נפנוף מיותר

שלמה אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אבינרי

במאמרה "דמוקרטיה יחסית" ("הארץ", 26.12) מתייחסת נורית אלשטיין למאמר שלי מלפני כשנה. "'במדינה פשיסטית', כותב אבינרי, 'המשטר עוקב אחרי האזרחים, כולא ללא משפט, מגביל תנועה, מקיים מערכת חינוך אחת מוכתבת ועוד'". כך מצטטת אלשטיין.

אכן כתבתי משהו דומה לזה, אבל אלשטיין מתייחסת לדברי באופן סלקטיבי, שמעקר את מרבית האפיונים של הפשיזם. הנה מה שכתבתי: "פשיזם הוא משטר המבוסס על מפלגה אחת, כאשר כל המפלגות האחרות אסורות. פשיזם הוא משטר שבו אין בחירות חופשיות. פשיזם הוא משטר שבראשו אישיות אחת ('המנהיג') שעל פיו יישק כל דבר. פשיזם הוא משטר שבו אין חופש עיתונות. פשיזם הוא משטר השולט בכל אמצעי התקשורת. פשיזם הוא משטר שבו אין פלורליזם של דעות. פשיזם הוא משטר שבו יש צנזורה על כל ספר, עיתון או מחזה. פשיזם הוא משטר שבו אין בתי משפט עצמאיים ובלתי-תלויים. פשיזם הוא משטר שבו יש מחנות ריכוז. פשיזם הוא משטר שבו מי שאינו מסכים עם השלטון נזרק לכלא - ללא משפט - או נרצח או נעלם. פשיזם הוא משטר שבו אפשר להוציא להורג את מי שמסרב לשרת בצבא. פשיזם הוא משטר שבו יש מערכת חינוך הכפופה לאידיאולוגיה השלטת. פשיזם הוא משטר שבו משטרה חשאית עוקבת אחרי האזרחים. פשיזם הוא משטר שבו יש מגבלות על נסיעות לחו"ל. פשיזם הוא משטר שבו מי שמתראיין לעיתונאי-חוץ עשוי למצוא את עצמו בכלא. פשיזם הוא משטר שבו עיתון 'הארץ' היה נסגר מזמן, ועורכיו והכותבים בו היו מאחורי סורג ובריח".

אני מסכים עם אלשטיין כי יש להתנגד לחקיקה אנטי-דמוקרטית שחוגי ימין מנסים להעביר עתה בכנסת. אבל לא כל חקיקה אנטי-דמוקרטית מצדיקה את הנפנוף במלה "פשיזם". דבריה, ובעיקר השאלה "וכי היתה פעם דמוקרטיה במדינה?" עוררו בי פליאה מסוימת. כיועצת משפטית לשעבר של הכנסת, האם היא סבורה שהיתה מועסקת על ידי גוף לא-דמוקרטי? דווקא מי שמתריעה - ובצדק - על ניסיונות לפגוע בזכויות היסוד הדמוקרטיות, חייבת להיזהר בדבריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ