כן, לסגור

זאב מעוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב מעוז

בשבועות האחרונים פנו אלי כמה עמיתים מאוניברסיטאות בישראל ובעולם וביקשו שאחתום על עצומה הקוראת למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) לדחות את דו"ח ועדת ההערכה שבדקה את איכות הלימודים במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. התבקשתי גם לגייס תמיכה בעצומה. בעצומה נטען, כי ההמלצה לסגור את המחלקה - אם זאת לא תכניס שינויים כדי ליצור "איזון" בתוכני הלימודים - היא בגדר פגיעה בחופש האקדמי. נטען גם, שההמלצה משקפת את המגמה של סתימת פיות השוררת בארץ בשנים האחרונות.

עקרונית, הייתי שמח לתמוך בעצומה מעין זאת ולגייס לה תמיכה בקרב עמיתי. חופש אקדמי הוא ערך עליון, החיוני לפיתוח ידע בכל התחומים. אבל לא אוכל להצטרף לפעילות למען המחלקה לפוליטיקה וממשל. לא כל מרכיבי הדו"ח של ועדת ההערכה מקובלים עלי, אבל השורה התחתונה שלו - הדרישה לשינויים מהותיים בתוכנית הלימודים ובהרכב הסגל האקדמי במחלקה זו, וההמלצה לסגור אותה אם שינויים אלו לא יתבצעו - סבירה בהחלט. היא גם התקבלה על בסיס אקדמי טהור.

אבל תחילה, גילוי נאות. ראשית, אני איש שמאל גאה. מאז שניתנה לי זכות בחירה תמכתי בפתרון של שתי מדינות לשני עמים ובמדיניות שלום נועזת. מאמרי האקדמיים והפובליציסטיים שיקפו מאז ומתמיד ביקורת נוקבת על מדיניות החוץ והביטחון של ישראל. כמו חותמי העצומה, אני מודאג וחרד מההקצנה המאפיינת את החקיקה בכנסת ומהמגמה של הכנסת לפיקוח פוליטי על התכנים האקדמיים באוניברסיטאות. חלק מחברי הסגל במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון אכן נרדפו בשל דעותיהם הפוליטיות.

שנית, לפני כתשע שנים, כשהייתי ראש בית הספר לממשל ולמדיניות באוניברסיטת תל אביב, התבקשתי על ידי המל"ג להעריך את תוכנית הלימודים לתואר ראשון של המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. בדקתי את תוכן הלימודים ואת התאמת הסגל להוראת תוכנית לתואר ראשון במדע המדינה והמלצתי לסגור את המחלקה. הסיבות להמלצה היו אקדמיות גרידא.

הממצאים העולים מהדו"ח האחרון להערכת איכות המחלקה כמעט זהים לממצאים העיקריים שלי לפני תשע שנים: מבנה תוכנית הלימודים אינו עומד בקריטריונים הבסיסיים הנדרשים מתואר אקדמי במדע המדינה. הסגל האקדמי ברובו אינו בעל תארים במדע המדינה, ולמעט חברת סגל אחת איש אינו מתמחה בתחומי הליבה של המקצוע.

למרבה האירוניה, לא רק שהמלצותי אז לא התקבלו על ידי המל"ג, אלא שניתן למחלקה לפוליטיקה וממשל אישור לפתח תוכניות לימודים לתואר שני ושלישי. לעומת המתירנות שהפגינה ביחס למחלקה בבן גוריון, הערימה המל"ג קשיים רבים על מחלקות אחרות בארץ באותו תחום לפני שאישרה להן לקיים תוכנית לתואר שני.

מי שקרא את דו"ח הוועדה על האוניברסיטאות בארץ יתרשם שהממצאים בעיקרם סבירים. הוועדה העירה הערות ביקורתיות לכל החוגים למדע המדינה וליחסים בינלאומיים. הביקורת על אוניברסיטת בן גוריון היתה חריפה במיוחד, מפני שהמצב המקצועי שם חמור. עם זאת, יש להסכים עם רוב ההסתייגויות מהערות הוועדה בדבר הצורך באיזון בתכנים, ובעיקר מהספקולציה הבלתי מוכחת שלה על הקשר שבין "חוסר האיזון" לבין הבעיות המקצועיות במחלקה.

את המאבק למען המחלקה לפוליטיקה וממשל ב"בן גוריון" אין למקד בחופש האקדמי, אלא ברמה האקדמית. למחלקה זו ניתנו שנים רבות להתמודד עם הבעיות המקצועיות שלה, אבל חבריה בחרו שלא לעשות זאת. גם באווירה של רדיפה פוליטית באקדמיה, יש מקום להתייחס לסוגיות מקצועיות. צריך לשאול את חותמי העצומה אם היו מוכנים לקבל באוניברסיטאות שלהם חוג שאינו עומד בסטנדרטים מקצועיים בסיסיים ושחברי הסגל בו אינם בעלי תואר בתחומי הליבה שבהם עוסק החוג. מל"ג בהחלט צריכה לבדוק את עצמה, אבל לא בסוגיית סגירתה האפשרית של המחלקה לפוליטיקה וממשל, אם זאת לא תתעשת מבחינה מקצועית.

פרופ' מעוז מלמד מדע המדינה באוניברסיטת קליפורניה בדייוויס, והוא עמית בכיר במרכז הבינתחומי הרצליה

אוניברסיטת בן גוריון. המחלקה לפוליטיקה וממשל אינה עומדת בסטנדרטים מקצועיים

צילום: אלי הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ