על שקיפות ופיקוח

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

ב-20 בנובמבר קיימה ועדת החוץ והביטחון דיון על קיצוץ בסך 2.5 מיליארד שקל בתקציב הביטחון. כצפוי, זה היה דיון שנועד לצאת ידי חובת ההתייחסות למחאה החברתית. איש מהנוכחים הרי לא האמין שהתקציב יקוצץ.

ואכן, כעבור חודש (בשבוע שעבר) אישרה ועדת הכספים תוספת של 779 מיליון שקל לתקציב הביטחון. הוועדה אישרה גם בפברואר השנה תוספת של 700 מיליון שקל לביטחון. בשתי הפעמים כשביקשו חברי הוועדה הבהרות בנוגע לייעוד הכסף נאמר להם, שהשימוש חסוי ויפורט רק בוועדת החוץ והביטחון. ביום שלישי השבוע החליטו שרי הממשלה להגדיל את תקציב הביטחון עוד ב-1.65 מיליארד שקל.

החלטות אלה הן חלק בלתי נפרד מהריטואל הקבוע המלווה את העיסוק בתקציב הביטחון. האוצר תובע לקצץ, צה"ל ושר הביטחון מהלכים אימים על המחוקקים, והתקציב גדל וגדל. התקציב שעליו החליטה הכנסת בתחילת שנת הכספים הנוכחית כבר זינק מ-54.2 מיליארד שקל ליותר מ-60 מיליארד שקל. בהתייחס לטענת צה"ל, ולפיה תקציבו מקוצץ באכזריות בשנים האחרונות, יש לציין, שלפני עשור היה תקציב הביטחון 42.5 מיליארד שקל, ומאז הוא גדל ריאלית בכל שנה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

הוויכוח האמיתי המסתתר מאחורי ההתגוששויות בין שר האוצר לשר הביטחון הוא על שקיפות. בצה"ל יודעים, כי בלא שקיפות אין יכולת לקיים פיקוח ובקרה על תקציב הביטחון. לא בכדי נאבק שר הביטחון למנוע מחשב האוצר במשרד הביטחון להתחבר למערכת ניהול התקציב של צה"ל.

שר האוצר, יובל שטייניץ, ממעיט כנראה בהעריכו, כי בקרה ושקיפות יאפשרו לחסוך כשני מיליארד שקל בשנה. אם יוכלו אנשי האוצר לבדוק מה צה"ל עושה בכספי התקציב, הם יגלו השקעות עתק במערכות לחימה מתוחכמות ויקרות להפליא, הנמצאות בחזית הטכנולוגיה, שהבעיה היחידה שלהן היא שאין בהן כל צורך. הם יגלו בזבוז וחוסר יעילות בסדרי גודל של מאות מיליונים, ובעיקר יחשפו את קלות הראש שבה בכירי הצבא מתייחסים להוצאת הכסף העומד לרשותם.

כבר לפני יותר משש שנים התריע מבקר המדינה על חוסר שקיפות בתהליך גיבוש תקציב הביטחון ועל ההשלכות החמורות שיש לכך על היכולת לפקח על התקציב. "תהליך קביעת המסגרת לתקציב הביטחון מתקיים ללא התיאום ושיתוף הפעולה הדרושים בין משרד האוצר למשרד הביטחון", כתב המבקר באוגוסט 2005. "זאת, תוך קיומם של פערים גדולים בין עמדותיהם של שני המשרדים, בין היתר, בנוגע לתחשיב בסיס תקציב הביטחון". התוצאה היא, ש"בהעדר דיווח שיטתי ושוטף, הבקרה שמקיים אגף התקציבים במשרד האוצר על פעילות מערכת הביטחון הינה רופפת ולא ממוקדת, ואין באפשרותה להעמיד לרשות גורמים במשרד האוצר מידע הכרחי". לפיכך, "הדיונים בראשות ראש הממשלה בנושא תקציב הביטחון... התבססו בעיקר על הנתונים והניתוחים שהוצגו על ידי מערכת הביטחון. למשרד האוצר לא היתה יכולת לבדוק נתונים וניתוחים אלה ולא היה גורם אחר שהוסמך לעשות זאת".

מאז לא השתנה דבר בתהליך הכנת תקציב הביטחון, ומה שהיה נכון לפני שבע שנים נכון גם היום.

שר הביטחון, אהוד ברק, טען בוויכוח עם שר האוצר, כי "הכל שקוף" בהתנהלות משרדו וכי כל ההוצאות מופנות לשמירה על ביטחון המדינה. אם אכן כך הם פני הדברים, מדוע חושש הוא כל כך מחשיפת פרטי ההתנהלות הכספית של צה"ל?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ