הגברים של משטרת ישראל

בקצונה הבכירה של המשטרה אין ולו אשה אחת. האם זאת מלחמת חורמה בהדרת נשים?

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בזה אחר זה עצרו ביום שני נהגי הבוס את מכוניות היוקרה של הניצבים במשטרת ישראל מול בניין המטה הארצי בירושלים. כל הניצבים עלו לקומה החמישית ונכנסו לחדר הישיבות שבקצה המסדרון, בסמוך לחדר של מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו. מדי יום שני נערכת שם ישיבה של סגל הפיקוד הכללי. על הפרק הפעם - יוקרתה של המשטרה, שאמורה לטפל בנושא החם שעל סדר היום: הדרת נשים במדינת ישראל. לא מדובר ביריקה או קללה של חרדי כזה או אחר, הפעם דנינו יודע שמדובר במלחמה על אופיה וצביונה של החברה בישראל; הוא מבין שכמפקח הכללי של המשטרה הוא אינו יכול להשלים עם מצב שבו בישראל, בשנת 2011, תתקבל באופן טבעי תופעה של הדרת נשים באוטובוסים, על המדרכות, בטקסים רשמיים ובלוויות. לעומת זאת, עם הדרת נשים בצמרת המשטרה הוא דווקא מרגיש מצוין.

מסביב לשולחן בדיון על מצב הנשים בישראל ישבו 15 ניצבים ורב ניצב אחד - כולם גברים. בארגון שכרבע מחבריו הן נשים (כ-6,000 מתוך 27 אלף), מה זה אם לא הדרת נשים? האם הדרה בוטה כזאת של נשים מהקצונה הבכירה של משטרת ישראל יכולה לדור בכפיפה אחת עם המטרה הנוכחית של אותו ארגון - מלחמת חורמה בהדרה?

אך דומה שדנינו חש בנוח בקרב החבורה הגברית שהסבה לשולחן הדיונים העגול בקומה החמישית. נראה שהוא נהנה לשבת ולהאזין בדיון על הדרת נשים לניצב ירון בארי, שבית המשפט הורה בעבר לצבא לחקור תלונות של חיילות נגדו שטענו כי בזמן שירותו כאיש קבע נהג לצעוק לעברן הערות פוגעניות. דומה שהוא משתוקק לשמוע את דעתו המנומקת של מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, שאמר על המתנחלים ברצועת עזה רגע לפני הפינוי: "חרא עליהם אני אזיין את האמ-אמא שלהם"; מי יודע, אולי יהיו לו גם כמה פנינים בסוגיות מוסר אחרות, כמו הדרת נשים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ואם שניהם לא יספקו לדנינו את הסחורה, תמיד יוכל להטות אוזן לדבריו של ניצב רוני עטייה, שזומן לשימוע אצל מבקר המדינה בנוגע לדו"ח על אסון הכרמל. דנינו יכול היה לשמוע את כל החבורה הגברית שבנה סביבו, אבל קולה של שום אשה לא נשמע ביום שני בקומה החמישית במטה הארצי של משטרת ישראל.

מובן שאין בדברים הללו כדי לטעון שצריך למנות אשה לתפקיד ניצב רק בשל הלוך רוח מסוים, מטעמי יחסי ציבור, או כדי ליצור מראית עין של שוויון. אלא שבסבב האחרון היו מועמדות ראויות ביותר, ואילו דנינו היה ממנה אחת מהן לתפקיד ניצב המינוי לא היה הדבר כרוך בשום פשרה.

במשטרת ישראל יש נשים שמשרתות בתפקידים רגישים ובכירים לאורך שנים, וההחלטה שלא לצרף אותן לפיקוד הבכיר נובעת משיקולים שונים ובעיקר משונים. תת ניצב אילנה ארד, למשל, התגייסה למשטרת ישראל בשנת 79' ושירתה בארגון בנאמנות במשך 32 שנים. ארד שימשה בכל תפקידי השטח, וטיפסה עד לתפקיד סגנית ראש משאבי אנוש. בסבב המינויים האחרון של דנינו ארד היתה אמורה לקבל את דרגת הניצב ולהתמנות לראש אמ"ש, אבל אז החליט המפכ"ל הנכנס למנות במקומה את בארי שהוצנח מצה"ל, ולהחזיר את ניצב דני חן מפרישה.

תנ"צ ארד, שיצאה בינתיים לחופשת שחרור, נחשבה לקצינה מבריקה באגף משאבי אנוש. מינוי שלה לתפקיד לא רק שלא היה פוגע בתפקוד המשטרה אלא קרוב לוודאי שהיה תורם תרומה נכבדה לארגון. אם שמה של אילנה ארד היה אילן ארד אין ספק שהיא היתה מסבה ביום שני אל השולחן של דנינו.

קירוב הוא ההיפך מהדרה. קשה לטעון שמפכ"ל משטרת ישראל גורם במכוון להדרת נשים בתוך צמרת המשטרה, אבל נדמה שהוא פשוט לא מקרב אותן. אפשר להתנחם בכך שבסיום הדיון הוחלט שהמשטרה תנקוט יד קשה נגד מדירי הנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ