להתנתקות יש תג מחיר

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

יש פתגם צרפתי האומר "להבין הכל פירושו למחול על הכל". הוא ודאי אינו יכול לחול על צעירי "תג מחיר", ההורסים רכוש ערבי, פוגעים במסגדים ותוקפים את צה"ל. אין מחילה על מעשים אלה - מדובר בעבירות פליליות שיש להעניש בגינן, אך חשוב לא פחות להבין מה מסתתר מאחורי התנהגות זו.

הפעולות מסבות נזק לקורבנות, אבל הן גורמות לנזקים גם למדינת ישראל - ליחסיה עם אזרחיה הערבים, ליחסיה עם האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון, ולשמה הטוב בעולם. זוהי מן הסתם כוונת עושיהם. זה "המחיר" שהם רוצים שמדינת ישראל תשלם. ייתכן שהם טיפשים דיים כדי לחשוב שביכולתם למנוע פירוק מאחזים לא חוקיים. אבל מתקבל יותר על הדעת שהתנהגותם נובעת מתחושת ניכור קשה, והיא ביטוי של עוינות ואפילו שנאה כלפי מדינת ישראל, מוסדותיה וצבאה.

אין צורך להרחיק לכת כדי למצוא את שורשי אותם רגשות קשים. גרמה להם ההתנתקות - עקירתם בכוח של עשרת אלפים ישראלים מבתיהם בגוש קטיף ובצפון השומרון, שבוצעה בידי צה"ל לפני כשש שנים. ההתנתקות נעשתה ביוזמת ראש הממשלה אריאל שרון, אחרי שהכריז שיקבל את תוצאותיו של משאל בקרב חברי הליכוד בסוגיה, אך סירב בדיעבד לקבל את החלטת הרוב נגדה. מהקריאות לקיים משאל עם בנושא הוא התעלם. כאשר סוגיית ההתנתקות הובאה לפני בית המשפט העליון, הוא אישר אותה. בית המשפט ציין אמנם בהחלטתו, שעקירת אזרחים ישראלים מהווה הפרה ברורה של זכויות האזרח, אך קבע שההפרה היתה "מידתית".

בצעד חסר תקדים הדיחה ממשלת שרון רמטכ"ל מכהן שסברה שאינו נלהב דיו לקראת ההתנתקות. על הרמטכ"ל שמונה במקומו הוטל להפעיל את כוחו של צה"ל נגד אזרחים ישראלים. הוא לא הבין שהפעלת הצבא בדרך זאת פוגעת ברגשות של רבים מהחיילים שתחת פיקודו. הכוח שהפעילה ממשלת שרון, פוליטית, מינהלית ופיסית, חשף התעלמות מוחלטת מדעותיו של מיעוט גדול במדינה. אך שרון ותומכיו סברו שהמטרה מקדשת את האמצעים, והאמצעים היו בלתי דמוקרטיים בעליל.

ההתנתקות הותירה פצע שלא הגליד לא רק בנפשם של העקורים מבתיהם, שרבים מהם עדיין חסרי קורת גג, אלא גם בלבם של מאות אלפים שהתנגדו לפעולה. בשוליים יצר הדבר את תופעת "תג מחיר" המצערת. הלקח מכל זה: בחברה דמוקרטית אין להפעיל טקטיקות "בולדוזר" כדי לרמוס מיעוט גדול באוכלוסייה. העובדה שרוב הישראלים, במבט לאחור, רואים כיום בהתנתקות שגיאה היא מאלפת, אולם אינה רלוונטית.

זה אינו סוף הסיפור. מפלגה חדשה, קדימה, נולדה מההתנתקות ולה מצע אחד - עקירת אזרחים ישראלים מבתיהם הנמצאים בשטחים שמעבר לקווי שביתת הנשק 1949. באופן מפתיע למדי, התנופה ההתחלתית העניקה להם 28 מושבים בכנסת הנוכחית, אולם אין ספק שהמפלגה נמצאת במגמת ירידה, ובתוך שנים ספורות היא תיזכר כקוריוז פוליטי, אך גם כמי שנשאה על כתפיה מטען כבד של אשמה.

וכך, מה נותר מהחלטתו הנמהרת של שרון לעקור את המתנחלים שהוא עצמו יישב על אדמת ארץ ישראל? שלטון חמאס בעזה, מפלגה חסרת תוחלת וכנופיה של עבריינים צעירים. החוק של התוצאות הבלתי צפויות הכה שוב.

Read this article in English: No forgiveness - a little understanding

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ