מניפולציה למתקדמים

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

נראה שנפלתי בפח. לא מזמן כתבתי כאן על טבע המניפולציה. זה היה בהקשר של הדיון הלחוץ על הגרעין האיראני, שהיה שטוף בהדלפות (בעד להפציץ. נגד. נגד ההדלפות). אז שאלתי את עצמי האם זאת מניפולציה. זו אכן היתה. חשוב לזכור, מניפולציה אינה שקר גמור כמו: "הנה ציפור עם שלושה ראשים", אלא העצמה של מציאות קיימת, הגדלת להבה מתחת לסיר שמתבשל על אש קטנה: מגדילים את הלהבה עד שהתבשיל עומד לגלוש, ואז מקטינים ומגדילים את הלהבה מתחת לסיר אחר, וכך הלאה. העיניים עוברות מסיר כמעט-גולש אחד לסיר כמעט-גולש אחר. שרירותי לגמרי. כלומר, גניבת דעת.

אז למה "נפלתי בפח"? כי חשבתי לעצמי שאני מודע, שאני (אולי) מזהה את היד שמגבירה את הלהבה, שאני יודע על איזה סיר להסתכל. התברר שלא, שהמודעות שייחסתי לעצמי היתה פרימיטיבית, כזאת שהתמקדה במניפולציה בודדת. השבוע הבנתי שהמנגנון מורכב הרבה יותר: מערך שלם של סירים על האש, ידיים רבות מגבירות/מקטינות את הלהבות. העיניים מתרוצצות מסיר כמעט-גולש אחד לשני, אינן נחות לרגע.

כל האמצעים כשרים: החליטו לסגור את ערוץ 10 (לחבוט בחופש הביטוי) - מגבירים את האש מתחת לסיר המתנחלים (פינוי מאחז בעייתי במיוחד); אבו מאזן ממלמל משהו על משא ומתן (שלום) - להבה מרבית מתחת לסיר של הדרת הנשים-חרדים (אמירות כמעט מלחמתיות, שיטור מסיבי), ועוד ועוד. ההתרחשויות מקבילות. נכון, האירועים לעיל משמעותיים וראויים לדיון ציבורי רחב. המניפולציה היא בתזמון: אפליית נשים במגזר החרדי קיימת כבר שנים. כך גם המאחזים הבלתי חוקיים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ופתאום אני חושב לעצמי, אולי גם התקרית המביכה שהיתה לראש הממשלה בטקס לנספי השריפה בכרמל היא חלק ממערך המניפולציות. מה המטרה? להפריך את טענות התקשורת (חלקה) על כך שביבי חזק מדי, כוחני מדי. "מה אתכם", שואלת המניפולציה, "ככה נראה אדם דורסני? האיש בכלל שלומיאל". לא שלומיאל ולא נעליים - חזק וממוקד (במה?). אז נכון שעדיין מדובר במניפולציות, כלומר, שקשה לומר בדיוק מה הביצה ומה התרנגולת. אבל בהחלט ניתן לומר מי מתאווה לחביתה. ומה אתנו בתוך כל זה?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ