מבחן אווירי לבני גנץ

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

כשאלוף פיקוד הצפון, יאיר גולן, התגייס לשירות חובה, ב-1980, היו לצה"ל הסדיר שתי חטיבות חי"ר - הצנחנים וגולני - ושש חטיבות שריון. כיום המצב כמעט הפוך. הצבא משתנה לפי אופי הלחימה, החברה והכלכלה. אפילו סיירת מטכ"ל, שנאחזה בנדל"ן היקר של בסיסה שבמרכז הארץ שנים לאחר שיחידות אחרות פונו ממנו, נכנעה ובקרוב תעקור לבסיס חדש, בדרום.

גם בנסיבות החדשות, מרכזיות חיל האוויר אינה משתנה. מי שאינו רוצה להישחק בקרבות שריון-בשריון בסיני, אם מצרים החדשה תפר את הסכם השלום, צריך לבנות את תוכניותיו סביב אווירייה זריזה ומוחצת. גם כאשר מפקד חיל האוויר מצטנע ומציג עצמו כקבלן ביצוע ולא כמקבל החלטות, חשובה זהותו ורגיש עיתוי כניסתו לתפקידו, פן יתברר שמפקד מנוסה פרש רגע לפני אתגר מלחמתי שהתמהמה.

בדצמבר 2007 נראה המאמץ הגרעיני של איראן קרוב לנקודת הכרעה והרמטכ"ל גבי אשכנזי התלבט מי - ומתי - יתמנה למפקד חיל האוויר לאחר האלוף אליעזר שקדי. בין ראש אגף התכנון במטכ"ל, האלוף עידו נחושתן, וראש מטה חיל האוויר, תת אלוף אמיר אשל, העדיף אשכנזי שנחושתן המבוגר יותר יתמנה תחילה, ואשל יקודם לאלוף באגף התכנון ויישאר לפעם הבאה. שר הביטחון, אהוד ברק, הסכים. בהשפעת נסיבות חיצוניות הושעו ההתגרענות וההסלמה. נחושתן התמנה במאי 2008.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

המחזה מוצג עכשיו שוב על במת תיאטרון צה"ל בליהוק שונה - רק ברק נשאר בתפקידו ואשכנזי היה לשנוא נפשו העיקרי - ועדיין, ברקע אפשרות לעימות מלחמתי עם איראן. המתמודדים הם אשל והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף יוחנן לוקר. אין פסול בכך שלוקר הוא נווט. זה לא מנע ממנו פיקוד על טייסת קרב ועל בסיס חצרים וראשות להק אוויר ומטה החיל. אבל כפי שב-1990 הגיע תורו של ברק להתמנות לרמטכ"ל בבוא זמנו, אין עכשיו סיבה אמיתית לוותר על אשל ולשלוח אותו הביתה. הוא ראש אג"ת בקי ודעתן, בשל לפיקוד על חיל האוויר ומתמצא היטב בסביבות הפעולה שלו - אסטרטגיות, מבצעיות, תקציביות. נגדו פועלות קרבתו לאשכנזי בתקופתו כרמטכ"ל, שתדלנותו של בנימין נתניהו למען לוקר וההשערה שלוקר יהיה נוח ממנו לנתניהו ולברק בטיסת האמוק שלהם לטהראן.

לוקר, הכנפיים על סרבלו של נתניהו, צבר עוצמה, גבר על ראשי המטה לביטחון לאומי (בסתירה לחוק) ונשאב לחצרו של הפוליטיקאי, כמו אחדים מקודמיו אצל אריאל שרון. התעלמות נתניהו מדו"ח מבקר המדינה, שהתריע על תופעת כוח היתר של המזכיר הצבאי, מוכיחה את צדקת הביקורת.

במסגרת הבלמים והאיזונים וריסון הפוליטיזציה בצבא, מותר לדרג המדיני להעדיף מועמד אחד על משנהו, אם השיקול סביר והרמטכ"ל מסכים. בתחילת שנות ה-50 הורבצה בחיל האוויר מרות באמצעות שני אלופי יבשה. ב-92, לשר הביטחון משה ארנס נידב המפקד היוצא אביהו בן-נון ניתוח השוואתי, משוקלל ציונים, של חמישה מועמדים, עם איתן בן-אליהו במקום הראשון והרצל בודינגר באחרון. בזכות תמיכתו ב"לביא" בחר ארנס בבודינגר. הרמטכ"ל ברק לא התנגד. בן-אליהו נשאר לפעם הבאה, בהמלצת הרמטכ"ל הבא אמנון ליפקין-שחק.

איש המפתח הוא לפיכך בני גנץ. עד כה נרתע מעימותים עם ברק וקיבל את תכתיביו. פייסנותו מעוררת כלפיו בפיקוד הבכיר חיבה יותר מאשר הערכה. בתחילת כהונתו, שאותה אינו חב לברק ולנתניהו שלא רצו בו, אמר שיסכים להתערבות מלמעלה רק במינוי סגן רמטכ"ל וראש אמ"ן. מאז כבר נכנע פעמיים ושלוש. אם יוותר גם על מינוי אשל, יישאר גנץ ראש המטה הצבאי של ברק, לצד ראש מטהו העליון יוני קורן, אבל רמטכ"ל אמיתי לא יהיה.

Read this article in English: Aerial image

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ