האמת על רון פול

לי און הדר
לי-און הדר
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי און הדר
לי-און הדר
וושינגטון

הוא כנראה לא יהיה מועמד הרפובליקאים לנשיאות ארצות הברית ב-2012, אבל לחבר הקונגרס רון פול מטקסס יש סיכוי טוב לזכות בבחירות המוקדמות הרפובליקאיות בינואר באיווה ובניו המפשייר, ליהפך לכוח מוביל במערכת הבחירות בשנה הבאה ולהמשיך להשפיע על סדר היום של מפלגתו.

זה אינו מבשר טובות לפעילים יהודים רפובליקאים ולאינטלקטואלים הניאו-קונסרווטיבים שעמדו מאחורי המלחמה בעיראק ומאשימים את המחוקק הליברטריאני המשפיע ביותר על גבעת הקפיטול בנטיות אנטי ישראליות. הקואליציה היהודית הרפובליקאית לא הזמינה את פול להשתתף בפורום המתמודדים לנשיאות, שאירגנה החודש בוושינגטון, בטענה שהוא רחוק מהזרם המרכזי של המפלגה וביקר בארסיות את ישראל בתקופת כהונתו בקונגרס.

התרשמותי, כמי שהיה אחד מיועצי מדיניות החוץ של פול במסע הבחירות לנשיאות של 2008, שונה לחלוטין. לפול, נוצרי באפטיסטי בן 76, המייצג את המחוז ה-22 של טקסס בקונגרס מאז 1979, ידע מעמיק בהיסטוריה היהודית, והוא מעריץ את ישראל ועוקב בעניין אחרי ההתפתחויות הפוליטיות והכלכליות בה. פול הוא גם חסיד של האסכולה הכלכלית האוסטרית, שעם נושאי דגלה נמנו כלכלנים כמו יוזף שומפטר, פרידריך האייק ולודוויג פון מיזס. כמו אוסטרים-אמריקאים אחרים, הוא נוטה להתייחס בספקנות לצורך במעורבות ממשלתית במשק וסבור, שהמדיניות המוניטרית והפיסקלית האקטיוויסטית של וושינגטון תביא בסופו של דבר לפשיטת רגל, לאינפלציה מסוכנת ולהתמוטטות המטבע האמריקאי. פול קרא לחיסול של הבנק המרכזי ומשרדים ממשלתיים אחרים, והוא תומך בצמצום משמעותי של נטל המס, לצד קיצוץ נרחב בהוצאות הממשלה, כולל תקציב הביטחון.

עמדת פול, ולפיה הגדלת תפקיד הממשלה במשק מנוגדת לערכי החופש הכלכלי של הפרט, הופכת אותו לבעל ברית פוליטי של השמרנים, אך התנגדותו לכפייה ממשלתית של "ערכים מסורתיים" ולפגיעה בזכויות האזרח בשם ההגנה על "ביטחון לאומי" מסבירה מדוע נעשה לפופולרי מאוד בקרב ליברלים ולשנוא נפשם של הניאו-קונסרווטיבים.

אבל דעותיו גם מובילות אותו להתנגדות חריפה למעורבות הצבאית של ארה"ב ברחבי העולם. פול סבור, שיש להשתמש בכוח צבאי רק כמוצא אחרון על מנת להגן על האינטרסים הלאומיים המרכזיים, ולא כחלק מאסטרטגיה שאפתנית, המיועדת לכפות על מדינות אחרות את האינטרסים והאידיאלים האמריקאיים. לא מפתיע, לכן, שפול היה מהמתנגדים הבולטים לכיבוש עיראק, וכיום הוא מסרב לתמוך בהתקפה צבאית אמריקאית על איראן. פול סבור, שאיראן - עם או בלי נשק גרעיני - אינה איום ישיר על האינטרסים של ארה"ב וכי לישראל היכולת הגרעינית להרתיע את איראן, אם וכאשר תוכל לפתח נשק גרעיני.

אין שום אלמנט "אנטי ישראלי" בהתנגדות של פול לסיוע כלכלי לישראל. הוא מתנגד עקרונית להענקת סיוע חוץ. בעיניו מדובר בבזבוז של התקציב האמריקאי על מנהיגים ומדינות שהאינטרסים והאידיאלים שלהם אינם בהכרח תואמים את אלה של ארה"ב. במקום זאת היה בוחר לעודד את קשרי הסחר וההשקעות של ארה"ב עם ישראל ומדינות אחרות.

לפיכך, העובדה שפול רואה בישראל "חברה קרובה שלנו" עולה בקנה אחד עם התנגדותו לסיוע כלכלי לישראל או להתקפה אמריקאית על איראן. כשמדובר באינטרסים הלאומיים של ישראל בנוגע לאיראן או לפלסטינים, וושינגטון אינה צריכה להכתיב לה איך לנהל את ענייניה, הוא סבור אם ישראל תחליט לתקוף את איראן, או לצורך העניין לדחות עסקה עם הפלסטינים, הנשיא פול יכבד החלטתה - אך יראה כמובן מאליו, שישראל היא שתשלם את העלויות של מדיניות זו, ולא תצפה שוושינגטון תוציא אותה מהבוץ הצבאי או הדיפלומטי שהכניסה את עצמה אליו.

Read this article in English: The truth about Ron Paul

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ