העשבייה של נתניהו

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בנימין נתניהו אינו אשם. את הלקח למד כשנבחר לראשונה. אחרי שהשתתף בתזמור וארגון הפגנות ההסתה של "בדם ואש את רבין נגרש", הגיע הרצח. נתניהו שהכיר את חלקו היה משוכנע שהימין ירוסק בבחירות. והנה נס, הלא-ימין לא הזכיר בבחירות את הרצח וההסתה - היד היורה צומצמה לעשב שוטה אחד - ונתניהו נהיה לראש הממשלה.

אין הוא הראשון שזיהה את הנוסחה. בבסיסי חיל האוויר בשנות ה-80 פרצו שריפות. ראשון לזהות, להגיע, לכבות ולחגוג את התהילה היה קצין כיבוי אש אחד. כשרבו המקרים, החלה חקירה סמויה. הקצין, הסתבר, היה זה שהצית את האש.

גם לטובי המדחיקים הבהיר הכוכב שצולם בבית שמש לאולפן שישי את האמת. כשהשלטון בישראל מרשה לעצמו למממן מערכת חינוך מסיתה היוצרת אפרטהייד בין בנים לבנות מילדות, המבהירה לבניה שהחמורה בעבירות על פי "שולחן ערוך" היא שפיכת זרע לבטלה, ושמהזרע היהודי החוטא נבראים כל השדים בעולם, האחראים לכל האסונות וכמובן לשואה - בית שמש כבר תזרח. מובן לתוצר ההסתה, שגבר נורמלי כמוהו, אם לא יכסה בכוח את זרועות בת השמונה, יתמלא העולם בשדיו.

הגבר הנורמלי מבית שמש המשיך בחשיפת זרועות האמת כשהבהיר "לנו יש רבנים, והם שמורים לנו לפעול". וזה העיקר בתורת ההסתה. בהפגנות שהובילו לרצח רבין נעזר נתניהו בחבורת הרב דב ליאור. מנחם לבני, הראש המבצעי של המחתרת היהודית שהורשע ברצח ערבים, העיד שהרב ליאור היה זה שלחץ ושלח אותו לרצוח. ליאור לא נחקר ברצינות ולא נשפט. ליאור המשיך וקבע, שתלמידו ברוך גולדשטיין קדוש מכל קדושי השואה. ולפי עדויות רבניות היה מקור פסקי הרודף והמוסר לרבין. הרוצח בא לשמוע אותו שוב ושוב. ממשלת נתניהו מממנת את ליאור ברבבות שקלים בחודש. כששב נתניהו כמנצח מארצות הברית, הגיע קודם כל למרכז הרב, הצביע על בימת הכבוד - שם ישב בראש הרב ליאור - וקבע שזאת הסיירת שמובילה את עם ישראל.

גם לעשבים השוטים הנורמליים שפגעו בקציני צה"ל בצעקות "נאצי" יש רבנים. הרב ליאור פסק, שדין חייל שמפנה מאחז הוא כדין נאצי - וכך יש לפעול כלפיו. ממשלת נתניהו ממשיכה לשפוך מיליונים על החינוך ברוח ליאור, המוביל גם ישיבת הסדר גדולה. לא רק ליאור. השבוע קבע הרב עובדיה יוסף, שותפו המתון של נתניהו, שרופא יהודי חייב להימנע מלטפל בלא-יהודים וחילונים בשבת. לחישת נתניהו באוזני הרב כדורי מיושמת בחינוך רוב היהודים הצעירים: להיות יהודים זה להפריד ולייצר מערכת הייררכית המפלה באדיקות.

אם הייתי רוצה להקים מערכת חינוכית המפרידה ג'ינג'ים מן השאר ומלמדת שהם נחותים, מייצרי שדים ואין לראותם, סביר להניח שהיו מאשפזים או אוסרים אותי. והנה שולח השלטון את רוב תלמידי כיתות א' המוגדרים על ידו כיהודים לחינוך חרדי או דתי העושה בדיוק את זה ומפעיל מדיניות אפרטהייד כלפי בנות.

בארצות הברית בשלהי תקופת מקארתי פסק בית המשפט העליון, שנפרד איננו שווה. נשיא ימני כאייזנהאואר שלח את המשמר הלאומי לארקנסו לכפות לימודים ביחד של שחורים ולבנים. בישראל לא מוכרחים לשלוח צבא. די להפסיק באחת לממן. שום מערכת "חינוך" המפרידה בנים מבנות אינה צריכה לקבל שקל מהמדינה. די יהיה בכך לעצירת השיגעון.

הברירה לפני ישראל חדה וברורה. או שתמשיך עם שלטון נתניהו, המצית, מזין ומסבסד את אש ההסתה הרבנית - וכשעולה השוועה מול השריפה המכלה את הכל, משמיע הבטחות לטיפול בעשבים; או שממשלה אחרת תתגייס ותפסיק את האש.

לשלוש הפעמים שבהן הפסיד הימין מאז 1977 היתה סיבה משותפת. לצד האיום החיצוני הובררה לאזרחים סכנת האיום הפנימי, שעיקרו דתיות קיצונית המאיימת להשתלט. עכשיו זה איננו עוד איום. ישראל נמצאת ברגעים האחרונים שבהם יכול להתאפשר שינוי. או שתפסיק לחלוטין להזין את האש המאכלת אותה, או שלא תהיה.

Read this article in English: Netanyahu is fanning the rabbinical flames of incitement

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ