אויבי התרבות

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

"ההכללות הן אולי הכרח, אבל הן גם אויב התרבות". כך כתב יורם ברונובסקי בעיתון זה לפני כ-30 שנה. המשפט נכתב בנושא אחר (אדוארד סעיד. גלות), אבל נזכרתי בו השבוע דווקא בהקשר של השיח המקצין כלפי "החרדים".

סיבת ההקצנה: התעקשות של אשה אחת (טניה רוזנבליט) לשבת בחלק הקדמי של האוטובוס (המיועד, כביכול, לגברים בלבד) למרות מחאה אלימה של שני חרדים. היא תיעדה את ההתרחשות בטלפון הנייד, והופ לפייסבוק. "מסירות נפש" הדדית. כך נולד אתוס (מיתוס?) חילוני חדש, שהציף ביטויים לוחמניים נגד "החרדים".

השיח כלפי החרדים הוא תמיד שיח כלפי קבוצה שלמה; כלומר, גוש שאין בו יוצאים מן הכלל, "עשבים שוטים", פראי אדם, משוגעים. צורת השיח (החובבני) כלפי החרדים: חרדי (אחד) גנב - כולם גנבים. ואתה (אני) שומע את זה, ואתה זוכר דיונים ציבוריים שהתנהלו אחרת, ואתה, שקצת מכיר, יודע, שבחברה הזאת כמו בכל חברה יש בצד העיוותים והקלקולים גם דברים ראויים, ואתה יודע שמהחברה הזאת צמחו כמה מהמוחות המפוארים ביותר (רוח) וכמה מהנשמות המזוככות ביותר (מוסר), ואתה מודע לחלק שיש לחברה הזאת בעיצוב כלל החברה (גם אם על דרך השלילה) ולמקום החשוב שמגיע לה (בזכות) בתוך הציבוריות הישראלית, ואתה (אני) לא מצליח להבין למה נדבקים דווקא לאותם שניים (כמשל לכל אותם פראי אדם לאורך השנים. תמיד מיעוט) - טיפשים, פראי אדם, קיצונים, שחסמו את דלת האוטובוס. כלומר, למה מתעלמים מכל אלה שעלו לפניהם ולא אמרו ולא עשו דבר? למה דווקא ה"שניים" הם "החרדים"? ואתה שואל את עצמך, האם כל סוחר נשים הוא "החילונים"? האם כל מחבל מתאבד הוא "הפלסטינים"?

הדיון על מעמד האשה, בחברה החרדית ובכלל החברה, הוא חשוב, מהותי, אין ספק. אבל מי שמדבר עליו (מבקר אותו) באמצעות הכללות (חרדים, דתיים, חילונים) הוא, כמו שכותב ברונובסקי, פוגם בשיח התרבותי, הרציני; כלומר, הוא רק מקלקל: חלק מ"אנשי התרבות" נהפכים לאויבי התרבות עצמה. זה מצב מסוכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ