סרבן נולד

עודה בשאראת
עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברוך בואכה, מאיר דגן, למועדון הסרבנות. להלן דף הדרכה להתנהגות בעת הפגנות ומעצר, ומול חוקר.

לא קל לעשות הסבה מקצועית בגילך, אבל טוב עשית שלא נלחמת במצפונך. ברצוני להסביר, בדרך המטאפורה, שסרבן דומה לבלמים ברכב. זה לא קל בשבילך, כי בתפקידיך הקודמים היית, סליחה על הביטוי, בעמדת דוושת הבנזין היהירה, שעושה ככל העולה על רוחה, כולל נהיגה אקרובטית במהירות בעיקולים מסוכנים כאילו אין תהום. היום נדרש ממך, בתפקידך החדש כבלם, לשפוך מים קרים על הראשים הלוהטים.

הבלמים תמיד סובלים. רק מהם נדרש, כשהולכים לחדש רשיון רכב, להוכיח את כשירותם, בעוד איש אינו מתעניין בכשירות של דוושת הבנזין, שבמציאות שלנו, לאחר ההזנחה רבת השנים, כבר יצאה מדעתה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

אתה נכנס לתפקיד כפוי טובה. אם הבלמים ימלאו את תפקידם, יבואו אליהם בהאשמות, "הם מוציאים את הרוח מהמפרשים", ויישמעו קריאות לפרק אותם מהרכב. אך אם יקרה אסון, יבואו בטענות רק לבלמים; למה לא פעלתם בתקיפות ברגעים הקריטיים?

אבל יש גם נקודת אור. ברצוני לבשר לך, הסרבן דגן, שיש לך כבר, בלי שתנקוף אצבע, 20% תמיכה בציבור. קולותיהם של אלה המתנגדים לפעולה צבאית באיראן - נושא הדגל בסרבנותך. אלה הם, בכל הענווה, קולות הערבים. אם תתאמץ ותגייס רק 38% מקולות היהודים, כבר הכשלת מתקפה שמסכנת את האזור, ובכלל זה את ישראל.

הערבים, חבריך החדשים לדרך, למודי ניסיון במלאכת הבלימה, התנגדו לכל המלחמות שהביאו לאלפי הרוגים. לידיעתך, לא בכדי השאיר דוד בן גוריון ערבים במדינה. הרי לא חסר לו הכוח והרצון לגרשם. אבל הוא חשב קדימה. הוא צפה שיהודים שקולים ייעזרו בהם לבלום מעשים מטורפים. אבל הוא לא צפה שכמעט הכל יוטל על כתפי הערבים. אם ההיסטוריה היתה חוזרת על עצמה, סביר להניח שהיה משאיר פי שניים ערבים. אגלה לך סוד, דגן: לולא הדאגה לשלום היהודים השפויים, והחשש להפקירם לחסדי הקיצונים, היו הערבים מקבלים בשתי ידיים את ההצעה של אביגדור ליברמן להיפרד עם אדמותיהם מהמדינה. בלעדיהם טורפים אלה עוד יחסלו את רוב המתונים בארוחת הבוקר, ומה שיישאר יספיק בקושי לקינוח.

בינינו, בלב מנקר החשש שבמציאות של כפיות טובה וחוקים גזעניים, גם הבלמים יישחקו וירצו לעבור הסבה מקצועית. למה שלא יהיו לדוושת הבנזין ויזכו לפחות בקצת ריגוש? השחיקה כבר נותנת אותותיה. כבר 15 שנים ששיעור המצביעים בקרב הערבים במגמת ירידה. בבחירות האחרונות לכנסת הצביעו רק כ-50%. עתיד מזהיר מצפה לך, הסרבן דגן, רק אל תיבהל מלהקת הצבועים שעטה על מי שנבהל. האופוזיציה כאן היא עתודה לקואליציה; ציפי לבני חיוורת, שלי יחימוביץ' מסתגלת, והשמאל מדשדש במקום. תהיה אופוזיציה סרבנית, לא לקקנית. לך על זה, דגן, ועוד תתפלא כמה חסר כאן בנוף קצת קונטרסט. הטבע אוהב קונטרסט ומואס במונוטוניות. תהיה הקונטרסט.

בימים אלה, כשהגזען הוא הנוצץ והמסית פופולרי, הגיע הזמן לכוכב נוצץ חדש. סרבן נולד. שיהיה במזל טוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ