למה זה קרה לנו

טליה ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טליה ששון

סדרת החוקים מבית מדרשם של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן מובילה למסקנה אחת: הם מיועדים לפגוע בדמוקרטיה. אם דמוקרטיה מהותית, כפי שנהגה בישראל עד כה, פירושה הגנה על זכויות אדם בסיסיות, הגנה על זכויות המיעוט ורשות שופטת עצמאית, החוקים הללו יערערו את הסדר הזה.

לשניים אלה שתי מטרות מרכזיות: להישאר בשלטון ולשמר את הכיבוש. השלטון ישמר את הכיבוש וההתנחלויות, והכיבוש ישמר את השלטון. השינוי החוקתי משרת את שתי המטרות הללו. הדמוקרטיה מפריעה מפני שהיא מאפשרת ויכוח, אין בה אמת אחת. מיטוט עמותות השמאל הפועלות לשלום, להפסקת הכיבוש, להגנה על זכויות אדם ישתיק את הקול האחר של ישראל. יוזמת ז'נווה לא תוכל לדבר על לבם של עולי רוסיה, ושלום עכשיו לא תוכל לעקוב אחר הבנייה בהתנחלויות. כבר היום נאסר אל מבקרי ההתנחלויות לקרוא לחרם על תוצרתן (אף שעל סתם קוטג' עוד מותר, בינתיים).

הכפפת בחירת השופטים לאישורה של ועדת חוקה, תביא לבחירתם של שופטים שייבחנו על השקפתם הפוליטית. אלה שייבחרו יידעו מי בחר ומדוע. הם כבר יכתבו בפסקי דין - כך הציפייה הסבירה של בוחריהם בכנסת - מדוע יש לפסול את הרשימות הערביות. סוף סוף ייערכו בחירות בישראל על טהרת הקול היהודי.

מדוע הציבור הישראלי מאפשר זאת? הרי הדמוקרטיה נועדה בעבורו, הוא הריבון. מדוע יסכים לקיצוץ ריבונותו והעברת הכוח למערכת הפוליטית?

נראה שהפוליטיקאים תאבי הכוח מטיבים לנצל את החינוך הדל לדמוקרטיה בבתי הספר, שחלק מיושביהם הגיעו ממדינות משוללות תרבות דמוקרטית. הם מנצלים את הפחד מאויבי ישראל ומלבים שנאה כלפי ערבים וזרים. חלקם מבססים את תעמולת הבחירות על הסתה לגזענות. כשהשיח הפוליטי מעוגן בפחד, שנאה ורוע, מתפרקת החברה מנכסי הרוח ומתערערים ערכי היסוד הליברליים שלה. המשך הכיבוש יעקר את הדמוקרטיה מערכיה, ורמיסת הדמוקרטיה בחקיקה תנציח את הכיבוש ואת סכסוך הדמים.

הגיע הזמן לומר את האמת המרה הזאת למי שעוד מוכן לשמוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ