין מצטיינת בייצור מוצרים שפותחו במערב, אבל הנהגתה מודעת לכך שצמיחתה הכלכלית אינה מלווה בחדשנות. כל אמות המידה מלמדות על כך, ממספר הפטנטים הנרשמים ועד למספר חתני פרס נובל לנפש. סין לא תוכל ליצור רוח של חדשנות כל עוד לא תחולל ליברליזציה בחברה ובפוליטיקה שלה. אי אפשר לצוות על אנשים להיות יצירתיים. אפשר רק ליצור סביבה הולמת שבה אנשים בעלי חשיבה עצמאית יוכלו לפתח חדשנות.

אין צורך לשכנע את שוחרי החופש שבינינו שיש לו - לחופש הזה - יתרונות כלכליים. אבל בשביל אנשים כמו נתניהו, המוכן להסכים לחירות כל עוד אין היא מפריעה לו בפוליטיקה, וליברמן, המתעב חירות ומאמין בשררה פוליטית שלוחת רסן - רק לטיעונים כלכליים יש חשיבות כלשהי.

עליהם להבין סוף סוף עובדה פשוטה אחת: הם רק משלים את עצמם אם הם סבורים שיוכלו לנגוס בחופש של אנשים ובה בעת להבטיח, בעזרת כסף, שאלה ימשיכו להיות מרוצים. בכלכלה שתלויה בחדשנות, אין זה אפשרי: היצירתיות והחירות שלובות זו בזו. כך היה לכל אורך ההיסטוריה. והם לא יצליחו לשנות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ